چرا طرح ترافیک روزهای پنج‌شنبه دوباره برگشت؟

ایسنا نوشت: بر اساس اعلام معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران حذف طرح زوج یا فرد پنج‌شنبه‌ها طی امسال سبب افزایش ۳۰ درصدی حجم ترافیک و حتی افزایش ۵۰ درصدی طول صف ترافیک خودروها شد. افز

حسین شهیدزاده اظهار کرد: بیشتر ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوای متعلق به شرکت ما در خارج از محدوده طرح‌ ترافیک زوج یا فرد قرار دارند بنابراین مقایسه پنج‌شنبه‌های نیمه دوم امسال با سال گذشته برای کل شهر تهران انجام شده است.

وی با اشاره به مقایسه کیفیت هوای پنج ماه اخیر تهران با مدت مشابه در سال گذشته تصریح کرد: طی سال گذشته غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون چه در روزهای کاری و چه در روزهای پنج‌شنبه‌ که طرح زوج یا فرد اجرا می‌شد، نسبت به امسال بیشتر بود.

سرپرست شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ادامه داد: طی پنج‌شنبه‌های سال گذشته طرح زوج یا فرد از ساعت 13 آزاد می‌شد و پس از آن در برخی مناطق مرکزی شهر میزان آلاینده‌ها افزایش پیدا می‌کرد، اما امسال در بازه زمانی که طرح زوج یا فرد پنج‌شنبه‌ها حذف شد، غلظت برخی آلاینده‌ها از جمله ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون از حدود ساعت ۷ صبح افزایش پیدا می‌کرد و تا عصر ادامه داشت.

شهیدزاده با بیان اینکه این افزایش غلظت آلاینده‌ها طی روزهای پنج‌شنبه نسبت به سال گذشته کمتر اما نسبت به روزهای غیرتعطیل امسال بیشتر بود، اظهار کرد: درست است که پنج‌شنبه‌های امسال خودروهای بیشتری در محدوده زوج یا فرد تردد داشتند، اما خوشبختانه امسال تعداد خودروهایی که معاینه‌ فنی گرفتند نیز بیشتر بود و این موضوع توانست تا حد زیادی مانع تولید آلودگی زیاد توسط خودروهایی شود که در طرح ترافیک تردد می‌کنند.

وی افزود: در نهایت می‌توان جمع‌بندی کرد که پنج‌شنبه‌های امسال نسبت به سایر روزهای ایام هفته تقریبا در تمامی ساعات آلودگی بیشتری داشت، درصورتی‌که طی سال گذشته در روزهای کاری هفته در اغلب ساعات بعد ازظهر، آلودگی بیشتری مشاهده می‌شد.

سرپرست شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در پایان با اشاره به اینکه پس از حذف طرح زوج یا فرد پنج‌شنبه‌ها علاوه بر افزایش آلودگی نسبت به روزهای اجرای طرح، مشکل ترافیک سنگین نیز ایجاد شده بود، گفت: از این نظر بهتر است که طرح زوج یا فرد پنج‌شنبه‌ها همچنان در پایتخت ادامه داشته باشد.

۴۲۴۲

کد خبر 1235451

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۶
  0 1
  علت این که هوای امسال بهتر از پارسال بود فقط پولی شدن طرح ترافیک بوده و بارندگی ها هیچ نقشی نداشتند.تفکر و کارشناسی مدیران مقتدر و توانا را زیر سوال نبرید
 • IR ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۶
  0 0
  پس عوارض خودرو را هم نصف بگیرن چون نصف ماه مردم می تونن با ماشینهای شخصی بیرون بیان. سیستم درست حمل ونقل که ندارید پس مردم کی به کاراشون برسن. تمام اینها برای اینه که در ماه آخر سال بدلیل نیاز مردم به بیرون آوردن ماشینهاشون بتونن عوارض و پول بگیرن. درد درد پوله نه هوای آلوده. از کی تا حالا این به فکر آبششهای مردم افتادن؟؟؟
 • علی IR ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۶
  0 0
  اون وقت بهتر نیست که ساعت اجرای طرح ترافیک اصلی رو هم برگردونیم به همون 5؟؟؟ که ترافیک تقسیم بشه و آلودگی کمتر؟یا اینکه درآمد ناشی از این محدودیت انقدر براتون با ارزش هست که این کار رو نکنیم؟ به بهانه تعطیلی 5 شنبه روزی دو ساعت طرح رو اضافه کردید اون وقت بخشی از طرحتون رو برگردوندید اونم بخشی که به سود خودتونه.
 • IR ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۶
  1 0
  پول. دلیلش همینه بقیه اش قصه است.
 • بهنام IR ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۶
  1 0
  اره جونه خودتون چقدر هم شما به فکر مردم هستید شهرداری داره کاسبی میکنه می بینه یک روز از کاسبیش کم شده ناراحت شده اونم اضافه کرد