دوره‌ای که نسل طلایی عکاسان ایران متولد شدند/ ۹۰ عکس که جوانان باید ببینند

نمایشگاهی از عکس‌های دوران انقلاب اسلامی ایران در خانه هنرمندان برپا شده است. سیف‌الله صمدیان که گردآورنده آثار این مجموعه است، آن دوره را سکوی پرش عکاسان ایرانی و مطرح شدن‌شان در سطح جهان می‌داند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نمایشگاه «عکس روزهای انقلاب» از بخش‌های یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، عصر امروز (جمعه ۱۲ بهمن) با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از اهالی هنر در خانه هنرمندان افتتاح شد.

در این نمایشگاه، بیش از ۹۰ عکس از بهمن جلالی، کامران شیردل، رعنا جوادی، محمد فرنود، آلفرد یعقوب‌زاده، کاوه گلستان، شاهرخ حاتمی، محمود کلاری، جمشید ابراهیم‌زاده، قربان خلیل‌زاده، علی غفاری، حسین پرتوی، عباس ملکی، مریم کاظم‌زاده و بخشی از آرشیو روزنامه کیهان و اطلاعات به همت سیف‌الله صمدیان گرد آمده است. 

در ابتدای مراسم آغاز به‌کار نمایشگاه «عکس روزهای انقلاب»، هادی مظفری، مدیرکل هنرهای تجسمی در باره این نمایشگاه گفت: «این عکس‌ها آثاری است که از اولین روزهای آغازین انقلاب تا ۲۲ بهمن ۵۷ توسط عکاسان ثبت شده است. در آن دوران شمار زیادی از عکاسان ایرانی در میان مردم حضور داشتند و به ثبت عکس‌هایی از پیروزی انقلاب اسلامی پرداختند که برخی از آنها جوایز معتبر بین‌المللی را نیز کسب کرد.»

در ادامه، سیدعباس صالحی در سخنانی گفت: «در سالگرد پیروزی  انقلاب اسلامی هستیم و یکی از چیزهایی که می‌تواند آن دوران را زنده‌تر کند، دیدن همین عکس‌هایی است که شاید کمتر دیده باشیم. در دوره انقلاب به طور طبیعی تصویرهایی ارزشمند ثبت شده‌اند و عکس‌ها تصاویر بدون تفسیر هستند. آنچه من در این نمایشگاه دیدم، بدون شک کمک می‌کند تا روزهای انقلاب را نسل جوان بدون واسطه ببینند و درک کند.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: «هنرهای تجسمی در شاخه‌های مختلف، بخشی از هویت ماست و هنری است که در آن سابقه طولانی داریم. بخش مهمی از هنر کلاسیک و مدرن ما در حوزه هنرهای تجسمی دارد همزمان با جریانات روز جامعه حرکت می‌کند و انقلاب اسلامی در این ۴۰ سال نیز با این هنر پیوند خورده است. به طور طبیعی هنرمندان ما در بخش‌های مختلف سهمی در روایت انقلاب اسلامی داشته‌اند و عکس نیز یکی از این شاخه‌هاست.»

او در ادامه بیان کرد: «یکی از حوزه‌هایی که باید به آن نزدیک‌تر شویم، بخش اقتصاد هنرهای تجسمی است. هنوز اقتصاد هنرهای تجسمی به عنوان یک بخش سرمایه‌گذاری و ارزش افزوده اقتصادی در جامعه جای خود را باز نکرده است. ما کمی در این حوزه کار را جلو برده‌ایم. به طور مثال حمایت از مشاغل فرهنگ و هنر را داشتیم و سهم قابل‌توجهی از این بخش هم به هنرهای تجسمی اختصاص دارد. قدم اول هم در تفاهم‌نامه مشاغل فرهنگی و هنری قابل رصد است. از همین رو در جشنواره امسال هم حضور گالری‌دارها را به عنوان بخش پویای اقتصاد هنر شاهد هستیم.»

در ادامه مراسم، سیدمحمدمجتبی حسینی، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم با اشاره به افتتاح بخش عکس روزهای انقلاب گفت: «ما می‌توانیم اعداد و نشانه‌ها از جمله ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی را بهانه کنیم برای مرور داشته‌هایمان و خاطراتمان را نیز مرور کنیم. این آثار صادقانه‌ترین تفسیر از روزهای انقلاب را دارند و آثاری هستند که چون از دل برآمده‌اند، راویان صادقی هستند. دوستان در جشنواره هنرهای تجسمی امسال تلاش کردند در مجموعه‌های مختلف هنری با کیفیتی ممتاز، آثار دوره انقلاب را به نمایش بگذارند. بخشی از آن در رشته‌های مجسمه، نقاشی و پوستر در فرهنگسرای نیاوران به نمایش در آمده است و بخش عکس نیز در خانه هنرمندان. این فرصت مغتنمی است که هنرمندان جوان که چنین روزهایی را تجربه نکردند، آن را از دید هنرمندانه درک کنند.»

سیف‌الله صمدیان، رئیس هیات مدیره انجمن عکاسان ایران که جمع‌آوری آثار این نمایشگاه را بر عهده داشته است، این مجموعه را سپاس کوچکی از کار بزرگان نسل طلایی عکاسان ایرانی در دوران انقلاب دانست که تا آینده دور نام و آثارشان در کتاب تصویر جهان به یادگار خواهد ماند. او همچنین این نمایشگاه را به بهمن جلالی، کاوه گلستان، عباس عطار، شاهرخ خاتمی، حسین پرتوی و عکاسانی که دیگر در میان ما نیستند، تقدیم کرد. 

در استیتمنت این نمایشگاه آمده است: «همزمان با اولین جرقه‌ها و نشانه‌های حرکت‌های مردمی علیه نظام شاهنشاهی در ایران، عکاسانی همچون بهمن جلالی، کاوه گلستان، محمد صیاد، عباس عطار، شاهرخ حاتمی، محسن شاندیز، رعنا جوادی، محمود کلاری، کامران شیردل، مریم زندی، عباس ملکی، حسین پرتوی، رضا دقتی، کاوه کاظمی، کامران جبرئیلی، مرتضی خاکی، محمود محمدی، حسین شرکت، آلفرد یعقوب‌زاده، بهرام مولایی، محمد فرنود و قربان خلیلی، لحظاتی از آن دوران حساس و پر تنش را برای همیشه عکاسی ماندگار کردند.

کیفیت آثار خلق شده توسط عکاسان ایرانی در ماه‌های اول انقلاب در تاریخ فتوژورنالیسم جهان از اهمیت و موقعیت خاصی برخوردار بوده است و همچنان که شاهد بودیم در طول ۴۰ سال گذشته علاوه بر موفقیت‌ها و کسب جوایز معتبر جهانی از جمله جایزه «پولیتزر»، جایزه «رابرت کاپا» و جوایز متعددی از ۴ دهه گذشته «ورلد پرس فوتو»، آژانس‌های عکس و نشریات تصویری بین‌المللی نیز از خلاقیت عکاسان ایرانی در استانداردهای بالای عکاسی خبری جهان بهره برده‌اند.»

نمایشگاه «عکس روزهای انقلاب» تا ۲۹ بهمن در خانه هنرمندان ایران برپاست.

۵۷۵۷

کد خبر 1228032

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =