تغییر مهم در قانون چک/ چک‌های تضمینی قابل پشت‎نویسی نیستند

ایسنا نوشت: چک‌های عادی پشت‌نویسی شده در سال ۱۳۹۸ کماکان معتبرند و تنها چک‌های تضمینی قابل پشت‌نویسی نیستند.

صبح امروز (۱۷ فروردین) خبری در برخی کانال‌های تلگرامی و سایت‌های خبری با موضوع بی‌اعتبار شدن تمامی چک‌های پشت‌نویسی شده از امروز طبق تصویب شورای عالی اقتصاد و پول کشور منتشر شد.

این خبر حاکی از آن بود که هرگونه چک حتماً باید به نام فرد صادر و نقد شود و چک‌های در وجه حامل یا تغییر نام در وجه کاغذ باطله‌ای بیش نیست که این بخش‌نامه شامل تمامی چک‌های تضمینی و بانکی می‌شود.

بر اساس این اطلاعات، ممنوعیت پشت‌نویسی صرفاً مربوط به چک‌های تضمینی است که باید در وجه ذی‌نفع و با درج کد ملی صادر شود که این بخش‌نامه نیز مربوط به سال جدید نیست و از ۱۱ آذرماه سال گذشته ابلاغ شده است.

در این تاریخ فرصت یک‌ماهه برای وصول چک‌های تضمینی پشت‌نویسی شده داده شد که این فرصت نیز در ۱۱ دی‌ماه به پایان رسید.

جالب‌تر آن‌که در نظام اقتصادی کشور، شورایی به نام شورای عالی اقتصاد و پول کشور که خبر نخستین با مصوبه این شورای اعلام شده بود، وجود ندارد و مرجع تصمیم‌گیری برای این‌گونه موارد شورای پول و اعتبار است.

بر اساس تبصره یک ماده ۲۱ مکرر قانون چک، ظهرنویسی (پشت‌نویسی) چک‌های فیزیکی عادی تا ۲۹ آذر سال ۱۳۹۹ مجاز بوده و بعد از آن در خصوص چک‌های صادره بر اساس قانون جدید، صرفاً ظهرنویسی فیزیکی ممنوع است.

۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1247212

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • mr IR ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۷
    0
    با كمترين اطلاعات و دقت انسان ميتونه متوجه بشه كدام خبر جعلي و كدام تنها قابل پيگيري است. كاغذ باطله در اين خبر كافي بود كه ديگر ادامه متن را نخوانيم.