پلیس امنیت اقتصادی به چه کاری می‌آید؟/ توضیحات ناجا

تهران- ایرنا- رئیس پلیس امنیت اقتصادی نیروی انتظامی گفت: پیشگیری از وقوع جرم هدف اصلی پلیس امنیت اقتصادی ناجا است زیرا تنها به دنبال مبارزه نیستیم.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از ناجا، سردار محمد رضا مقیمی روز دوشنبه با اشاره به لزوم تشکیل پلیس اقتصادی افزود: پلیس امنیت اقتصادی تنها به دنبال مبارزه با جرایم اقتصادی نیست، قبل از اینکه فضای جرم به وجود بیاید، در همان ابتدا با هشدارهای لازم پلیس امنیت اقتصادی هم وارد می شود.
وی اظهار داشت: در راستای اجرای فرامین مقام معظم رهبری در خصوص ورود موثر نیروی انتظامی به حوزه امنیت اقتصادی، مجوز ایجاد این پلیس توسط ستاد کل نیروهای مسلح به ناجا ابلاغ شد.
سردار مقیمی با تاکید بر اینکه ایجاد این پلیس موجب برقراری امنیت اقتصادی می‌شود، گفت: با توجه به اینکه حوزه اقتصادی دارای پیچیدگی و گستردگی است و مفاسد اقتصادی در آن رو به افزایش است، این پلیس تخصصی تشکیل شد.
رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا تصریح کرد: در پلیس امنیت اقتصادی به دنبال این هستیم که با سیاست های جدید، طرح و برنامه ریزی، بیشتر به امور پیش بینی، کنترل، پیشگیری، شناسایی، مقابله، کشف فعالیت و جرایم اقتصادی بپردازیم، این پلیس تخصصی در سطح منطقه ای، ملی، فراملی، فضای مجازی و غیره نظارت می‌کند.
وی ادامه داد: در تلاش هستیم با اقدامات عملیاتی و مناسب، فضایی به وجود آوریم که بتوانیم سیاست ها و طرح های لازم را ابلاغ و برای جلوگیری، کشف جرایم و مفاسد اقتصادی و در نهایت دستگیری مجرمان اقدام کنیم.
سردار مقیمی با بیان اینکه به تمامی دستورالعمل ها که با موضوعات اقتصادی در ارتباط هستند، نظارت و کنترل داریم، افزود: با سازمان هایی که درگیر موضوعات اقتصادی هستند، از جمله گمرکات و مبادی مرزی بیشتر در ارتباط هستیم.
وی خاطرنشان کرد: پلیس امنیت اقتصادی به دنبال توسعه روابط بین‌الملل، تبادل اطلاعات و بهره برداری از ظرفیت های بین المللی است.
رئیس پلیس امنیت اقتصادی کشور عنوان کرد: همچنین افرادی که در این پلیس تخصصی مشغول فعالیت هستند باید با دانش بین المللی آشنایی داشته باشند و ما نیز به دنبال ارتقای تخصص کارکنان برابر شاخص های بین المللی هستیم.


سردار مقیمی گفت: استقرار پلیس گمرک در مبادی رسمی کشور و کنترل بر فرآیندهای تجاری از جمله وظایف پلیس امنیت اقتصادی کشور است.
وی افزود: تمام اموری که قرار است از سوی پلیس امنیت اقتصادی کشور مورد نظارت و کنترل قرار بگیرد، در گذشته توسط پلیس اطلاعات، فاوا، اینترپل، آگاهی و پیشگیری انجام می شد این در حالی است که اکنون با کمی تغییرات و برای کنترل و نظارت بهتر و بیشتر پلیس امنیت اقتصادی تشکیل شده است.
رئیس پلیس امنیت اقتصادی کشور تصریح کرد: باید سعی ما بر این باشد لطمه ای بر امنیت اقتصادی وارد نشود، رونق اقتصادی به دنبال اقتصاد سالم به وجود می آید بنابراین با نظارت و کنترل باید به دنبال ایجاد کسب و کار حلال باشیم.
سردار مقیمی گفت: سیاست ها و اولویت های ما با اقتباس از فرمایشات مقام معظم رهبری، رئیس جمهوری، هیئت دولت و به ویژه وزیر اقتصاد است.
وی با تاکید بر اینکه شناسایی جزو ماموریت های پلیس امنیت اقتصادی است، ادامه داد: در این حوزه باید با کنترل، نظارت و شناسایی از ورود مفسدان اقتصادی که سبب از بین بردن کسب و کار و درآمد حلال می شوند، جلوگیری کنیم.
رئیس پلیس امنیت اقتصادی کشور گفت: این پلیس تخصصی با تقویت حوزه های اقتصادی به صورت ریشه ای به موضوعات کلان ورود پیدا می کند.
تاکنون پلیس تخصصی تحت عنوان پلیس امنیت اقتصادی وجود نداشت و سردار مقیمی نخستین رئیس این یگان تخصصی از پلیس است که برخورد با جرایم اقتصادی از جمله مهم‌ترین وظایف آن است. سردار مقیمی تا پیش از این به عنوان رئیس پلیس آگاهی ناجا مشغول خدمت بود.

۴۲۴۲

کد خبر 1247939

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =