چالش‌ جدید «عصرجدید»؛ استعدادیابی یا شوی حرفه‎ای‌های‌ دیده‌نشده؟

برنامه شنبه شب «عصر جدید» و عدم شفافیت در آیین‌نامه انتخابی و اجرایی استعدادها، یک چالش جدی برای برنامه احسان علیخانی بوجود آورد؛ صحنه‌ای برای دیده‌شدن یا مسابقه‌ای برای کشف استعدادها؟!

مهدی درستی: تازه‌ترین قسمت برنامه «عصر جدید»، شامگاه شنبه ۱۷ فروردین روی آنتن رفت و فاطمه رادمنش با نمایشی تک نفری که ارائه داد، توانست نظر داوران را جلب کند و به عنوان فینالیست نهایی این بخش انتخاب شود. اجرای او آنچنان داوران را به ذوق آورد که باعث شد تا رویا نونهالی از شدت شوق روی صحنه حضور پیدا کند و او را در آغوش بگیرد. اجرایی تماشایی از صفحه‌ای درخشان از تاریخ ایثار و انتظار مردم کشورمان که بدون شک قابل تحسین بود اما انتخاب این "بازیگر" به عنوان فینالیست برنامه با واکنش‌های متعددی در شبکه‌های اجتماعی همراه شد، دلیل این اتفاق هم سابقه‌ای بود که رادمنش در حوزه تئاتر داشت.رادمنش، بازیگر و کارگردان باسابقه تئاتر خیابانی است که به عضویت کانون نمایشگران خیابانی خانه تئاتر هم درآمده و در طول فعالیتش موفق به دریافت جوایزی چون جایزه بهترین بازیگر زن تئاتر خیابانی جشنواره تئاتر فجر و همچنین جایزه بازیگری و کارگردانی جشنواره تئاتر مقاومت شده است.

سابقه حرفه‌ای این بازیگر و حضورش در برنامه «عصر جدید» که مختص استعدادیابی است، این پرسش را در ذهن‌ها ایجاد می‌کند که انتخاب افرادی که در رشته خود حرفه‌ای هستند به عنوان فینالیست مسابقه چه متر و معیاری دارد و «عصر جدید» آیین‌نامه‌ای مبنی بر چگونگی حضور افراد در اختیار شرکت‌کنندگان قرار داده است یا نه؟

آیین‌نامه‌ای خیلی باز!
برنامه‌های استعدادیابی همچون «عصر جدید» در نقاط مختلف دنیا همواره از آیین‌نامه مدون و مشخصی برخوردار هستند که شرکت‌کنندگان را با جزییات برنامه و شرایطی که برای حضور نیاز است آشنا می‌کنند. همچنین درباره چگونگی حضور افراد باسابقه و حرفه‌ای در برنامه نیز اطلاعاتی ارائه می‌دهند اما «عصر جدید» از این قاعده مستثنی است. آنها آیین نامه‌شان خیلی باز است .

با مراجعه به سایت رسمی این برنامه، بخشی به نام قوانین و شرایط به چشم می‌خورد که وقتی وارد آن می‌شویم، آیین‌نامه‌ای مشاهده نمی‌کنیم و تنها چند خط توضیح درباره قابلیت برنامه و همچنین رعایت قوانین صداوسیما به چشم می‌خورد. آنها مسابقه را بر اساس شعارهای‌شان برنامه ریزی کرده اند. بر اساس دیده شدن!

ضوابط سایت برنامه «عصر جدید» برای شرکت کنندگان

در واقع به نظر می‌رسد که «عصر جدید» آیین‌نامه حرفه‌ای مختص برنامه ندارد و فقط بر اساس شعارهایش هر کسی برای‌شان ویدئو فرستاده باشد را دعوت می‌کنند.سخنان فاطمه رادمنش بر روی این مسئله صحه می‌گذارد، او در این باره به خبرآنلاین می‌گوید: «من از آیین‌نامه اطلاع ندارم و اگر چنین چیزی باشد آن را نخواندم. ضمن آنکه غیر از من در بخش‌های مختلف آدم‌هایی هستند که در شغل و حرفه‌شان حرفه‌ای هستند و در این برنامه‌ استعدادیابی شرکت می‌کنند و فکر نمی‌کنم در آیین نامه محدودیتی وجود داشته باشد، همانطور که یک خواننده حرفه‌ای هم در برنامه حضور پیدا کرد.»

ایراد کار کجاست؟
پرسش دیگری که پس از برنامه شنبه‌شب «عصر جدید» در شبکه های اجتماعی ایجاد شد و به شدت دست  به دست شد، این بود که آیا هیات داوران و سازندگان برنامه از سابقه هنری رادمنش در تئاتر آگاه بوده‌اند یا خیر؟ و اگر آگاهی وجود داشته است، فردی که سابقه فعالیت حرفه‌ای هم دارد، در رقابت با مهمانان کاملا آماتور باید به فینال راه پیدا کند و رقبای غیرحرفه‌ای را پشت سر بگذارد؟

 واکنش‌های کاربران شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد مخاطبان این برنامه انتظار دارند عصر جدید شاهد حضور افرادی با استعداد ذاتی و بدون هیچگونه سابقه و آموزشی باشند، آدم‌هایی که از جنس خود تماشاگران برنامه هستند.

 عوامل «عصر جدید» از یکی از شعارهای برنامه با عنوان «عصر جدید، فرصتی برای دیده شدن» برای توضیح انتخاب خود استفاده کنند اما رادمنش اینگونه توضیح می‌دهد: «عوامل برنامه «عصر جدید» و هیات داوران از پیشینه و شرایط من کاملا اطلاع داشتند، حتی در هنگام ضبط برنامه، آقای علیخانی خطاب به هیات داوران توضیح داد که من لیسانس و فوق لیسانس تئاتر دارم و چندین جایزه هم گرفته‌ام. خانم نونهالی هم در جواب او گفت معلوم است این سطح از بازیگری از دانش بازیگری می‌آید. البته این بخش از برنامه در هنگام پخش حذف شده بود.»

اگرچه عوامل برنامه‌ها توضیحاتی درباره این انتقادها دارند. این اولین بار نبود که یک مهمان  نیمه حرفه‌ای و یا حتی حرفه‌ای به عصر جدید می‌آمد. مثلا ورزشکاری که رکورددار روپایی زدن بود یا افرادی حتی مثل ساسان پرکان که  قبلش حسابی رسانه‌ای شده بودند یا میلاد عمرانلو که خودش یک موزیسین حرفه‌ای بود و به برنامه رفته بود و رای هم نیاورد!

یکی از عوامل عصر جدید به خبرآنلاین در این باره می‌گوید: «ما هیچ محدودیتی برای دعوت از مهمانان نداریم. این را اصلا در ضوابط شرکت و حتی شعارهای برنامه هم گفتیم.. گفتیم فرصتی برای دیده شدن. ما فرصت دیده شدن را می‌خواهیم به آنهایی بدهیم که کمتر دیده شده اند.»

اتهام عصر جدید حالا پنهان کردن هویت حرفه‌ای مهمان‌شان برای مخاطب میلیونی تلویزیون است اما آنها اعتقاد دارند بخش بیوگرافی این مهمان نادیده گرفته شده است: «ما برای همه مهمان‌ها بخش بیوگرافی داریم. خانم رادمنش هم در معرفی خود توضیح داده کارشناسی ارشد تئاتر دارد و سال‌ها تئاتر خیابانی کار کرده است. خب وقتی در بیوگرافی معرفی شده، چرا باید توضیحات استودیویی را که برای همه حاضرین دیگر هم گفته شده، تکرار کنیم؟ خانم رادمنش مثل همه برای ما ویدئو فرستاده، ضوابط را رعایت کرده، هیات انتخاب او را پذیرفته و اجرایش را هم داوران ما پذیرفتند. »

این عضو سازنده عصر جدید به عنوان نکته پایانی هم می‌گوید:«این انتخاب اتفاقا یعنی مصداق شعار فرصتی برای دیده شدن که ما در اهداف مان داشتیم. "خانم رادمنش تا حالا این همه روی صحنه نمایش رفته" این گفته دوستان منتقد است اما تازه امروز او و اسمش را مردم شناخته اند.»

علاقه به نمایش استعداد ذاتی برای طیف گسترده مخاطبان
وقتی از رادمنش می‌پرسیم با این‌که یک چهره شناخته شده تئاتری است، چرا در این برنامه شرکت کرده است، او پاسخ می‌دهد: «اول اینکه در این برنامه شرکت کردم که معرفی شوم، چون چالش این برنامه، بسیار برای من جدید و جذاب بود. همه آدم‌هایی که در رقابت با آن‌ها بودم از صنف من نبودند و تعداد خیلی کمی از آن‌ها بازیگر بودند. برای من بسیار چالش سختی بود و من چون کارهای سخت را دوست دارم، حضور در این برنامه استعدادیابی را انتخاب کردم تا با فعالان سایر رشته‌ها رقابت کنم.»

این بازیگر تئاتر ادامه می‌دهد: «دومین دلیل اینکه تلویزیون است و طیف بسیار وسیعی از مخاطبان کشورم را پوشش می‌دهد و به این دلیل دوست داشتم شرکت کنم و مخاطبان بیشتری کار من را ببینند. نه آنکه مشهور شوم و سینماگران من را انتخاب کنند، شاید این اتفاق هم رخ بدهد. من وقتی اجرای تئاتر می‌کنم در نهایت سه، چهار هزار تماشاگر کار من را می‌بینند اما وقتی به تلویزیون می‌آیم خیلی از مردم در خانه‌هایشان کار من را می‌بینند، پس چرا که نه؟»

آیا به مخاطب دروغ گفته شده؟
پرسش کلیدی درباره «عصر جدید»، حالا این است. مسابقه خبرساز و حالا دیگر صاحب مخاطبی که گسترده شده، متهم است به اینکه آیا در تبلیغاتش این طور تلقین کرده بوده که فقط مسابقه استعدادیابی برای مبتدی ها و آماتورهاست اما حالا آنها به شعارهای شان ارجاع می دهند و حتی خیلی اغراق شده می گویند اگر حسین رضازاده هم چالش شرکت در مسابقه و داوری شدن را بپذیرد، درهای عصرجدید به رویش باز است! نکته ای که البته شاید باید از ابتدا احسان علی‌خانی و دوستانش در این باره فقط به شعارهای‌شان بسنده نمی‌کردند و این مسئله را شفاف می‌گفتند. با این وجود همین حالا هم روشنگری درباره اینکه فرصت دیده شدن فقط برای استعدادهای آماتور کشف نشده نیست و نیمه حرفه‌ای‌ها و حتی حرفه‌ای‌ها می‌توانند این چالش را بپذیرند که بروند و ببازند، این اتهام از آنها برداشته می‌شود.

هرچند هنوز خیلی‌ها به برنامه انتقادات ساختاری دارند اما در این باره در نمونه‌های خارجی نیز درهای مسابقه حتی روی حرفه‌ای‌ها بسته نیست. اگرچه این را خیلی شفاف در آیین‌نامه‌های‌شان آورده‌اند.

۵۷۲۴۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1247716

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 22
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
  صدا و سیما با این بودجه هنگفت و آکهی و .... از برنامه های آمریکایی .... کپی برداری می کند و شعار " مرگ بر آمریکا " می دهد .
  • سینا IR ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
   31 2
   یک سوال:آیا هیئت داوران جرات دادن رای منفی مخصوصا به موضوعش داشتن؟
 • رهگذر IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
  43 6
  با سلام به نظر بنده مهمترین چیز در مورد یک شوی استعداد یابی جذابیتش برای مخاطب هست. انجام کاری که بیننده را به وجد بیاورد. در برنامه های مشابه خارجی هم همینطور هست به عنوان مثال شخص در یک سیرک به دنیا آمده و در همان محیط این هنر و حرفه را از خانواده خود فرا می گیرد و سالها برنامه اجرا می کند ، اما برای بهتر دیده شدن در برنامه استعداد یابی نیز شرکت می کند. ما باید فرهنگ رقابت سخت و تمرین زیاد را یاد بگیریم شعار این مسابقه باید این باشد که: "آنقدر تمرین کن تا بتوانی از تمام حرفه ای ها بهتر باشی"
 • مهران RO ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
  62 12
  متاسفانه داورها احساسی و سلیقه ای رای میدهند و بعد از زدن علامت قرمز هیچگونه دلیل منطقی برای رد کردن افراد ندارن. فقط اگر اجرا خنده دار باشه میپذیرن و خوششون میاد به عنوان مثال دیشب فردی که پانتومیم اجرا کرد و خیلی هم عالی بود همگی رد کردن چون دانش پانتومیم رو نداشتن
 • IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
  51 8
  بحث اینجاست اجرای یک شو و بازی با احساسات چه استعدادیه قبلا هم چند نفر اومدن با نمایشی از زمان جنگ این کارو کردن
 • داور IR ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
  35 1
  ديگر او استعداد نيست چون از استعدادش شغل ايجاد كرده و چه خوب جوايزي هم بدست آورده خواهر زاده ام در برنامه نهم شركت كرد و راي آورد بدون هيچ كلاسي و هيچ مربي در شهر ما حتي يه سالن اجتماعات براي 20 نفر هم نداريم چه برسد به سن و اجراي زنده در برابر 500 نفر
 • دکتر علی CA ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
  73 3
  با این اوصاف باید منتظر حضور سالار عقیلی هم تو مسابقه باشیم
 • IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
  26 8
  والا داورها که انتظار اجراهای فوق حرفه ای دارند. واقعا این چهار نفر البته امین حیایی کمتر روی اعصاب هستند.
 • مهرداد ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
  33 4
  کلا من چندتا موضوع رو در این برنامه نفهمیدم! یکی اینکه معلوم نیست منظور از استعداد یابی، کاری هست که آدمهای عادی و حتی فن های آن رشته هم نمیتونن اجرا کنند، یا نه صرفا ارائه یک کار قابل قبول و استاندارد هست که هرکس با تمرین میتونه بهش دست پیدا کنه. چون این موضوع نه از کیفیت اجراها و نه از نوع قضاوت داورها مشخص نیست! خودداورها هم که یه کار رو در حد المپیک قضاوت میکنند یه کار رو در حد یارکشی محلات نمره میدن! بعد اصلا یکم صلاحیت داشتن خود داورها زیر سواله... مثلا یکی از داورها دیشب معلوم شد نه میدونه پانتومیم چیه نه جایگاه پانتومیم رو در هنر میدونه! تازه شاکی هم بود که چرا هنر های غیر محبوب و غیر بومی رو اجرا میکنن که اصلا این حرف هم عجیب و هم در تضاد با روح برنامه بود و البته خوشبختانه بقیه داورها هم به این حرف واکنش نشون دادن! مهمتر از همه اصلا معیار انتخاب شرکت کننده ها هم مشخص نیست!
  • IR ۱۷:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
   13 4
   اون داور که کاملا مذهبی سیاسی برخورد میکنه. هر کس از موضوع جنگ برنامه ایی رو اجرا میکنه بهش رای میده و اصل کاری نداره خوب بوده یا نه . اون کلا فقط در این حوزه رای میده
 • IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
  71 10
  به قول دوستی این برنامه توی تمام دنیا اجرا میشه اما در ایران به شکل مسخره ای اجرا میشه
 • IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
  63 22
  کلا برنامه عصر جدید بیخوده
 • IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
  18 8
  اصلا استعداد یعنی چی؟ هر وقت تعریف کامل این کلمه مشخص شد اونوقت میتونیم در مورد استعداد یابی یا تلنت حرف بزنیم.
 • IR ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
  35 13
  این بدرد همون ماه عسل می خوره.آقا برو همون رو اجرا کن
 • IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
  20 40
  شعار مسابقه دیده شدنه. من این خانم رو نمیشناختم. سالار عقیلی رو کسی هست نشناسه؟ یا حسین رضازاده رو؟ اگه یکی تو 20 سالگی باشگاه بزنه دیگه نمی تونه تو این برنامه شرکت کنه و دیده بشه چون حرفه ای شده؟ مثلا اونایی که رکورد گینس رو جابه جا کردن حق ورود به این برنامه رو ندارن چون استعدادشون کشف شده؟ به نظرم این مطالب مغرضانه نشر میشه. چرا دقیقا روی یه اجرای حماسی کلید میشه؟ و هزاران چرای دیگه.
 • فرزاد IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
  32 3
  خود اون شخص حرفه ای باید شان خود را حفظ کند و تو همچین رقابتی که جایگاه اماتورهاست شرکت نکند مثل این هست که بایرن مونیخ بیاد تو مسابقات محلات شرکت کنه خوب افتخاری نداره
 • فرید (از امارات) AE ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
  50 40
  نمیدونم این چه بیماری هست که بیشتر مردم دچارش شدن و تا یک کار تازه ای شروع میشه فقط نکات منفی اش رو میبینن!! کاری در این حد حرفه ای (شاید برای اولین بار در ایران) ، صحنه ، کارگردانی، اجرای خوب اقای علیخانی، اینهمه کودک و بزرگسال با استعداد و این همه بیننده که سرگرمش میشن.. آیا نکات مثبتی برای یک برنامه تازه کار نیست؟؟ اینکه کپی برنامه امریکایی هست هم هیچ اشکالی نیست،همین کپی رو خیلی از شبکه های عربی هم دارن تقلید میکنن ولی با یک دهم این کیفیت! هم میهنان بهتره نیم نگاهی هم به نیمه پر لیوان داشته باشن تا زندگی براشون شیرین تر بشه!
 • IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
  20 3
  کلا در این برنامه علیخانی ... مانند ماه عسل ... اکثر شرکت کننده هایی که راجع به جنگ یا سایر مقدسات موضوع ارائه داده اند حتی اگر خیلی هم ضعیف بوده اند همه داوران مثبت داده اند ... شرکت کننده ها هم این مطلب را خیلی خوب فهمیده اند و دارند کاملا استفاده میکنند.
 • IR ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
  5 5
  در نظر داشته باشید برنامه هایی که به عنوان برنامه استعداد یابی در اکثر کشورهای دنیا تهیه میشه در گام اول یک نمایش تلویزیونی هست. در واقع رسالت اولیه تمام این برنامه ها سرگرم کردن مردم هست نه کشف استعداد ها و یا حتی معرفی استعدادها.. پس انتظار کلاسیک استعدادیابی و استعدادپروری از این برنامه نداشته باشیم.
 • IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
  3 2
  گروه آوازی تهران با اون همه اجرای رسمی،این همه رکورددار معروف،خواننده با سابقه،شعبده باز معروف و...همه اینها هستند ولی برای دیده شدن.در ایران بحث استعداد فقط نیست. بحث استعداد و دیده شدن مهم است
 • AE ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
  9 4
  خیلی از کسانی که به عنوان خواننده توی برنامه شرکت می کنن هم سالها توی کلاسهای خوانندگی بودن.الان باید احسان علیخانی بگه فقط کسایی که نهایتا توی حموم خونشون آواز خوندن توی برنامه شرکت کنن؟
 • RO ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
  6 3
  دقیقا کار ایشون شبیه اجرای گروه ووکاپلا بود تو این برنامه. گروهی که بصورت حرفه ای چندین ساله دارن کار میکنن و حتی کنسرت میدن اما وقتی تو این مسابقه شرکت میکنند فرصت دیده شدن رو از بقیه استعدادها میگیرند. مثل این میمونه که همایون شجریان مثلا بیاد تو این برنامه شرکت کنه