چرا افشای تخلفات شهرداری در دوره قالیباف، به خط قرمز تبدیل شده؟

شرق نوشت:پاسخ شهردار کنونی به حمله و انتقاد تند شهردار اسبق درباره میزان بدهی‌های شهرداری تنها یک مصرع شعر بود: رنگ رخساره خبر می‌دهد از سر درون!


حرف‌زدن از تخلفات دوره شهرداری قالیباف، برای شهرداران پس از او به نظر به خط قرمز پررنگی تبدیل شده که هر کسی نمی‌تواند از آن عبور کند. واکنش اکنون حناچی را که پیش از شهردارشدن در انتقاد از دوره مسئولیت قالیباف زبانی صریح و شفاف داشت می‌توان از همین منظر تحلیل کرد. حناچی سال 96 در انتقاد از ساخت‌وسازها در منطقه ۲۲ تهران دراین‌باره گفته بود این منطقه بزرگ‌ترین تخلف آقای قالیباف محسوب می‌شود، اما حالا و در پاسخ به انتقادات تندوتیز قالیباف، پاسخی شاعرانه و خیلی مبهم داده است.‌ پیروز حناچی این شعر را در پاسخ به خبرنگاری که از او نظرش را درباره اظهارات شهردار اسبق تهران که منکر بدهی‌های شهرداری شده بود خواند و در ادامه نیز در رابطه با سخنان محمود میرلوحی، عضو شورای شهر تهران، مبنی‌بر ارائه گزارش بدهی‌های شهرداری در دوره شهردار اسبق و اینکه حناچی باید ملاحظاتی در این مورد داشته باشد، این‌طور گفت: «ما ترجیح می‌دهیم به کار خود ادامه دهیم».‌از بین دو شهردار پیش از حناچی، محمدعلی نجفی به صراحت از تخلفات در عملکرد 12 ساله و طولانی قالیباف سخن می‌گفت و در اولین نشست خبری خود هم دراین‌باره نکات زیادی را مطرح و اعلام کرد: «در نامه‌هایی به دادستان تهران و معاون ایشان، مستندات برخی تخلفات و موارد مبهم در عملکرد مدیریت شهری گذشته را اعلام کردیم و این روند ادامه خواهد داشت».
نجفی در آن نشست خبری اعلام کرد بخشی از این نامه‌ها درباره بی‌عدالتی در پرداخت‌ حقوق کارمندان شهرداری، استخدام ۱۳ هزار نفر در آستانه انتخابات، قراردادن ۶۷۴ ملک شهرداری به‌صورت سلیقه‌ای در مالکیت اشخاص و بعضی نهادها و فساد پیرامون هولوگرام‌ها بوده است.
بااین‌حال دوره مسئولیت او در شهرداری بیشتر از شش ماه دوام پیدا نکرد و او خیلی زود صندلی بهشت را ترک کرد و رفت سراغ زندگی شخصی‌اش. هرچند بعدها اعلام شد دلیل استعفای نجفی بیماری او بوده، اما همین واژه بیماری به کلیدواژه‌ای در ادبیات سیاسی موضوعات مربوط به شهرداری و مدیریت شهری بدل شد.
موضوع بدهی‌های بیش از 50 هزار میلیاردتومانی شهرداری تهران به یکی از مسائل و مشکلات اصلی و بزرگ پایتخت بدل شده است. شهرداری که این بدهی‌ها از دوره او بر گرده شهر باقی مانده صراحتا این حجم بدهی را دروغ بزرگ می‌خواند و مسئولیتش را رد کرده است و شورا و شهرداری کنونی هم با حجم بزرگی از کمبود منابع مالی و طلبکاران خرد و درشتی دست‌به‌گریبان مانده‌اند که نمی‌دانند با آنها چه باید کرد. در این میان مسئله شهر و شهرداری که سالانه بودجه‌ای حدود 20 هزار میلیارد تومان برای چرخاندن امورش نیاز است نیز وجود دارد که در تأمین منابع مورد نیاز خود گیر کرده است.

23302

کد خبر 1233534

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 16
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 3
 • IR ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
  40 0
  " چرا افشای تخلفات شهرداری در دوره قالیباف، به خط قرمز تبدیل شده؟ " ..... چون براي آينده اش برنامه دارن....
  • رضا IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
   0 0
   اگر افشا کردن فساد دوره قالیباف جرمه پس اون همه حرفها در مناظره ریاست جمهوری چطور در مورد قالیباف زده شد؟ حتی الان
  • PL ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
   0 0
   توروخدا دست از تخریب بردارین انتخابات تموم شده ها... بعد جناح مقابل رو متهم میکنین به کش دادن مسایل انتخابات...کاش در مورد قیمت گوشت و مدرک فوق دیپلم آقای شریعتمداری هم مطلب میذاشتین نکنه ایناهم تقصیر قالیبافه؟؟ منتشر ک نمیکنی ولی امیدوارم منتشر کنی:-)
  • IR ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
   0 0
   اگه قالیباف تخلف کرده اسنادش رو افشا کنن. (مثل افشای فیش های حقوق های نجومی) اگر چیزی رو افشا نمی کنن خائن و یا همدستن و یا دارن دروغ می گن.
 • IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
  50 0
  خط قرمز است چون به همگی حال داده است و همگی مشمول تخلفات می شود . منظور از همگی . همگی کسانی هستند که اجازه نمیدهند تخلفات مطرح و رسیدگی شود . به همه زمین و ملک داده است .
 • IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
  31 0
  آخه قالیباف چون فامیل است
 • IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
  25 0
  چون ایشان نسبت دارند !!!!!!
 • IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
  52 0
  به همان دلیل که پرونده شکایت اقای خاتمی از شریعتمداری گم وگور می شود
 • IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
  26 0
  قالیباف ژن خوب داشت خصوصا ژن دلواپسی
 • احمدی IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
  25 1
  چرایش راهمه می دانند بجز مرده ها . در این کشور فقط تخلفات کرده ونکرده یک گروه قبل ویا بعد از اثبات جرم جایز است‌ وان گروه فقط اصلاح طلبان هستند . به عنوان مثال افشا کننده حاتم بخشی یها واملاک نجومی شهرداری به جرم عدم رعایت قانون زندانی می شود ولی ا فشا کننده حقوق های نجومی تشویق !؟
 • IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
  27 1
  چون اصلاح طلب نبوده افشا کردن گندکاریهاش خط قرمز و جرم محسوب میشود وهرکس هم در این زمینه بی ادبی !!! و افشا کند زندان و شلاق و محرومیت در انتظارش است
 • IR ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
  15 3
  از همه سو بهش حمله کنید و اسنادش رو رو کنید تا عقب نشینی کنه. هر کسی چهارتا دور خودش جمع کرده و واسه ما تگزاس راه انداخته
 • م IR ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
  11 0
  زینت الانتخابات....!خخخ
  • IR ۰۳:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
   0 0
   البته لعبت الانتخابات بهتر بود ...
 • IR ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
  3 16
  این چه جور خط قرمزی که شما در موردش صحبت می کنید.....امیدوارم شما این دلواپسی رو تو سایر نهاد ها هم داشته باشید......استقلال یک رسانه مهم تر از....
 • IR ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
  0 0
  عملکرد دولت اصلاحات و اعتدال رو که دیدیم، انشاءالله در آینده نزدیک در مورد عملکرد شهرداری و شورای شهر تمام اصلاح طلب نیز قضاوت خواهد شد. بعد از اون می خوام بهانه تراشی دوستان را در سایت های مثل خبر آنلاین بخونم و بعد به عنوان جک سال بهشون بخندم یا حق