۱ نفر
۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۶
انتقاد حدادعادل از مجریان صداوسیما

مهر نوشت: رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در برنامه تلویزیونی شب شعر از مجریان صدا و سیما به دلیل استفاده از واژگان غیرفارسی انتقاد کرد.

نوزدهمین برنامه تلویزیونی شب شعر دیشب دوشنبه ۲۲ بهمن با موضوع «شعر و هنر انقلاب» با غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و رئیس بنیاد سعدی، محمد صادق رحمانیان مدیر رادیو فرهنگ، شاعر و پژوهشگر و اجرای محمود اکرامی‌فر از آنتن شبکه چهار سیما پخش شد.

حداد عادل ابتدای این برنامه، زبان هر ملت را از عناصر تعریف هر ملت دانست و گفت: این مردم هستند که  زبان را رشد داده‌اند. در این فارسی نو که ما امروز به آن صحبت می‌کنیم، رودکی سر سلسله است و فردوسی حق بزرگی به گردن زبان فارسی دارد.

در بخشی از این برنامه، حداد عادل در مورد شعر انقلاب گفت: پس از انقلاب در شعر فارسی تحول سبکی نیز پیدا شد. بیدل قبل از انقلاب محجور بود اما امروز مطرح شده است. شعارها شیپور انقلاب بودند و شعر رسانه‌بودن خود را در تظاهرات‌ها نشان داد. درون مایه شعر با انقلاب عوض شد. شعر بعد از انقلاب شعر تعالی‌گراست.

رحمانیان هم در مورد فرم و محتوا در شعر پس از انقلاب گفت: از کارهای شعر انقلاب ایجاد تقابل و تضاد بود. یعنی خطی کشید بین تفکر اسلامی و تفکر غربی. تفکر اسلامی ایرانی ما تفکری شهودی است برعکس غرب که تفکری تکنیکی دارد و تعقلی است. آبشخور آن از تفکرات ایجاد شده در جامعه بود. شاعران عافیت‌طلب نبودند و این را در شعرشان تقبیح می‌کردند. از دیگر جریان‌های شعر انقلاب این بود که توجه‌اش به روستا بیشتر شد. شاعران توانستند اندیشه‌های انقلابی را در شعرشان ترویج دهند.

در بخشی از این برنامه حداد عادل با گله از مجریان صدا و سیما برای استفاده بی‌مورد از واژگان غیرفارسی، از آنها خواست تا بی‌دلیل از کلمات خارجی استفاده نکنند.

وی در ادامه خدمات انقلاب به زبان فارسی را برشمرد که از جمله آنها یکسان سازی زبان آموزش بود و گفت: حدود شصت هزار واژه در بیش از ۷۰ واژه علوم معادل‌سازی شده‌اند که ۲۰۰۰ تا از آنها مثل رایانه واژه عمومی هستند. دیگر واژه‌ها در خدمت علم هستند.

۲۴۱۲۴۱
کد خبر 1231262

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • IR ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  30 0
  تمام کلمات علمی را با واژه های عجیب و غریب جایگزین کردید که حالا هیچ دانش آموزی معنی کلمات علمی را نمی داند و قادر نیست از منابع علمی استفاده کند.
 • عبدالکریم IR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  0 30
  متاسفانه عده ای به خیال اینکه استفاده از واژگان مآبی غرب به اصطلاح کلاس می آورد از این لغات استفاده می کنند اما باید بدانند آنچه کلاس دارد و عزت می آورد و آخرت را می سازد همانا استفاده از کلام الله و بیان با فصاحت و بلاغت یک مومن است و استفاده از واژگان فارسی و دینی
 • IR ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
  11 0
  جناب حداد عادل !احترام به فرهنگ فقط منحصر به زبان نیست حضرتعالی که با سلام و صلوات به پیشواز خبرنگار آمریکایی می‌روید و حلقه گل به گردنش می‌اندازد بهتر است برای بدرقه سالانه صدها نخبه کشور که شاید برای همیشه ایران را ترک میکنند و هر یک صدها برابر آن خبرنگار ارزش دارند برنامه ای داشته باشید