۰ نفر
۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۷
حریم ۱۵ اثر تاریخی تبریز ثبت شد

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: به دنبال برگزاری جلسه شورای ثبت و حریم کشور، محدوده حریم و ضوابط حفاظتی ۱۵ اثر تاریخی تبریز به تصویب رسید.

به گزارش خبرآنلاین از تبریز به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، مرتضی آبدار اظهار داشت: ۸ پرونده تعیین حریم و ضوابط حفاظتی تبریز شامل ۱۵ اثر تاریخی است که از جمله آنها می‌توان به شامل خانه پروین اعتصامی، خانه معبودی، خانه باغ کلانتری، کلیسای سرکیس مقدس و مدرسه تومانیان اشاره کرد.

وی اعلام کرد: سایر آثار تاریخی تبریز که در جلسه اخیر کمیته حریم آثار غیر منقول مطرح و به تصویب رسیده، باغ کمال، پل بیلانکوه، یخچال بیلانکوه، یخچال قائم مقام، خانه امیرفاطمی و بلوک غربی بازار (خانه کلکته چی، حمام نخست، مسجد مولانا و مسجد کلکته چی) و خانه خیابانی است.

آبدار گفت: حریم محدوده‌ای است که بر اساس ضوابط قانونی برای حفظ اثر تاریخی یا طبیعی تعیین و باعث حفظ موجودیت اثر و یکپارچگی آن می‌شود.

وی ادامه داد: بناهای تاریخی از جنبه‌های مختلف دارای حریم‌هایی هستند که جهت مراقبت و نگهداری بهتر از بناها لازم است به این حریم‌ها توجه شود.

آبدار گفت: هر بنایی با بافت شهری و طبیعی خود کاملاً انس گرفته و با آن همسو و هماهنگ است اما در طی سال‌های گذشته که شهرها رشد و گسترش یافتند، به سرعت بناهای متنوعی در شهرها ساخته شده و بر اثر این تحولات چهره شهرها دگرگون و به نوعی باعث جدا شدن بناها از بافت شهری خود شد.

وی گفت: به همین دلیل حریم‌هایی برای بناهای ارزشمند تاریخی تعریف شد تا این بناها کماکان بتوانند به حیات خود ادامه دهند.  

۴۶

کد خبر 1242874

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =