۰ نفر
۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۸
نمایش آثار ۷ هزار ساله فلزکاری در تبریز

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از نمایش آثار تاریخی مربوط به هنر فلزکاری در نمایشگاه موزه آذربایجان در تبریز طی نوروز ۹۸ خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین از تبریز،مرتضی آبدار روز شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در این نمایشگاه کاربرد فلز در ۷ هزار سال قبل که در ترکیب بندی و شکل گیری تمدن بشری جایگاه بسزایی داشته و نقش عمده ای را ایفا کرده، به نمایش گذاشته شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه فلز همواره به عنوان یکی از مهمترین شواهد در پژوهش های علم باستان شناسی مورد استفاده قرار گرفته است، کشف فلز و دستیابی به معادن آن در زمان های قدیم در ایران صنعتی را پی افکند که مشخصاتی متفاوت با صنعت روز یعنی سفالگری داشت.

آبدار با بیان اینکه تاریخ ۷ هزار سال فلز کاری در ایران گواه روشنی بر دستیابی هنروران ایران زمین به هنری تازه و تکامل آن در طی هزاران سال گذشته است، اضافه کرد: بر اساس بررسی های باستان شناختی و کشف اشیاء متنوع فلزی، این دوران تاریخی را می توان دوران شکوفایی هنر فلزکاری ایران نامید.

وی با اشاره به اینکه دوره های استفاده بشر از فلز به سه دوره مهم مس و سنگ، مفرغ و آهن تقسیم می شود، از حضور آثار فلزی مربوط به این دوره ها در نمایشگاه موزه آذربایجان خبر داد و گفت: نمایشگاه حاضر نمونه دستاورد کاوش های باستان شناسی در مناطق باستانی مهم کشور است که شامل آثاری از لرستان به عنوان سرزمین مفرغ که به واسطه این آثار در سطح دنیا شهرت دارد و نیز آثاری از ظروف و زیورآلات طلا و نقره از ادوار مختلف تاریخی ایران است.

آبدار با بیان اینکه مهمترین و گویاترین آثار این مجموعه متعلق به شمال غرب کشور است، گفت: شمال غرب کشور همیشه در تاریخ به عنوان یکی از مهمترین مبادی ورود مهاجران دارای اهمیت ویژه ای بوده و محوطه های باستانی بسیار شاخصی را در خود جای داده است، لذا مهم ترین آثار این مجموعه متعلق به این منطقه است که در محوطه های استقراری چون تپه های حسنلو، یانیق، سایت موزه عصر آهن تبریز و خداآفرین مورد کاوش های علمی باستان شناسی قرار گرفته اند.

به گفته وی، نمایشگاه «هفت هزار سال هنر فلزکاری به روایت موزه آذربایجان» طی ایام نوروز ۹۸ در تالار اسماعیل دیباج موزه آذربایجان از ساعت ۹ الی ۱۹ پذیرای گردشگران نوروزی است.

۴۶

کد خبر 1243342

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =