۶ نفر
۱۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۸
اسرائیل در مسیر فروپاشی

اسرائیل در سال های اخیر در منطقه بسیار کم جمعیت پاتاگونیا منطقه ای حاصلخیز بین آرژانتین و شیلی اقدام به خرید اراضی در سطح وسیع، نموده است.

برخی ازناظران سیاسی احتمال می دهند خرید گسترده زمین درپاتاگونیا توسط اسرائیل به دنبال پیش بینی آیت الله خامنه ای مبنی بر فروپاشی اسرائیل تا بیست و پنج سال دیگر باشد. این افراد معتقدند رژیم صهیونیستی با آینده نگری در صدد یافتن سرزمین جدیدی برای یهودیان در صورت تحقق پیش بینی رهبر انقلاب اسلامی است.

منابع آرژانتینی خرید گسترده زمین در پاتاگونیا توسط اسرائیل و با کمک سرویس های مخفی بریتانیا و عناصر طرفدار صهیونیسم را تائید کرده و اخیرا تعدادی از رسانه های آرژانتین از خرید اراضی پاتاگونیا توسط 'جو لیو' یک میلیاردر انگلیسی برای اسکان دهها هزار اسرائیلی ابراز تعجب و نگرانی کرده اند.

این میلیاردر انگلیسی، در مناطق حایل بین آرژانتین و شیلی، اراضی وسیعی را خریده و معروف است که املاک او چندین برابر بزرگتر از وسعت اسرائیل است. بیشترین اراضی خریداری شده درمنطقه Tierra del Fuego قرار داشته و خرید گسترده اراضی درمنطقه Lago Escondido نیز مد نظر میلیاردهای انگلیسی – یهودی است.

دولت انگلیس ازقرن نوزدهم تاکنون اجرای طرح اسکان یهودیان اسرائیل را دنبال کرده ومعمولا سه منطقه در اوگاندا، آرژانتین و فلسطین را مد نظر داشته که نهایتا بااشغال فلسطین، سرزمین فعلی اسرائیل ایجاد شده است. در عین حال مقامات رژیم صهیونیستی خرید اراضی مناطق دورتر برای تاسیس یک سرزمین ثانوی را در برنامه داشته و در دو سال اخیر به خرید اراضی پاتاگونیا سرعت بخشیده اند.

'طرح اندی نیا - Plan Andinia ' نام پروژه آماده سازی اسکان یهودیان در پاتاگونیا است و در اجرای این طرح، یهودیان برای فرار از وضعیت پیچیده خود درخاورمیانه، حرکت به سوی پاتاگونیا را آغاز کرده اند. رسانه هایی مانند پست اورشلیم نیز با نگارش مقاله و یادداشت، یهودیان را برای مهاجرت به پاتاگونیا آماده می سازند، یهودیان معمولا در مرحله اول به صورت توریست به این منطقه سفر می کنند و سپس خرید اراضی را پی می گیرند. نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز در سفرهای خود به آرژانتین از پاتاگونیا بازدید کرده و هدف اصلی وی تشویق یهودیان صهیونیست برای حضور پررنگ و دراز مدت در این مکان است.

با مراجعه به سایت های اینترنتی می توان دریافت که اکثر گردشگران غیراسرائیلی که به پاتاگونیا سفر کرده اند در خاطرات خود نوشته اند که آنجا پر ازاتباع اسرائیل است.گردشگران اسرائیلی به پاتاگونیا ریخته و حتی زبان عبری را رایج کرده اند. یکی از این گردشگران درخاطرات خودمی نویسد: 'من شب در کنیسه ای در پاتاگونیا خوابیدم. شام را با تعداد زیادی مسافر اسرائیلی خوردیم. فکر می کنم در مجموع ۱۵۰ نفر بودند. یکی از آنها گفت برای دیدن پسرش که صاحب فروشگاه بزرگی است به اینجا آمده است. عبری عملا زبان دوم در پاتاگونیا است، در هتل ها و مهمانسراها با زبان عبری صحبت می کنند. منوهای غذا به زبان اسپانیائی و عبری نوشته شده اند. من حتی دیدم که آگهی های خدمات حمل و نقل نیز به عبری بود. فکر می کنم اینجا نسخه جدیدی از فلسطین باشد چون اسرائیل کارهای زیادی برای نفوذ خود در جامعه آرژانتین و بخصوص در پاتاگونیا انجام داده است.'

اگرچه سابقه حضور یهودیان درآرژانتین به قرن شانزدهم و زمان اخراج یهودیان از اسپانیا باز می‌گردد، اما تا سال ۱۸۱۰میلادی جامعه یهودی منسجم در آرژانتین وجود نداشت. در قرن ۱۹بسیاری از یهودیان اروپایی به آرژانتین مهاجرت کردند و آرژانتین دارای بیشترین جمعیت یهودی در آمریکای جنوبی است. ظهور دولت خوان پرون به سال ۱۹۴۶ در آرژانتین، زمان خوبی برای یهودیان این کشور بود.

پرون اولین رهبر آمریکای لاتین بود که دولت اسرائیل را به رسمیت شناخت و با این رژیم در سال ۱۹۴۹ روابط دیپلماتیک برقرار کرد و برای نخستین بار به یهودیان اجازه داد که مقام دولتی داشته باشند. بعد از سقوط دولت پرون در سال ۱۹۵۵، احساسات ضد یهودی شدت یافت و بومیان منطقه بخصوص سرخپوستان ' Mapuche ' در پاتاگونیا شدیدا به حضور یهودیان اعتراض کردند.

در زمان نخست‌وزیری مارگارت تاچر و بعد از جنگ انگلیس و آرژانتین در سال ۱۹۸۲برسر مالکیت جزایر فالکلند که به پیروزی انگلیس انجامید، پروژه پاتاگونیای یهودی رقم خورد و ارتش اسرائیل با حمایت انگلیس، سربازان خود را درپاتاگونیا مستقرکرد.هنوز هم بین هشت تا۱۰هزار سرباز اسرائیلی سالانه به مدت دو هفته در این منطقه آموزش می بینند.گفته می شود که شیلی یک پایگاه زیردریایی در اختیار اسرائیل قرار داده و فردی به نام پل راکورر از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ که سابقه خدمت در کنسولگری اسرائیل در هوستون را داشته بطورمنظم به پاتاگونیا سفر کرده و ماموریت های دیپلماتیک انجام می دهد.

روزنامه محلی لاناسیون (La Nacion)در تاریخ سی سپتامبر ۲۰۰۳ در مقاله ای نوشت: 'هیچ شکی نیست که اسرائیلی ها در سراسر پاتاگونیا وجود دارند و در دراز مدت یک اسرائیل جدید می توانددربین آرژانتین وشیلی تاسیس شود. پدران اسرائیل همیشه به دنبال ایجاد دو دولت یهودی بودند، یکی در فلسطین که نهایتا در سال ۱۹۴۸ تاسیس شد و دیگری در آرژانتین که شاید تشکیل شود. به دولتی که در فلسطین تشکیل شد، سرزمین یهودی می گویند و دولتی که در آرژانتین احتمال تشکیل دارد را 'دولت اصلی' می نامند. تئودور هرتزل در کتاب خود می گوید که 'کدام را باید انتخاب کنیم فلسطین یا آرژانتین؟وآیا جمهوری آرژانتین علاقه دارد تا بخشی از قلمرو خود را به ما بدهد؟. '

برخی از ناظران سیاسی که فروپاشی نظام آپارتاید در آفریقای جنوبی را شاهد بوده اند، معتقدند که اسرائیل هم همان مسیر را طی می کند. آنها معتقدند تندروی های نتانیاهو شبیه تندروی های بوتا در آفریقای جنوبی است و منجر شده که حمایت متحدین اسرائیل کاهش یابد و مبارزات مردم فلسطین سرعت بیشتر و رویکرد متحدانه ای پیدا کند.

اشتباهات ترامپ از جمله انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس و شکست در سوریه نیز مضاف بر علت است. به این دلایل آینده نگری مقامات اسرائیلی برای یافتن سرزمین مناسب برای اسکان یهودیان قابل توجیه است و پیش بینی آیت الله خامنه ای ممکن است حتی تا قبل از بیست و پنج سال آینده محقق گردد.

* منتشرشده در خبرگزاری ایرنا

کد خبر 1227551

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =