لیگ هجدهم مقابل لیگ هفدهم، یک عقب‌گرد کامل

تقریبا همه اعداد لیگ هجدهم در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته سقوط کرده‌اند.

امیرمحمد سلیمانی: لیگ هجدهم شاید یکی از جذاب‌ترین لیگ‌های چند سال اخیر فوتبال ایران باشد اما قطعا یکی از بی‌کیفیت‌ترین‌ها است. فاصله تیم‌ها امسال کاهش شدیدی را تجربه کرده که هیجان لیگ را بیشتر کرده است. اما در حوزه آمار و ارقام، لیگ هجدهم یک ناامیدی بزرگ است. اگر اختلاف آمارها کم بود، شاید می‌شد هیجان لیگ را فدای کیفیت پایین آن کرد. اما وقتی برخی ارقام لیگ هجدهم نصف اعداد لیگ هفدهم هستند، یعنی بخش مهمی از راه را اشتباه رفته‌ایم.

اولین تفاوت لیگ هجدهم با نمونه قدیمی‌تر به تقویم و نحوه برگزاری مسابقات باز می گردد. اگر هفته بیست‌ودوم لیگ امسال هنوز آغاز نشده، هفته مشابه فصل گذشته در پانزدهم بهمن به اتمام رسیده بود. البته که لیگ هجدهم با یک جام ملت‌ها مصادف شد اما لیگ هفدهم هم از جام جهانی بهره می‌برد. بنابراین برکسی پوشیده نیست که لیگ هجدهم برنامه‌ریزی به مراتب ناامیدکننده‌تری نسبت به لیگ قبلی دارد. سعید فتاحی درباره برنامه‌ریزی لیگ به خبرآنلاین می‌گوید: «این‌که ما برنامه لیگ را عقب‌تر نمی‌بریم نه ربطی به ماه مبارک رمضان دارد، نه به احتمال ۴۸ تیمی شدن جام جهانی. یک نگاهی به تقویم بیاندازید. خودتان متوجه می‌شوید که چرا تغییر برنامه بازی‌ها امکان پذیر نیست. ما برنامه نیم فصل دوم را سی آبان با کلی ملاحظه درباره تقویم به باشگاه ها اعلام کردیم. مثلا به پیوست برنامه ارسالی نوشته ایم اگر اردوی تیم ملی برگزار نشود. ما هفته پایانی لیگ را برای ۲۶ اردیبهشت ماه برنامه‌ریزی کرده‌ایم. درحالی که هفته ششم بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا در روزهای 30 و 31 اردیبهشت برگزار می شود و دوباره این سه تیم بازی دارند. اگر بخواهیم بازی‌ها را عقب‌تر بیاندازیم مثلا باید می افتاد مسابقات در روزهای چهارم تا ششم خرداد. آن روزها هم مصادف با روزهای قدر و شب‌های شهادت حضرت علی و احیاست که به ما امکان برگزاری بازی را نداریم. عملا لیگ باید تا ۱۰ خرداد به تاخیر بیفتد. مسابقات هفته‌های پایانی باید به طور همزمان برگزار شوند. این یعنی تیم های مدعی پایین و بالای جدول باید مثلا دو هفته بازی نکنند چون تیم‌های آسیایی بازی دارند.»

دومین تفاوت لیگ هجدهم با لیگ هفدهم به آمار تیم صدرنشین بازمی‌گردد. پرسپولیس در پایان هفته بیست‌ویکم لیگ هفدهم با 14 برد، 6 تساوی و یک باخت 48 امتیازی بود. اگرچه آن‌ها در لیگ هجدهم هم فعلا صدرنشین هستند اما 6 امتیاز کمتر از سال گذشته کسب کرده‌اند. پرسپولیسی‌ها پارسال 35 گل زده بودند در حالی که امسال فقط 24 گل به دروازه حریفان تحمیل کرده‌اند. آمار دفاعی پرسپولیسی اما هیچ تغییری نسبت به پارسال نداشته است؛ 9 گل خورده. به دلیل خط حمله ناامیدکننده شاگردان برانکو در لیگ هجدهم، تفاضل گل 26تایی لیگ هفدهم آن‌ها به عدد 15 در لیگ هجدهم سقوط کرده است. مهم‌ترین آماری که پرسپولیسی ها امسال از دست داده‌اند، فاصله 12 امتیازی با تیم دوم فصل گذشته بود که این روزها به یک امتیاز کاهش پیدا کرده است.

سومین تفاوت لیگ امسال با لیگ پارسال به مجموع گل‌های ثبت شده بازمی‌گردد. اگر لیگ هفدهم تا پایان هفته بیست‌ویکم 355 گل با میانگین 22.1 گل در هر بازی داشت، لیگ هجدهم به 314 گل با میانگین 19.6 گل در هربازی قناعت کرده است. در پایان لیگ هفدهم شاهد 512 گل بودیم، شاید در آخرین روز لیگ هجدهم حتی پانصدمین گل لیگ را هم تماشا نکنیم. با این حال شرایط تفاضل گل تغییر خاصی را نداشته است و در پایان هفته بیست‌ویکم هر دو لیگ اخیر، 9 تیم تفاضل گل منفی داشته‌اند. 

چهارمین تفاوت لیگ‌ها به امتیازهای کسب‌شده اشاره می‌کند. همانطور که اشاره شد، پرسپولیسی‌ها فصل گذشته 48 امتیاز از 21 بازی کسب کرده بودند. این امتیازها امسال به 42 کاهش پیدا کرده است. قعرنشین فصل گذشته، سیاه جامگان، در شرایطی مشابه 14 امتیاز کسب کرده بود. اما تیم آخر لیگ هجدهم این روزها فقط ده امتیاز (البته که 6 امتیاز از استقلال خوزستان کسر شد) کسب کرده است. نکته جالب درباره شباهت‌های لیگ هجدهم و هفدهم به نیمه پایینی جدول بازمی‌گردد. اگر سیاه جامگان را سقوط کرده بدانیم، استقلال خوزستان و سپیدرود رشت شرایطی کاملا مشابه با سال گذشته دارند.

پنجمین تفاوت لیگ های دو سال اخیر اما آغاز پیشرفت‌هایی است که لیگ هجدهم داشت. در پایان هفته بیست‌ویکم لیگ هفدهم فقط پرسپولیس تعداد پیروزی‌هایش دو رقمی بود. اما امسال 5 تیم با 11 پیروزی در صدر جدول ایستاده‌اند. پارسال که فولاد در هفته بیست‌ودوم تیم دوم جدول بود، 2 باخت داشت اما سپاهان امسال مثل رقیب قهرمانی‌اش فقط یک شکست دارد. هم‌چنین استقلال و تراکتورسازی هم فقط 3 شکست دارند که کمتر از تیم‌های سوم و چهارم جدول سال گذشته است.

در مجموع لیگ هجدهم مسیر ضعیفی را دنبال می‌کند. شاید شور و شوق هواداران برای تماشای مسابقات هر هفته بیشتر شده باشد اما آمار، از سقوط کیفی مسابقات حرف می‌زند. شاید محافظه‌کاری تیم‌های مدعی قهرمانی باعث شده باشد شرایط جدول بیشتر از نود دقیقه‌ها هیجان‌انگیزتر باشد. شاید هم هنوز تیم‌ها خودشان را پیدا نکرده‌اند و هفته‌های آینده به مراتب جذاب‌تر باشند.

43255

کد خبر 1240694

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =