در فاصله سالهای ۱۳۶۳ تا ۱۳۶۹ (که اولین شماره هفته‌نامه گل‌آقا منتشر شد) جدی‌ترین مطلب طنز سیاسی که در کشور منتشر می‌شد، ستون دوکلمه حرف حساب روزنامه اطلاعات بود که گل‌آقا می‌نوشت.

به گزارش خبرآنلاین، مجموعه دو کلمه حرف حساب گل آقا تاکنون در ۴ جلد توسط انتشارات گل آقا چاپ شده و امروز این مجموعه 26ساله شد.

دی ماه سال ۱۳۶۳ برای اهالی قلم و مطبوعات یادآور انتشار ستونی طنز پس از انقلاب در روزنامه اطلاعات توسط گل‌آقاست البته تا چند سال پس از نگارش این ستون طنز تقریباً هیچ کس نمی‌دانست گل‌آقا نام مستعار کیست تا آنکه در سال ۱۳۶۷ حجت‌الاسلام خلخالی با نطقی که در مجلس کرد و پس از آن در یادداشتی که به رییس مجلس نوشت اسم صابری را در کنار گل‌آقا آورد و همگان متوجه نام واقعی گل‌آقا شدند.

صابری در اولین شماره دو کلمه حرف حساب از آن ستون با عنوان ستونی کوتاه که هر روز نکته‌ای از میان ده‌ها موضوع و سوژه خارجی و داخلی را انتخاب کرده و به سبک و سیاقی که تدریجاً به چاپ می‌رسد یاد می‌کند. سیدمحمود دعایی، مدیرمسئول روزنامه اطلاعات در مورد انتشار ستون دو کلمه حرف حساب به آشنایی با صابری از زمانی که وی تصدی مشاور نخست‌وزیری مرحوم رجایی را داشته اشاره می‌کند و می‌گوید: «در سفر حج از طرف بعثه امام یک نشریه‌ای منتشر می‌شد که مرحوم صابری ستون طنزی به نام جعفرآقا در آن داشتند. با همین آشنایی از ایشان دعوت کردم در نشریات داخل هم به همین سبک ادامه دهند. بعد از مطالعه درخواست با شرایطی کار را پذیرفتند که تصمیم‌گیری با خودشان باشد و فشار و الزامی از ناحیه ما نباشد. هر بار که خودشان خواستند بنویسند و ما تعهد دادیم نسبت به هر موضعی که می‌گیرند و هر سوژه‌ای که دارند پذیرا باشیم و در تمام این مدت هیچ وجهی به عنوان حق‌التحریر دریافت نکردند».

در زیر نمونه ای از دوکلمه حرف حساب گل‌آقایی که در زمان خودش حواشی زیادی در میان مردم و سایر مطبوعات موافق و مخالف داشت را با هم می خوانیم:
در ذکر انواع جراید
از استثنائات که بگذریم، روزنامه‌ها بر دوجورند: یک جور، روزنامه‌هایی که خیال می‌کنند زبان مردم‌اند، ولی مردم آنها را قبول ندارند! جور دیگر، روزنامه‌هایی که اگر زبان مردم باشند، مردم هم که ریگی به کفش ندارند، آنها را قبول دارند!*
غضنفر بی‌سواد/شنبه ۱۳۷۶/۱۰/۲۷

*اگر استادی، ادیبی، محققی، دانشمندی، کسی، اعتراضاً بفرماید: تطابق افعال در جملات و عبارات فوق، اجمالا لنگی دارد! جواباً عرض می‌نماییم: رعایت این قبیل مسائل، کار آدمهای باسواد است. مای بی‌سواد، همین‌قدر که عنایت به تطابق گفتار و افعال در عالم مطبوعات را سرلوحه بی‌سوادی‌مان قرار بدهیم، درست مثل این است که صاف زده باشیم وسط خال، فلذاست که اگر آیندگان بفرمایند: مو، لای صحت عرایض غضنفر بی‌سواد مادرمرده نمی‌رفت‌، لابد حاضران و ناظران هم خواهند فرمود‌: عجالتاً در زمان حال هم به هکذا!

برداشتی از فرمان علی (ع) به مالک اشتر، عصر ضحاک، دیدار از شوروی، مکاتبات رجایی با بنی صدر و اولین استیضاح در جمهوری اسلامی (سه کتاب آخر نایاب است) از دیگر کتابهای گل آقا است.

مجموعه «دو کلمه حرف حساب» را موسسه گل‌آقا منتشر کرده است.

191/60

کد خبر 124089

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمود IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۷
  0 0
  يادش به خير با اين كه 10 سال د اشتم ولي هميشه اون نشريه رو ميخريدم
 • عباس سعيدي IR ۰۴:۲۳ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۸
  0 0
  خداوندهمه رفتگاني كه خدمت گذار بي منت انقلاب واسلام وكشور بوده واكنون در بين ما نيستند وبويژه تمامي نامبردگان فوق الذكر راغريق رحمت وآقاي دعائي را هم وهمه ما را عاقبت بخير فرمايد.
 • بدون نام IR ۰۵:۰۱ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۸
  0 0
  اين يك واقعيت است هيچ كس زبان حال مردم نيست نه روزنامه ها و نه هيچكس از بس از اين وان شنيديم كه مردم خواستار ..... مردم ميخواهند ....
 • بدون نام IR ۰۵:۲۸ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۸
  0 0
  واقعا راسته همه سايتها رو كه مي خوونيم حتي شما ، مطالبي مي نويسيد كه با حرف و دل مردم در محل كار و اتوبوس و ميني بوس اصلا همخواني نداره، فقط بايد سايتها رو ورق زد ببينيم خبرهاي خوبش كدامند مثل فوتبال كشورمون كه طرفدارها بايد انتظار بكشند كه شوت ببينند حتي اگه خوب هم نباشه هورا بكشنندو ...
 • س.ا.م IR ۰۶:۴۱ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۸
  0 0
  روحش شاد...
 • بدون نام IR ۱۰:۴۰ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۸
  0 0
  ببینید چه طنزی را نوشته است؛ بدون شکسته نویسی. بیاییم شکسته ننویسیم. مثلا به جای «اون رفیقمون» بنویسیم «آن رفیقمان»