تحلیل روزنامه پاکستانی درباره اظهارات ضدایرانی الجبیر

ایرنا نوشت: روزنامه 'اکسپرس' پاکستان در واکنش به اظهارات ضدایرانی اخیر وزیر سعودی در اسلام آباد نوشت: 'عادل الجبیر' مهمان دولت پاکستان حرفای خود را زد و رفت اما دود آن به چشم مردم و کشور پاکستان می رود.

روزنامه اردو زبان 'اکسپرس' چاپ اسلام آباد روز چهارشنبه با انتشار مقاله های 'مزمل سهروردی' و 'وسعت الله خان'، به تبعات سفر اخیر 'محمدبن سلمان' ولیعهد سعودی به پاکستان و همزمانی آن با حادثه تروریستی در استان سیستان و بلوچستان ایران در مجاورت پاکستان پرداخت.

در این گزارش آمده است: نارضایتی هند و افغانستان از وضعیت مرزهای خود با پاکستان امر غیرطبیعی نیست اما نارضایتی ایران را باید جدی گرفت.
به نوشته اکسپرس، عدم رضایت ایران از پاکستان، هرگز به نفع منافع ملی ما نیست بنابراین پاکستان باید دیپلماسی موثری را با جمهوری اسلامی ایران اتخاذ کند.

روزنامه پاکستانی با اشاره به سخنان سخیف و نسنجیده 'عادل الجبیر' وزیر مشاور در امور خارجی سعودی طی نشست خبری مشترک با همتای پاکستانی خود در اسلام آباد نوشت: شاه محمود قریشی در واکنش به مواضع ایران پس از حمله تروریستی زاهدان سخنان منطقی و اطمینان بخشی ایراد کرد اما واکنش مثبتی از سوی مهمان سعودی وی دیده نشد.
اکسپرس نوشت: موضوع حمله تروریستی به اتوبوس سپاه پاسداران در زاهدان و واکنش به مواضع مقامات ایران باید با سخنان وزیر خارجه پاکستان خاتمه پیدا می کرد اما عادل الجبیر ادعاهای جدیدی عنوان کرد و شاید وی خیال کرده که باید به جای همتای پاکستانی خود نیز صحبت کند.

این روزنامه پاکستانی نوشت: در چنین وضعیتی میزبان باید از مهمان بخواهد که از گفتن این نوع سخنان پرهیز کند زیرا برای میزبان دردسرساز می شود. دلیل دیگری که باید جلوی سخنان عادل الجبیر گرفته می شد این است که مهمان سعودی درمنطقه دیگری زندگی می کند اما پاکستان همسایه ایران است و با یکدیگر در یک منطقه زندگی می کنند.
اکسپرس نوشت: سخنان وزیر سعودی برای مردم پاکستان و این منطقه خوشایند نخواهد بود.

به گزارش ایرنا، سفیر ایران در پاکستان اخیرا گفت: جمهوری اسلامی در چهار دهه اخیر از قربانیان اصلی تروریسم و افراط گرایی بوده و ادعاهای تکراری 'عادل الجبیر' تلاش بی ثمر سعودی ها برای وارونه جلوه دادن تمامی واقعیت های مسلمی است که جامعه جهانی نسبت به آن اذعان دارد.

'مهدی هنردوست' در پاسخ به اظهارات وزیر مشاور در امور خارجی سعودی که مغایر با سیاست های ایران مبنی بر همگرایی منطقه ای و ضرورت اتحاد امت اسلامی به عنوان نیاز فعلی منطقه برای مقابله با تروریسم است، گفت: این اظهارات طرف سعودی مسئله جدیدی نیست، ظاهرا آنها عادت کرده اند که به طور مرتب گفتاری متوهمانه و اتهامی نسبت به ایران داشته باشند. متاسفانه وزیر مشاور سعودی با سوءاستفاده از فرصتی که براساس عرف دیپلماتیک تعریف و ظرفیت خاص خود را دارد، به تکرار ادعاهای کذبی پرداخت که بیشتر با هدف فرافکنی اتهام هایی که در سطح بین الملل به خود آنها منتسب است، مطرح کرد.

 بهرام قاسمی در واکنش به سخنان سراسر دروغ و کینه توزانه عادل الجبیر در یک کنفرانس خبری در سفر به پاکستان درخصوص کشورمان افزود: سخنان بی مایه و آکنده از نفرت او که سابقه ای بس طولانی در دروغ پردازی و کینه ورزی نسبت به ایران و ایرانیان دارد، هرگز این واقعیت را تغییر نمی دهد که پدرخوانده واقعی تروریسم تکفیری در جهان و منطقه کسی جز دولت متبوع او نیست و این سخن و کلام برای آنانی که اندکی از چهره ریاکارانه او را می شناسند، نیاز به شرح و بیان بیشتر ندارد.

«شاه محمود قریشی» روز دوشنبه در نشست مطبوعاتی مشترک با 'عادل الجبیر' وزیر مشاور در امور خارجی سعودی در اسلام آباد و در پاسخ به پرسش یک خبرنگار درخصوص مواضع ایران پس از حمله تروریستی اخیر در جاده خاش-زاهدان گفت: ما به شدت نسبت به این حادثه ناراحت هستیم و آن را قویا محکوم می کنیم.

در حادثه تروریستی 24 بهمن ماه در جاده خاش - زاهدان 27 نفر از مرزبانان سپاه پاسداران به شهادت رسیدند و 12 نفر نیز زخمی شدند.


 

49311

کد خبر 1234096

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =