گزارش تکان‌دهنده‌ای از مرگ فجیع دخترک ۳ ساله در مطب دندان‌پزشکی/ تصاویر

باشگاه خبرنگاران نوشت: مرگ روناک کودک سه ساله اراکی و به کما رفتن امیر علی که قصور دندانپزشک آن منجر به این حادثه شد، واکنش‌های مختلف مردمی را در پی داشت.

چندی پیش در شهر اراک دختربچه‌ای به نام روناک برای درمان دندان خود به دندانپزشکی مراجعه می‌کند، طبق گفته اظهارات مادر روناک، در زمان انجام درمان دندان روناک خون دماغ می‌شود، از دکتر خواسته‌ است اجازه دهد خون بینی روناک قطع شود، اما او گفت نیازی نیست، در این زمان سه نفر از دستیاران پزشک دست و پاهای او را می‌گیرند تا از جایش تکان نخورد، پنبه لوله‌ای را در بینی روناک می‌گذارند و در این زمان او  شروع به خونریزی از بینی می‌کند.

هیچ امکانات و وسیله‌ای برای احیا نبود، تمام صورت و بدن روناک کبود شده بود، چشمانش تکان نمی‌خورد، در این زمان پزشک پنبه لوله‌ای را از بینی او خارج کرده و حجم زیادی از خون از بینی روناک خارج می‌شود.

آخرین جزئیات از قصور پزشکی رخ داده در شهر اراک/ مطب پزشک مقصر در مرگ روناک به دستور دادستان اراک پلمب شد

روناک تا یک هفته سطح هوشیاری‌اش کم بود و پس از گذشت یک هفته به کمای مطلق می‌رود و سطح هوشیاری او به صفر می‌رسد و جان خود را از دست می‌دهد، قصور دندانپزشکی که در شهریورماه امسال روناک را در آستانه تولد سه سالگی به دست مرگ سپرد، بهمن ماه امسال امیرعلی را هم به کما برد.

درد دندان، فرشته جان کودکی سه ساله

از روناک تنها یادی و قاب عکسی بر دیوار مانده است، دخترک شیرین زبانی که منتظر فوت کردن جشن سه سالگی بود اما نمی‌دانست درد دندان قرار است فرشته جانش شود، امروز خاطراتش آتشی بر جان پدر و مادرش است.

خطاهای پزشکی تهدیدی برای رفاه و سلامتی بیمار است و نباید اتفاق بی‌افتد؛ این واقعه نباید دوباره تکرار شود، چنین موردی کیفیت مراقبت ارائه شده را دستخوش تغییر قرار می‌دهد، ممکن است بیشتر خطاهای پزشکی صدمات کمی به انسان بزنند، ولی بعضی از آنها منجر به زیان‌های جبران ناپذیر و عواقب سنگینی می‌شوند.

آخرین جزئیات از قصور پزشکی رخ داده در شهر اراک/ مطب پزشک مقصر در مرگ روناک به دستور دادستان اراک پلمب شد

قاسم صادقی رئیس اداره دندان پزشکی وزارت بهداشت  در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: همکاران دندانپزشک در شهر اراک در هنگام درمان ۲ بیمار خردسال متوجه خونریزی بینی فرد می‌شوند که برای بند آمدن خون یک تامپتون در مجاری بینی آن می‌گذارند و این مسئله باعث شد تا خون به داخل حلق کودک برود و همین مسئله باعث خفگی آن شود.

وی ادامه داد: هنگامی که بینی کودک دچار خونریزی می‌شود، بر اساس دستور العمل باید کار درمان متوقف می‌شد، اما این کار انجام نشده است و همکار دندان پزشک اقدام به ادامه درمان کودک می‌کند.

آخرین جزئیات از قصور پزشکی رخ داده در شهر اراک/ مطب پزشک مقصر در مرگ روناک به دستور دادستان اراک پلمب شد

وزارت بهداشت منتظر نظر پزشکی قانونی است

رئیس اداره دندان پزشکی وزارت بهداشت تاکید کرد: متاسفانه یکی از کودکان در همان جا فوت می‌کنند و فرد دیگر به کما می‌رود و پس از یک هفته جان خود را از دست می‌دهد.

صادقی گفت: وزارت بهداشت منتظر نظر پزشکی قانونی است و مقامات قضایی و دانشگاه علوم پزشکی در این مسئله ورود پیدا کرده است و اگر قصوری در این زمینه از سوی دندانپزشک رخ داده باشد وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی اراک و مراجع قضایی با فرد خاطی به شدت برخورد می‌کند و به طور کلی ما و دانشگاه به دنبال احقاق حق خانواده کودک فوت شده و در کما رفته هستیم.

آخرین جزئیات از قصور پزشکی رخ داده در شهر اراک/ مطب پزشک مقصر در مرگ روناک به دستور دادستان اراک پلمب شد

در قرن ۱۲ این اعتقاد وجود داشت که خطاهایی که منجر به آسیب می‌شدند به علت انجام یک کار بدون دلیل، فقط توسط یک فرد بود و اغلب اوقات کسی که مرتکب خطا می‌شد به عنوان فردی بی‌انگیزه، کم سواد و بدون حس دلسوزی مطرح می‌شد و گاهی ارتکاب خطای وی به علت فساد اخلاقی و نداشتن وجدان کاری مورد توجه قرار می‌گرفت، ولی این باور طی دهه‌های اخیر تغییر یافته است، زیرا نتایج تحقیقات نشان داده است که افراد با انگیزه، با سواد و دلسوز نیز مرتکب خطا می‌شوند.

  مهمترین نتیجه پی بردن به آسیب‌هایی است که در نتیجه خطا و به علت نقص سیستم بروز می‌کنند؛ یکی از روش‌های اصلی افزایش ایمنی بیمار، استفاده از سیستم گزارش دهی و فراهم کردن امکانات برای آنالیز و پیشگیری از بروز خطاهاست.

عباس قاسمی دادستان اراک اظهار کرد: در حال حاضر پرونده‌ای در این رابطه در شعبه یک بازپرسی اراک تشکیل شده است و رسیدگی به موضوع در دستور کار قرار گرفته است؛ دستگاه قضا منتظر اعلام نظر سازمان نظام پزشکی استان در رابطه با ابعاد این پرونده است.

آخرین جزئیات از قصور پزشکی رخ داده در شهر اراک/ مطب پزشک مقصر در مرگ روناک به دستور دادستان اراک پلمب شد

دستور پلمب مطب پزشک صادر شده است

دادستان اراک گفت: دستور پلمب مطب پزشک صادر شده است و تا اطلاع ثانوی از فعالیت پزشک ممانعت به عمل آمده است.

وظیفه اخلاقی تمام کارکنان سیستم بهداشتی و درمانی ایجاب می‌کند که خطاها را برای ارتقای ایمنی بیمار گزارش کنند لذا گزارش خطاهای حرفه‌ای برای ارتقای امنیت بیمار، امر اساسی و یک فعالیت ضروری محسوب می‌شود چرا که از طریق گزارش خطا، می‌توان انواع خطاها را با افراد دست اندکار مراقب سلامت در میان گذاشت و شیوه پیشگیری از وقوع مجدد آنها را آموزش داد.

آخرین جزئیات از قصور پزشکی رخ داده در شهر اراک/ مطب پزشک مقصر در مرگ روناک به دستور دادستان اراک پلمب شد

علی اکبر کریمی نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در خصوص قصور پزشکی قانون مصوب وجود ندارد و این اتفاقات مربوط به صنف است؛ در این موارد سازمان نظام پزشکی به عنوان صنف پزشکی مربوطه به جریان ورود پیدا کرده است و پس از بررسی‌های لازم به صورت تخصصی تشخیص می‌دهد که قصور پزشکی رخ داده است یا خیر و در صورت تشخیص قصور میزان آن را تعیین و اعلام می‌کند.

پزشک معالج باید کار خود را با دقت تمام انجام دهد

در صورتی که قصوری رخ دهد و شکایتی از سوی اشخاص نسبت به یک پزشک مطرح شود، ابتدا نظام پزشکی و سبب دادگاه به موضوع ورود پیدا می‌کند و پس از تعیین کارشناس و صدور نظریه رأی را صادر می‌کنند.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ممکن است به قصور پزشکی در قانون اشاره شده باشد، اما جزئیات آن به عنوان یک تعهد شغلی حساب می‌شود و پزشک معالج باید کار خود را با دقت تمام انجام دهد و در صورت رخ دادن قصور پزشکی برخورد با آن پزشک خاطی به عهده سازمان نظام پزشکی است.

