روسیه به تهدید آمریکا درباره اعمال تحریم‌های جدید واکنش نشان داد

ایرنا نوشت: سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه تهدید آمریکا به تحریم بیشتر این کشور به خاطر حضور کارشناسان نظامی روس در کاراکاس را احمقانه خواند.

ماریا زاخارووا روز شنبه در بیانیه ای که در سایت وزارت امور خارجه روسیه منتشر شد، خاطرنشان کرد: تلاش برای ترساندن طرف روسی با تحریم ها بخاطر همکاری قانونی با ونزوئلا غیرمعقولانه است.

زاخارووا افزود: واشنگتن به بهانه های گوناگون بقدری مسکو را تحریم کرده است که دیگر ما اهمیتی به تحریم های بیشتر واشنگتن نمی دهیم ضمن اینکه حساب تحریم ها هم از دست در رفته است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه یادآوری کرد: ورود متخصصان روسی در راستای همکاری های فنی - نظامی به ونزوئلا همچنان سبب عصبانیت آمریکا شده است.


نماینده ویژه آمریکا در امور ونزوئلا روز گذشته با بیان اینکه واشنگتن به زودی پاسخ مناسب برای حضور نظامی روسیه در این کشور را می دهد، تهدید کرد که مسکو هزینه این اقدام را خواهد پرداخت.
«الیوت آبرامز» نماینده ویژه آمریکا در امور ونزوئلا گفت که مایک پمپئو وزیر خارجه کشورش به زودی پاسخ واشنگتن به حضور نظامی روسیه در ونزوئلا را اعلام می کند.
آبرامز با اشاره به اینکه فهرستی از اقدامات تقابلی در روابط آمریکا و روسیه آماده شده است، افزود: روسیه باید هزینه این اقدام را بپردازد.

زاخارووا با اشاره به اظهارات اخیر مقام های آمریکایی که گفته اند حضور نیروهای مسلح کشورهای خارج از نیمکره غربی در ونزوئلا امنیت منطقه و جهان را تهدید می کند، اضافه کرد: قبل از هر چیز می خواهم توجه سیاستمداران آمریکایی را به نقشه جغرافیایی جلب کنم.

وی ادامه داد: بخشی از قلمرو روسیه شامل شبه جزیره چوکوتکا در نیمکره غربی قرار گرفته و با توجه به این واقعیت قاره آمریکا برای روسیه همسایه نزدیک به حساب می آید.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی روسیه افزود: طرف روسی هدف کارشناسان خود در کاراکاس را دقیقا مشخص کرده است و موضوع استقرار نیروی نظامی در ونزوئلا مطرح نیست؛ با توجه به این موضوع خیال پردازی در مورد اینکه گویا روسیه عملیات نظامی در ونزوئلا اجرا می کند، واهی و بی اساس است.

زاخارووا خاطرنشان کرد: بنظر می رسد واشنگتن به خود نگاه می کند و نقشه های خود در مورد ونزوئلا را به مسکو نسبت می دهد و در همین حال مقامهای آمریکایی بار دیگر با تکبر از روی میز بودن همه گزینه ها سخن می گویند.

«در این پیوند بهتر است به حضور شمار زیادی از نیروهای نظامی آمریکایی در کلمبیا همسایه ونزوئلا توجه شود و علت اینکه کاخ سفید برخلاف منشور و نام پیمان آتلانتیک شمالی از برزیل دعوت به عضویت در ناتو کرده است.»

گفتنی است دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه هفته گذشته خواستار خروج نیروهای روسیه از ونزوئلا شد اما در عین حال گفت که همه گزینه ها علیه کاراکاس روی میز است.
در همین رابطه «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در تماسی تلفنی با سرگئی لاوروف همتای روس خود، مسکو را به تشدید تنش ها در ونزوئلا متهم کرد و گفت: ایالات متحده و کشورهای منطقه ای (در آمریکای لاتین) مقابل روسیه دست روی دست نخواهند گذاشت.

وی همچنین تاکید کرد: ادامه اعزام پرسنل نظامی روس برای حمایت از نظام غیرقانونی مادورو، رنج مردمی را که از گوایدو حمایت می کنند، بیشتر می کند.

یاد آور می شود که آمریکا دور جدید تحریم های خود را از سال 2012 علیه روسیه به اجرا گذاشت و از سال 2014 به دلیل الحاق کریمه اوکراین به خاک روسیه بر تعداد و سرعت اعمال تحریم ها افزود.
اکنون تعداد تحریم های آمریکا علیه روسیه از 66 بسته نیز فراتر رفته است ضمن اینکه 62 کشور جهان نیز همراستا با آمریکا تحریم هایی را علیه روسیه و در حمایت از اوکراین وضع کرده اند.
آخرین مورد تحریم روسیه از طرف آمریکا روز 24 اسفند سال گذشته رخ داد و در آن روز وزارت خزانه‌ داری آمریکا با انتشار بیانیه ‌ای از تحریم شش فرد و هشت نهاد روسی توسط دفتر کنترل دارایی ‌های خارجی (اوفک) از نهادهای زیرمجموعه این وزارتخانه خبر داد.
 

49311

کد خبر 1245615

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =