رویترز: شکست جدید دولت ترامپ در منزوی کردن ایران، این‌بار در لبنان!

دولت ایران در روز یکشنبه اعلام کرد روابط خود با لبنان را توسعه خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، وب سایت خبرگزار رویترزدولت ایران در روز یکشنبه اعلام کرد روابط خود با لبنان را توسعه خواهد داد. با وجودی که چندی پیش مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا ضمن درخواستی تهدیدآمیز و مداخله جویانه از بیروت خواسته بود تا بین آمریکا و ایران، یک کشور را برای توسعه روابط خود انتخاب کند.

پمپو همچنین در روز جمعه طی یک سفر منطقه ای برای نشان دادن حمایت دائمی آمریکا از خطوط سخت واشنگتن در برابر تهران،  اعلام کرد که لبنان می تواند تنها یک انتخاب داشته باشد.

" لبنان می تواند با حرکتی روبه جلو به ملتی مستقل و سربلند تبدیل شود درغیر این صورت باید آینده شان با جاه طلبی های تاریک ایران و حزب الله به آنها دیکته شود."

این در حالی است که بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، اظهارات پمپئو را پوچ اعلام کرده است.

قاسمی همچنین اعلام کرد: آمریکا به دلیل شکست های سیاسی که به تازگی در خاورمیانه تجربه کرده است، دست به دامن روش های قدیمی و منسوخ شده تهدید برای تحمیل قدرت سیاسی خود به سایر کشورها شده است. ایران با احترام به استقلال لبنان و دولت و ملت خودمختار آن، از تمام ظرفیت های خود برای تقویت وحدت داخلی لبنان و همچنین توسعه روابط خود با این کشور استفاده خواهد کرد.

حزب الله که نفوذ آن در لبنان و منطقه خاورمیانه در حال گسترش است کنترل۳ وزارتخانه از ۳۰ وزارتخانه این کشور را که سعد الحریری نخست وزیر آن را رهبری می کند، در دست دارد.

ازسال ۱۳۶۱ با تاسیس سپاه پاسداران، قدرت شیعیان ایران و لبنان در منطقه افزایش یافت. به طوری که در نابودی داعش در سوریه نیز نقش اساسی را ایفا کردند.

قاسمی همچنین در ادامه بیان کرد که حزب الله، حزبی محبوب و قانونی در منطقه است. او همچنین خطاب به آمریکا ادامه داد: چطور پمپئو در سفر به لبنان می تواند از چنین الفاظ نامناسب و نامحترمی درمورد حزب الله استفاده کند. قصه دراز تنش های بین تهران و واشنگتن از زمان خروج آمریکا از توافق هسته ای میان ایران و شش قدرت جهان به اوج خود رسیده است و با تحریم های سنگین ترامپ ادامه یافته است.

۴۱۳۱۰

کد خبر 1243866

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • محمدرضا SC ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۵
    0 0
    فعلا که شکستها واسه مردمه و بردها تو سایتها واسه دولت!