آخرین جزئیات از قصور پزشکی رخ داده در شهر اراک/ مطب پزشک مقصر در مرگ روناک به دستور دادستان اراک پلمب شد

مرگ روناک کودک ۳ ساله اراکی و به دنبال آن به کما رفتن امیر علی که قصور دندانپزشک خاطی که منجر به این حادثه شد، واکنش‌های مختلف مردمی را در پی داشت و مردم خواستار رسیدگی و برخورد جدی و قانونی با پزشکان متخلف شدند.

۱۷۲۳۱
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1234410

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۱:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۳
  15 1
  این قصور نیست بلکه قتل عمده و اعدام. البته با دیه و جریمه ماستمالی میشه.
  • US ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
   0 9
   همه چی قتل آره
 • US ۰۵:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۳
  0 0
  مملکت رو به فساد کشوندن یه بار از دهن یعه پزشکی شنیدم می گفت چه کاری از این بهتر هم پول توس هست هم شان اجتماعی داره.
 • علی IR ۰۶:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۳
  2 1
  در ایران ابتدا که به پزشک مراجعه میکنی اول ازت رضایت کتبی میگیرن که هربلایی سرت آمد به عهده خودت هست. به بهانه عدم امکان آموزش، تعداد بسیار بسیار کمی دانشجوی پزشکی میگیرن که نون خودشون آجر نشه. مردم رو می چاپند و هیچکس نیست از اونها سوال کنه. وزارت بهداشت فقط و فقط به فکر پرکردن جیب پزشکان و دندانپزشکان و امثال آنها هست. اگر به این سوال من جواب دادند درسته: چه دلیلی داره که در ایران تعداد پذیرش دانشجو در رشته های مهندسی چند برابر پزشکی هست ؟ دانشجو کم میگیرن که برای خودشون رقیب در آینده به وجود نیارن.
 • IR ۰۷:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۳
  0 4
  فیلم هندی
 • IR ۰۷:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۳
  1 1
  این چیزا واسه کنترل جمعیت لازمه نباید منفی نگاه کنیم
  • US ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
   0 0
   با همین موضوع هم شوخی کنید!!
 • US ۰۷:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۳
  1 0
  دانشگاه صادر کننده مدرک پزشکی و اساتید برجسته آن پزشک را معرفی کنید لااقل مزدم پیش بقیه همشاگردی های این دکتر نروند
  • US ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
   2 0
   دقیقا مسئله همینجاست
 • IR ۰۷:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۳
  0 5
  انصافا این دو تا بچه هیچکدومشون با نمک و شیرین نبودن ولی خب روحشون شاد
  • US ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
   1 0
   روحشون شاد...
 • IR ۰۷:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۳
  5 1
  الان این دندونپزشکای بیسواد میریزن اینجا و میگن حق دندونپزشکا همیشه ضایع شده و ما بهترین رتبه ها رو داشتیم و عمدا نرفتیم پزشکی و این داستانا... .
 • IR ۰۷:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۳
  11 0
  دلم شکست.....چرا حداقل پلمپ نکردن مطبش رو ۲ تا رو کشته کمه؟؟؟
 • IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۳
  8 1
  فارغ التحصیلان بی سواد دانشگاه های بی هویت آزاد، علمی کاربردی و ... که با فروش صندلی با جان مردم بازی می کنند.
 • محمدرضا IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۳
  1 0
  تنها چیزی که تو این مملکت روز به روز ارزونتر میشه جون آدمیزاده.خبر بچاپ که عمیق شیرجه زدم.
 • IR ۰۰:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۴
  15 0
  پزشکای محترم جیب ملتو خالی میکنین بس نیست بیاین خودمونم بخورین
 • نکته IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۴
  7 0
  ضمن عرض تسلیت به خانواده این کودکان پرپر شده و تاسف از بی لیاقتی برخی پزشکان، خبرآنلاین جان این مطلبت را یکبار خوانده ای؟ "دخترک شیرین زبانی که منتظر فوت کردن جشن سه سالگی بود اما نمی‌دانست درد دندان قرار است فرشته جانش شود" یعنی چی؟!
 • داریوش IR ۲۳:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۴
  5 0
  وقتی واسه دانشگاه رفتن هزار سهمیه میزارن بهتر از این نمیشه
 • US ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
  1 0
  واقعا انقدر قصور پزشکی تو یک کشور عادیه؟
 • US ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
  1 0
  چجوری پزشکامون اینجوری آموزش دیدن؟