مسخره‌بازی صداوسیما درباره خشونت علیه زنان

پروانه مافی، نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رییس صدا و سیما از او خواست این سازمان به جای تضعیف نهاد خانواده با عادی سازی خشونت علیه زنان، برنامه‌هایی آموزشی درباره حقوق خانواده تولید کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، پروانه مافی، رییس فراکسیون خانواده مجلس شورای اسلامی در واکنش به پخش یک گفت‌وگوی جنجالی در  برنامه «فرمول یک»، نامه‌ای اعتراضی به  علی عسگری، رییس صدا و سیما نوشت.  

سه‌شنبه هفته پیش (۳۰ بهمن) شبکه یک سیما در برنامه «فرمول یک » با اجرای علی ضیا، در اقدامی عجیب، داستان زندگی مردی را به تصویر کشید که در نهایت افتخار از ضرب و شتم همسرش صحبت می‌کرد و با لبخند می‌گفت که ۲۷ بار به دادگاه رفته تا به درخواست طلاق همسرش پاسخ دهد. 

پخش این برنامه، واکنش‌های زیادی را برانگیخت. از جمله پروانه مافی، در این رابطه در نامه‌ای هشدارآمیز و اعتراضی به رییس صدا و سیما از رویکردهای این سازمان نسبت به حقوق زنان انتفاد کرد. 

متن این نامه به شرح زیر است:

«جناب آقای علی عسگری

ریاست محترم صدا و سیمای جمهوری اسلامی

با سلام

همانطور که مستحضرید صدا و سیمای جمهوری اسلامی به عنوان یک رسانه "ملی " باید محل ترویج امید و اعتماد اجتماعی باشد، در صورتی که طی ماههای اخیر بارها با تولید برنامه‌هایی گفت‌وگو محور که خواسته و یا ناخواسته بر تضعیف امید و اعتماد عمومی متمرکز بودند، امید، منزلت و اعتماد اجتماعی خدشه‌دار شده و موجب بروز نگرانی و دلزدگی نسبت به تلاش مسئولان برای حل معضلات آسیب‌های اجتماعی در میان مردم شده است که رسالت آن رسانه در این راستا را محل تردید قرار می‌دهد .

در همین راستا پخش گفت‌وگویی از شبکه یک رسانه "ملی" در (برنامه فرمول یک) از یک زن و شوهر جوان پیرامون کشمکش یک خانواده برای طلاق آنهم در حضور فرزندان دختر، در تداوم تولیدات گذشته، به ظاهر حکایت از طراحی سنایوریی می‌کند که قصد دارد تا به عادی‌سازی خشونت علیه زنان در خانواده بپردازد که ارائه مجوز نسبت به پخش چنین برنامه‌ای آنهم از شبکه یک صدا و سیمای ملی نه تنها موجب تاسف و تامل گردید بلکه ابهامات و سوالاتی را به اذهان جامعه متبادر ساخت، که انتظار می‌رود آن مقام مسئول با رویکردی شفاف و بدور از حاشیه بدانها پاسخگو باشد .

جناب آقای عسگری

شما بیش از دیگران مستحضرید که رهبر معظم انقلاب همواره "خشونت علیه زنان در خانواده " را تقبیح کرده و خواستار برنامه‌ریزی مسئولانه از سوی همه دستگاه‌ها و نهادهای مسئول برای "منع" آن شده‌اند، و همین رویکرد موجب شده تا مجلس دهم و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به حمایت از ارائه لایحه منع خشونت علیه زنان بپردازند و لذا جای سوال است که چگونه وقتی دستگاههای قانون‌گذار و مجری به سیاست‌گذاری کلان در این حوزه می‌پردازند صدا و سیمای تحت اداره شما بعنوان دستگاه همراه در این حوزه، بر خلاف منویات رهبر معظم انقلاب به عادی‌سازی و سخره گرفتن خشونت علیه زنان در خانواده می‌پردازد !

 از سویی دیگر باید بگویم شما به‌عنوان یکی از اعضای شورای اجتماعی کشور نه‌تنها به خوبی در جریان گزارش‌های موجود درباره تعمیق آسیب‌های اجتماعی هستید، بلکه در صحبت‌های خود در جمع اعضای این شورا از رویکرد رسانه "ملی " برای تحکیم خانواده و آموزش اشاره داشته‌اید، پس چگونه است که به برنامه‌ای مجوز پخش داده می‌شود که هدف آن برجسته‌سازی یکی از جلوه‌های زشت و ناپسند آسیب‌های اجتماعی است و البته در تعالیم مذهبی ما نیز به کراهت آن تاکید زیادی شده است .

 جناب آقای عسگری

 در طی دو روز اخیر جامعه زنان کشور اعتراضات بسیاری را به رویکرد برنامه‌های صدا و سیما در نگرش نسبت به "زن" مطرح می‌کنند ، ولی نباید این اعتراضات به منزله منفعت‌طلبی‌های سیاسی نگریسته شود بلکه باید با نگاهی عمیق‌تر به موضوع توجه کرد و آن اینکه جامعه زنان با هر تفکر و اندیشه‌ای با هرگونه "خشونت علیه زنان" مخالف است و این دقیقا برگرفته از متن اسلام و قرآن است که زن را محور خانواده و سلامت اجتماع می‌داند، و حال این ابهام به وجود می‌آید که چگونه در آستانه روز زن به جای تکریم از مادران و زنان، صدا و سیما به پخش گفت‌وگویی می‌پردازد که مروج عادی‌سازی خشونت علیه زنان در خانواده و آنهم با نگاهی فاقد حمایتگری است و به نظر شما این اقدام رسانه تحت اداره جنابعالی آیا پیامی جز تضعیف جایگاه و نقش زن در محیط خانواده دارد، در حالی‌که در بسیاری از کشورهای دنیا به مناسبت این روز به تکریم مقام زن و مادر می‌پردازند .

 جنابعالی به‌عنوان یک بیینده تلویزیون چه احساسی خواهید داشت، زمانی‌که یک مرد در مقابل دوربین "ملی" با خنده می‌گوید که از روز ازدواج، همسرش را کتک می‌زده و در مقابل زنی در کنار دخترانش نشسته و از رجوع‌های مکرر به دادگاه برای طلاق صحبت کرده که ناکام مانده است! آیا این گفت‌وگو یک طنز خانوادگی و یا یک برنامه آموزشی است که چالش زندگی یک خانواده را در بدترین شکل آن، مقابل دوربین قرار دهیم !

 جای بسی تاسف است که رسانه "ملی" تضعیف نهاد خانواده را با به سخره گرفتن "خشونت علیه زنان" در دستور کار خود قرار داده است و لذا پرسش اساسی در این است که آیا هیات نظارت بر سازمان صدا و سیما سیاستی برای مدیریت چنین شرایطی ندارد ؟

 در پایان انتظار می‌رود ضمن ارایه توضیحات شفاف نسبت به علل پخش این برنامه به جای برخورد با عوامل پخش آن به اجباری کردن آموزش‌های حقوق خانواده در سازمان صدا و سیما بپردازید تا شاهد اثر بخشی بر محتوای برنامه‌های تولیدی باشیم.

                     پروانه مافی                     

                                 رییس فراکسیون خانواده مجلس شورای اسلامی

- رونوشت : دفتر مقام معظم رهبری جهت استحضار »

5757

کد خبر 1235102

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 41
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 12
 • IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
  این خانم غربزده شده داره ارزش های غربی را تبلیغ میکنه و حرف های غربی میزنه ...
  • IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
   206 6
   دفاع از هم نوع و یک انسان غرب زدگیه ؟ تو هیچ مکتب و دین و منطقه ای کتک زدن یک انسان ارزش نیست که این حرفا ضد ارزش باشه . مادر خودتم بود همین حرف رو میزدی ؟ خیلی بی انصافی .
  • IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
   164 7
   یعنی ارزشهای ما کتک خوردنه؟
  • IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
   حتما ارزش چینی و روسی خوبه که زنت را تا حد مرگ کتک بزنی
  • IR ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
   162 8
   اگر این ارزش غربی هست پس زنده باد ارزش غربی
  • IR ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
   41 6
   ای بابا! نگرفتید طنز کلام این بنده خدا رو...
  • IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
   22 5
   موقعی حرف بزن که حرف زدنت بیش از سکوتت ارزشش داشته باشد وگرنه مثال پسته بی مغز چون لب وا کند رسوا شود میشوی
  • ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
   23 2
   داداش ایشااله شما رو دیگه باید بذارن برای برنامه دلایل اثبات شب بودن روز...
  • IR ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
   36 1
   داره تیکه میندازه نفهمیدین واقعا؟
  • IR ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
   6 0
   چقدر باحالین بابا دره مسخره میکنه بنده خدا
 • IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
  10 93
  مجری برنامه فرمول یک درموردصحبت رییس جمهورواقعیت راگفته
 • IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
  صدا و سیما خوب مدیریت نمی شود
 • sara IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
  118 4
  لطفا فقط انسان باشید. فارغ از هرگونه ملیتی...
  • IR ۱۷:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
   6 2
   چرا؟
 • IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
  آره اونجاها که مردهارو ذلیل میکنن و زنه شوهرش رو از خونه میندازه بیرون و از این کارها بدآموزی نداره اما برعکسش داره.
  • IR ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
   17 1
   دوستان کسی نمی دونه کجا گوشت یخی توزیع می کنن؟ ثواب داره ما چندماهه لب به گوشت نزدیم.
  • IR ۲۰:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
   14 3
   پول اینترنتو بزار کنار بجاش برو گوشت بگیر
 • IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
  تو مملکت ما جدیدا فقط حقوق زنان مهمه فشارهایی که به مردان جامعه داره میاد اصلا مهم نیست و و ظیفشونه همه چیز
  • IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
   31 25
   ظاهرا میگن حقوق بشر ولی در عمل بشر در ذهن معیوب بعضیا فقط میشه زن و دختر و آقایون و پسرها انگار از نوع بشر نیستند!!!
  • يك پدر US ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
   70 10
   فشار اقتصادى بهت مياد بايد زن و بچه ات را كتك بزنى؟؟ اين چه منطقى است دوست عزيز
  • IR ۲۳:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
   0 0
   مگه مردها رو هم توی خانواده شون کتک میزنند؟
 • IR ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
  از جامعه مردسالار و عقب افتاده ایران انتظار پخش برنامه بهتر از این وجود ندارد. بی خود نامه نگاری نکنید.
  • IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
   36 67
   نمیدونم اگه این مردای به قول شما عقب افتاده نبودند کی میرفت صبح تا شب کار کنه زحمت بکشه خرج قر و اطوار شما و هزار قلم لوازم آرایشی و صد جور کلاس بی خاصیتتنون را دربیاره و ماشین چند ده میلیونی بخره بیاندازه زیر پا شماها تا جلوی دوستاتون فخر بفروشین و پز بدهید
  • IR ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
   33 28
   کدوم مردسالاری؟؟؟؟میشه لطفا ۵تا از ظلم هایی که به زنها شده و مردهای ایرانی از اون بدورند اسم ببرید؟!کار میکنید درس میخونید خونه و ماشین میخرید تازه سربازی هم نمیرید
 • IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
  42 80
  اگر برعکس این اتفاق افتاده ازش جوک میساختید و بعنوان زهرچشم گرفتن خانما از آقایون بهش افتخار میکردید!!واقعا که تفکرات فمنیزم افراطی خیلی حال بهم زن و ضدبشری است
 • IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
  55 44
  خشونت علیه مردان یعنی سربازی و نفقه و مهریه هم باید نکوهش شود
 • IR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
  50 10
  دلیل اینکه صدا و سیما هر بار مرتکب یک حماقت میشه این هستش که چون مخاطبانش رو از دست داده میخواد یکجوری خودش رو مطرح کنه و سعی می‌کنه با اینکاراش دیده بشه حالا به هر وسیله آیی که شده
  • IR ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
   13 16
   دلیلی اینکه شما هی در مورد از دست رفتن مخاطبان تلوزیون حرف می زنید هم اینه که تلوزیون چند سالیه به حساب نیاوردتتون اینجوری عقده هاتونو می خواید خالی کنید!!!
  • IR ۲۳:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
   2 0
   به نکته مهمی اعتراف کردید از وقتی تلویزیون افراد متخصص و فرهنگی و با دانش رو به حساب نیاورده اینقدر تنزل پیدا کرده
  • قاسم IR ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۶
   0 6
   اگر صدا و سیما مخاطب نداره پس چرا برنامه هاش شما را می سوزونه؟ معلومه بالاخره مخاطبان خودش را داره. البته از شما شیفتگان بی بی سی انتظاری غیر از این نداریم.
 • IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
  45 2
  دوباره نزديك انتخابات شد و خانمها را بر عليه اقايون و بر عكس تحريك بكنند و راي جمع كنند و اخرشم خزانه بكام اقا زاده ها و كاخ ها در اختيار خلافكاران ولي كور خونديد دستتون رو شده
  • IR ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
   1 2
   احسنت اگر شما نباشيد اقايون با خانمها مشكلي ندارند مشكل شما ييد بندگان دلار تشنگان قدرت و گدايان راي
 • IR ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
  20 5
  بعضی مسائل رو پتک کردید سر مردها. مردها ظالمن بعد این همه زندانی مهریه داریم که دیگه جا ندارن میخوان قانون رو عوض کنن؟ اصلا انقدر ظلمه چرا مردهای تحصیل کرده همه دارن میرن از هر ده نفر که داره مهاجرت میکنه شاید یک نفر خانوم باشه. اینجا اگه انقدر بهشته برای مردها که هیچکس زحمت به خودش نمیداد.
  • IR ۱۷:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۷
   2 1
   من خانم هستم دکترای مهندسی هم دارم ولی قوانین برای مهاجرت خانم ها خیلی دست و پاگیر تر از آقایون هست بدون کسب رضایت خانواده تقریبا غیرممکن هست. این خودش دلیلی دیگر بر وجود تبعیض بین زن و مرد هست. چون باید برای مهاجرت رضایت پدر یا شوهر رو داشته باشد.
 • دادخواه IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
  3 6
  سياست انگليسه تفرقه بينداز و حكومت و غارت كن ان مردم را من باشخصا براي تمام خانمها بعنوان انسان احترام قايل هستم و گول اين بحث هاي تفرقه انداز را نميخورم و الكي هم راي نميدم
 • IR ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
  4 2
  گردانندگان کازینو سیما زدن به سیم آخر و تصمیم گرفتن که ماهیت خودشان را نمایان کنند
 • IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
  20 13
  حد اقل حدود سه دهه است كه در اكثر برنامه هاي صدا وسيما به شخصيت آقايون چه در برنامه هاي نمايشی و چه در برنامه هاي مستند توهين و تحقيرهاي زيادي صورت گرفته و متأسفانه صدای آقايون درنمياد اما به نظر ميرسه زنان اين در اين دوره و زمانه تصور ميكنند فرشتگانی هستند كه از آسمون نازل شده اند و همه بايد نازشونو بكشند . زنان جامعه ما متأ سفانه با افكار فمينيستی رشد كرده اند و خيلي خودخواه و از خود راضی شده اند
 • GB ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
  15 1
  دارید شلوغش میکنید. دیگه الان کسی حال و حوصله کتک زدن و کتک خوردن و دعوای زن و شوهری رو نداره. همه تو صف اند.
 • IR ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
  9 11
  فعلا که تو این مملکت حرف زنا بیشتر پیش می ره بخاطر همین طلاق زیاد شده
 • IR ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
  12 4
  اولا که چه تیتر مسخره ایه؟ مسخره بازی صدا و سیما؟ یه کم وزین باشید. دوم این که منم تا وقتی بریده های این برنامه رو دیده بودن عصبانی و ناراحت بودم اما بعد که فیلم کامل برنامه رو دیدم فهمیدم اتفاقا همه حرف اینه که می شه اصلاح شد و به زندگی برگشت خود آقا می گه که 5 ساله خشونت نداشتم و موقع دعوا حس می کنم دستام قطعه و نباید ازش استفاده کنم خانم هم می گه خیلی خوب شده و انگار یکی دیگه است. حتی می گه که مشاوره رفته و رو خودش کار کرده. کجای این ایراد داره؟
 • IR ۲۱:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
  2 7
  صدا و سیما رسانه ملیه، درست نیست رسانه ای مثه شما با همچین ادبیات سخیفی با افکار یک ملت بازی کنه به نظر من اعتماد عموم نسبت به شما کم می شه کمی متعادل باشید.