نماینده جیرفت: مردم خیلی از چپ و راست خوش‌شان نمی‌آید

برنا نوشت: نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه باوجود ۴۶ هزار قانون، متورم‌ترین کشور دنیا در حوزه قانون‌گذاری هستیم، گفت: بسیاری از قوانینی که داریم اضافی است و قبل از اینکه بخواهیم قانون‌گذاری جدی داشته باشیم، باید فکری برای قوانین انباشته شده روی هم بیاندیشیم.

بخشهایی از سخنان «یحیی کمالی‌پور»، نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی و نماینده مردم جیرفت

-طرح کودک همسری در کمیسیون قضایی رد شد چون یک طرح خام بود، به این مفهوم که ما ازدواج افراد زیر ۱۳ سال را ممنوع کنیم. همین الان در قانون، ازدواج این افراد ممنوع است و کسانی که بخواهند ازدواج کنند، باید حکم رشد از دادگاه بگیرند و با اذن وَلی این اتفاق بیفتد. ما می‌خواهیم چه قانونی را تصویب کنیم؟ قانونی که همین قانون را تقویت کند یا قانونی که آن را از کار بیاندازد؟ طبق آماری که اعلام کردند ما ۴۰ هزار نفر دختر زیر ۱۳ سال داریم که ازدواج کردند. اگر بگوییم ممنوع است، اگر کسی فراخور ظرفیت و شرایط جغرافیایی، امکان ازدواج داشته باشد و ما او را ممنوع کنیم، چه کسی پاسخگو خواهد بود. ما این طرح را کاملا رد نکردیم و گفتم باید روی آن کار شود. به نحوی که بتوانیم شرایط و بستر لازم را برای کسانی که این امکان را از نظر جسمی، روحی و روانی برای ازدواج دارند، فراهم کنیم.

-هیچ کمیسیون و عقل سلیمی به دنبال این نیست که کودک همسری را در جامعه رواج دهد. ما وقتی قانونی را تصویب می‌کنیم باید آن قانون بتواند همه موارد را در بر بگیرد. ما می‌توانیم در آینده در یک فضا و شرایط مناسبت تر و توام با عقلانیت و خارج از احساسات کودک همسری را از بین ببریم. یکی از راه های جلوگیری از کودک همسری کمک به حل مشکلات اقتصادی مردم است. همچنین اگر فرهنگ ما مشکل دارد آن را غنی و اگر ناشی از سوبرداشت‌های اجتماعی است، آن را برطرف کنیم. وقتی جامعه را آماده کردیم، در صورت تصویب قانون با موانع مواجه نخواهیم شد.

-نمی‌شود صرفا قانونی را تصویب و سازوکارهای اجرایی شدن قانون را عملیاتی و اجرایی نکنیم. ما با ۴۶ هزار قانون، متورم‌ترین کشور دنیا در حوزه قانون‌گذاری هستیم. درصد اعظمی از چالش‌ها و انحرافات اتفاق افتاده ناشی از انحراف و دور زدن قانون و استنباط نابجا از قانون است. یعنی قوانین ما آنقدر در کنار هم قرار گرفته و انباشته شدند که قوانین منسوخ و متروک و مزاحم آمدند و در کنار این قوانین قرار گرفتند، به همین دلیل به راحتی می‌توانیم گریزاز قانون داشته باشیم. قانون تصویب کردیم اما زمینه اجرای قانون را فراهم نکردیم. ما قانون تصویب کردیم اما موکول کردیم به ده‌ها آیین‌نامه و نهایتا هیچ کدام از آنها نوشته نشدند.

-بسیاری از قوانین ما اضافی است. قبل از قانونگذاری باید فکری برای قوانین انباشته شده کنیم. من در حوزه مبارزه با مواد مخدر، حقوق کشور انگلستان را مطالعه کردم. اگر همه قوانین مرتبط با مواد مخدر در کشور انگلستان را روی هم جمع کنیم به ۵ صفحه هم نمی‌ رسد. جالب است که این کشور شش و یا هفت ماده در حوزه مواد مخدر داشت ولی ما ده‌ها تبصره، قانون و ماده داریم. قطعا مجلس نمره قابل قبولی در حوزه نظارت ندارد.

-خیلی زود است در خصوص انتخابات سال آینده اظهارنظر کنیم چراکه مردم درگیر معیشت هستند. همچنین مردم درگیر اشتغال و گرفتاری‌های خاص خودشان هستند و خیلی از چپ و راست خوش‌شان نمی‌آید.

۶۴۲۳۱

کد خبر 1245901

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =