۰ نفر
۲۷ دی ۱۳۸۹ - ۱۵:۳۹

این معضل اجتماعی متولی جدی ندارد و معلوم نیست که کدام سازمان باید با این ها برخورد کند.

 نشست مطبوعاتی اولین سمینار « بررسی آسیب های کودکان کار و خیابان و زنان سرپرست خانوار» با حضور رئیس سمینار ، دبیر علمی سمینار و جمعی از خبرنگاران در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد.

در این نشست که با حضور فاطمه دانشور(رئیس سمینار) و ابوالقاسم پوررضا(دبیر سمینار) برپا شده بود ابتدا علیرضا غفاری ،مسئول  ارتباطات موسسه مهر آفرین در رابطه با معرفی این موسسه عنوان کرد:پنج سال است که موسسه خیریه مهرآفرین فعالیت خود را شروع کرده است و تا کنون موفق شده است 2000کودک بدسرپرست و 1000خانواده بدسرپرست در سراسر ایران را پوشش بدهد.

علیرضا غفاری با اشاره به این که موسسه مهرآفرین قصد دارد نمایندگی هایی در سرتاسر کشور راه اندازی کند، گفت: هم اکنون کودکانی در استان های مشهد، خرم آباد ،کرمان، سیرجان و بندرعباس علاوه بر تهران تحت حمایت این موسسه هستند.

در ادامه این نشست، فاطمه دانشور موسس و مدیرعامل موسسه خیریه مهرآفرین در رابطه با برگزاری سمینار گفت:موسسه مهر آفرین از سال 84 به صورت غیر رسمی آغاز به فعالیت کرد و از اردیبهشت سال 86 به ثبت رسمی رسید.

وی انگیزه موسسین را این گونه عنوان کرد: موسسین می خواستند کودکان نیازمند را تحت سرپرستی و حمایت خود در آورند.طبق مطالعاتی که انجام گرفت متوجه شدیم،کودکان بد سرپرست معضل اجتماعی هستند که هیچ نهادی به صورت خاص به آن ها نپرداخته است . البته NGOهایی بودند که در این زمینه فعالیت داشتند و همچنین موسسات خیریه‌ای که به کودکان بی‌سرپرست به خاطر توصیه‌های شرعی ما توجه دارند.

فاطمه دانشور در ادامه سخنانش با اشاره به این که لزوم یک نهاد که به صورت تخصصی روی کودکان بدسرپرست فعالیت کند، وجود داشت ،بیان کرد: ما بیشتر به کودکان خدمات می دهیم و حداقل نیاز آنان به تغذیه،بهداشت و آموزش را تامین می کنیم.ارائه همه این خدمات مستلزم حضور نیروی انسانی متخصص ،مددکاران اجتماعی،مشاورین روان شناسی ،پزشکان ،متخصصین آموزشی و مشاورین حقوقی بود.

وی در ادامه گفت :ما کارمان را با کودکان حومه شهر تهران شروع کردیم که به خاطر فقر فرهنگی که در خانواده های آنان وجود داشت این کودکان از حداقل ها حتی داشتن شناسنامه محروم بودند و از آنان به خاطر منافع مالی بهره کشی می شد.

فاطمه دانش ور با اشاره به این که در حمایت از این کودکان بین موسسات و نهاد های مختلف انسجام و هماهنگی وجود نداشت ،اظهار داشت:بخشی از این حمایت به عهده بهزیستی ،نیروی انتظامی و شهرداری بود و NGOهایی هم، که نسبت به آمار این کودکان محدود بودند ، فعالیت داشتند.

وی با عنوان این مطلب که بحث موسسه خیریه در ایران یک رویکرد سنتی است و این موسسات کمتر به صورت علمی به کار می پردازند گفت: ما با این باور که موضوع این کودکان باید با نگاه علمی حل شود، پژوهشکده‌ای در موسسه مهرآفرین تاسیس کردیم و دکتر پوررضا از اول در این پژوهشکده حضور داشتند.

موسس و مدیرعامل موسسه خیریه مهر آفرین هدف از برگزاری سمینار را جمع کردن NGOها و نهاد های مرتبط با این موضوع و فعالان علمی در این زمینه برای دستیابی به نقطه نظر مشترک و جلب توجه مسئولین و دولتمردان برای کمک رسانی در این رابطه دانست و گفت: هر سال به کودکان بازمانده از تحصیل اضافه می شود و این کودکان،همان کودکان کار و خیابان هستند که رفع این معضل کمک دولت و مردم را می طلبد.

وی در ادامه بیان داشت:ما کمیته پیگیری متشکل از نهاد های مختلف، NGOها و اعضای مختلف خواهیم داشت که نتیجه به دست آمده از سمینار را پیگیری خواهند کرد.

در ادامه این نشست  دکترابوالقاسم پوررضا ،دبیرعلمی سمینار عنوان کرد: ما تاکنون به معضلات کودکان در سطح کلان نپرداخته ایم. کودکان کار و خیابان و زنان سرپرست خانوار نشان از هم گسیختگی خانواده است که اولین نهاد جامعه را تشکیل می دهد.

دبیر این سمینار با اشاره به این معضلات در سطح کلان اجتماعی با نابرابری، توسعه، کیفیت زندگی و فقر ارتباط دارد ،افزود: این معضلات پدیده ای جهان نماست و مختص به یک جامعه نیست به عنوان معضل اجتماعی یک شب شکل نمیگیرد و یک شبه هم حل نمی شود.

وی در ادامه اذعان داشت: معضلات اجتماعی همچون کودکان کار و خیابان و زنان سرپرست خانوار چهره شهر را دگرگون می کنند. آنان یک گروه حاشیه نشین سیار در شهر های بزرگ هستند و آسیب هایی که آنها در سطح جامعه می بینند باعث می شود ما پتانسیل لازم را به خاطر عدم مراقبت از آن ها از دست دهیم.

ابوالقاسم پوررضا با عنوان این که معضل اجتماعی راه حل اجتماعی نیز می خواهد و فعالیت در این زمینه باید مستمر باشد ،عنوان کرد:این معضل اجتماعی متولی جدی ندارد،و معلوم نیست که کدام سازمان باید با این ها برخورد کند.

دبیر سمینار رفع این معضل اجتماعی را مستلزم سازماندهی ،مدیریت اجتماعی ،صبر،برنامه ریزی،تعهد اقدام به اهداف برنامه دانست و هدف سمینار را این طور بیان داشت: هدف از برگزاری سمینار علاوه بر حساس سازی نهادها ،مجریان و افراد نسبت به این موضوع ،آگاه سازی نسبت به این موضوع است که این گروه ها دچار اختلال هم در سلامت جسمی هم روانی هستند که ممکن است در آینده خطراتی را برای زندگی فراهم کنند.

وی با اشاره به این که کمیته علمی با حضور اساتید فعال در این عرصه متشکل شده است ،ده محور اصلی مطرح در سمینار را به شرح زیر اعلام کرد:

 • - جمعیت کودکان کار و خیابان،زنان سرپرست خانوار در آیینه آمار
 • - سلامت کودکان کار و خیابان،زنان سرپرست خانوار
 • - آسیب ها و تهدید ها علیه کودکان کار و خیابان،زنان سرپرست خانوار
 • - سازمان های مسئول ،نقش ها و وظایف آن ها ،تجدید نظر در وظایف و ساختار ها
 • - NGOها و جایگاه آن ها در مراقبت از گروه های هدف
 • - آینده کودکان کار و خیابان،زنان سرپرست خانوار
 • - بزه و خلاف در گروه های هدف
 • - سلامت وامنیت اجتماعی،نابرابری و گروه های هدف
 • - نگاه به گروه های هدف از منظر اسلام
 • - حقوق گروه های هدف در قانون اساسی و قوانین بین المللی

او در ادامه گفت: ما برای هر کدام از این محورها یک سخنران متخصص داریم و هم فراخوان مقاله داشتیم، که چند مقاله برای سخنرانی انتخاب شدند.

ابوالقاسم پوررضا دلیل عدم موفقیت در رفع این معضلات اجتماعی را چنین برشمرد: نداشتن یک رویکرد علمی و تخصصی، شتابزده عمل کردن و تصمیم های مقطعی و از روی احساس گرفته می شوند.

در ادامه این نشست فاطمه دانشور در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در رابطه با منبع تامین هزینه موسسه و مقطعی که کودکان تا آن زمان از حمایت موسسه بهره مند می شوند ،گفت: قبل از این که موسس مهر آفرین باشم ،کارآفرین در عرصه صنعت و معدن بودم و در واقع کار بازرگانی و صادرات سنگ انجام می دهم.تصمیم گرفتم بخشی از درآمدم را صرف خیریه برای کودکان کنم.

موسس و مدیرعامل موسسه خیریه مهر آفرین با اشاره به این که تا کنون توانسته اند در زمینه هزینه تحصیلی ،خواربار و کالای اساسی حداقلی از پوشش به این کودکان کمک کنند ،یاد آور شد:به دلیل سفر هایی که به خاطر شغلم به استان های کرمان و هرمزگان داشتم متوجه شدم بچه های بازمانده از تحصیل در این استان ها در وضعیت بدتری نسبت به بچه های تهران هستند. برای همین به انتخاب سفیر اقدام کردیم. هدف ما کمک به کودکان بازمانده از تحصیل بود.

وی در ادامه اعلام کرد: طی این مدت 4000یاور و حامی به ما ملحق شدند والان 8000 عضو داریم. «فاطمه معتمدآریا»، «رضا صادقی»، «مریلا زارعی» و  «هادی ساعی» سفیران مهر آفرین هستند. وجود سفیر برای حساس کردن مردم به این رویداد است.

دانش ور بیان داشت: ما تا مقطع دانشگاه بچه‌ها را حمایت می‌کنیم و طرحی هم برای توانمند کردن زنان سرپرست خانوار داریم.آن ها یا به کارگاه های تولیدی ما می روند ویا به بازارکار معرفی می شوند.

وی در ادامه با اشاره به این که هدف ما توانمندسازی است ،گفت: فقط سوادآموزی کافی نیست و کسب سواد با تربیت شدن تفاوت دارد که ما به وسیله کلاس‌های آموزشی که توسط موسسه در زمینه مهارت آموزی برگزار می شود ،سعی در رفع این نقص می کنیم.

دکترابوالقاسم پوررضا در جواب سوال خبرنگاری در رابطه با این موضوع که چطور کار سمینار پیگیری می شود گفت:ما سعی داریم دبیرخانه دائمی برای استمرار کار این سمینار داشته باشیم.

فاطمه دانش ور در پایان با اشاره به این که تعداد زیادی از این کودکان وزنان در لیست انتظار حمایت موسسه قرار دارند و اظهار امیدواری برای حمایت نهاد های دولتی از این موسسه ،برای حل این مشکلات این نشست را  به پایان رسانید./ 42

کد خبر 124153

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • امید IS ۲۰:۱۹ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۷
  0 0
  به آب خوردن افراد بچه دار می شوند بدون آنکه صلاحیتش را داشته باشند ای کاش نظارتی وجود داشت و یا حداقل حمایتی
 • بدون نام IR ۰۷:۴۰ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۸
  0 0
  اين عكس اعصاب منو داغون كرد كي ميشه خوب زندگي كرد و همه بطور مساوي از ثروت اين مملكت برخوردار شن؟
 • بی نام IR ۱۹:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۵
  0 0
  خدایا خودت حامیشون باش خدایا .............