۱۷ نفر
۱۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۹
ارومیه هم سیل می‌آمد اگر...

*سینا پسران افشاریان

نوروز سال ۹۸ با خبرهایی از احتمال وقوع سیل بدلیل بارندگی‌ها آغاز شد.

با توجه به اینکه در سال‌های گذشته با یک بارش معمولی، طغیان رودخانه‌ها و آب گرفتگی معابر در شهر ارومیه ایجاد می‌شد، این اخبار موجی از ترس را در بین مردم استان آذربایجان‌غربی و شهر ارومیه ایجاد کرد.

فشار افکار عمومی و رسانه‌ها مسئولین شهری و استانی را مجاب به آمادگی قبل از بحران و تلاش برای کاستن از خطرات احتمالی ناشی از بارش‌های سیل‌آسا کرد بطوریکه ملامحمدی‌زاده فرماندار ارومیه که آبان‌ماه سال گذشته به این سمت منصوب شده بود با تشکیل ستاد بحران ارومیه و پای کار آمدن ادارات و سازمان‌های خدمات رسان همچون آب و فاضلاب، شهرداری، برق و ... و همچنین ورود استاندار آذربایجان‌غربی اقدامات مناسبی را در راستای آمادگی برای اتفاقات احتمالی انجام دهند.

در روز قبل از آغاز بارش‌های اعلامی و در جلسه خبری ستاد بحران شهرستان به ریاست فرماندار ارومیه و با حضور اصحاب رسانه برگزار شد و ضمن برقراری ارتباط‌هایی با بخشداران بخش‌های ۴گانه ارومیه آخرین وضعیت آمادگی قبل از بارش از جمله وضعیت لای‌روبی‌ها، سدها، محل‌های دارای خطر احتمال وقوع سیل و ... به اطلاع اصحاب رسانه رسید.

رودخانه‌های حوضه شهرستان ارومیه که طی سال‌های قبل کمترین لای‌روبی را داشتند و حتی رودخانه‌هایی چون شهرچای اصلا لای‌روبی نشده بودند در گام نخست با حداکثر توان لای‌روبی شده و با هماهنگی‌های صورت گرفته مردم حاشیه رودخانه‌ها و روستاها یا تخلیه و یا ایمن سازی شدند.

اقدامات انجام شده در مدت کمتر از ۱۰ روز یقینا به اندازه اقدامات یک یا دو سال گذشته بود.

بعد از این تلاش‌ها و آمادگی ۲۴ ساعته دستگاه‌ها و مسئولین، بارش ۲۰واندی میلیمتر این بار در شهرستان ارومیه با کمترین حادثه و بحران همراه شد.

اما سخنی که می‌توان در این باره متذکر شد اینست که چرا مسئولین از بالا به پایین (کشوری- استانی و شهری) بعد از وقوع یک بحران، پای کار آمده و برای مقابله با خطرات احتمالی تلاش می کنند، مگر لای‌روبی رودخانه‌های حوضه شهرستان ارومیه همچون شهرچای بخاطر ضعف و خستگی برخی دستگاه‌ها بعد از سیل سیلوانا (فروردین ۹۶) هرگز رنگ لای‌روبی را ندیدند.

مسئولین چرا باید برای انجام وظیفه خود نیاز به فشار یا بروز یک بحران داشته باشند.

تا کی برای انجام برخی پروژه‌های مورد نیاز، بروکراسی‌های پیچیده را بطلبند تا اینقدر این دست و اون دست شود که بحرانی چون سیل گلستان و لرستان و بحران های دیگر بوجود بیاید.

همین یک کار اندک لای‌روبی هم عملکرد مثبت آن سازمان محسوب می‌شود هم مانع خطرات می‌شود.

۴۶

کد خبر 1247204

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =