وزیر نیرو در اهواز: سیلاب کم سابقه‌ای گذشت که برکاتی داشت

مهر نوشت: وزیر نیرو از آغاز فرآیند خروج آب از مخازن سدهای خوزستان به سمت شهرهای پائین دست خبر داد.

رضا اردکانیان امشب در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان خوزستان اظهار کرد: تردید ندارم که بعد از عبور از این شرایط و ثبت و ضبط عملکردها در بخش‌های مختلف، به رغم همه مشکلاتی که برای هموطنان ما ایجاد شده مجموعاً عملکرد جمهوری اسلامی در برخورد با این سیلاب در جهان، عملکرد شاخصی شمرده خواهد شد.

وی در ادامه گفت: سیلاب وسیعی بوده و امیدواریم کماکان با همین فعل ماضی در مورد آن صحبت بکنیم. سیلاب وسیعی بوده و اگر نگوییم بی سابقه قطعاً کم سابقه بوده است. سیل برکاتی دارد و صدماتی که ما همه جمع هستیم تا صدمات را به حداقل برسانیم که تا به امروز کار شایانی شده است.

وزیر نیرو در ادامه به پایداری وضعیت برق استان اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با وجود همه مشکلاتی که در مناطق مختلف استان وجود دارد، تنها در ۹۱ روستا آن‌هم به دلیل رعایت شدن نکات ایمنی برق قطع است و در سایر مناطق در این زمینه مشکلی وجود ندارد.

اردکانیان تصریح کرد: ما سازه‌های بزرگی مثل سد گتوند و سد کرخه داریم که در دوران بهره برداری شأن اولین بار است به این ارتفاع‌ها می‌رسند و ما موظف هستیم دستورالعمل‌های بهره برداری را رعایت بکنیم.

وزیر نیرو افزود: اما در عین حال همه با هم در حال مدیریت ریسک هستیم که در ادبیات ما به غلط مدیریت خطر ترجمه می‌شود که درست آن مدیریت جسارت است. می‌پذیریم که با اتکا به علم و تجربه یک نوع مصالحه بین هزینه‌های مختلف انجام دهیم و هزینه‌های حداقلی را انتخاب کنیم.

آغاز کاهش خروجی آب از سد

اردکانیان به آغاز فرایند کاهش خروجی سدها اشاره کرد و گفت: به استناد محاسباتی که همکاران ما در تیم مشورتی انجام دادند شرایطی پیش آمده که در یک بازه زمانی کوتاه مدت می‌توانیم مقداری از خروجی‌ها را به نفع کاهش فشار روی پایین دست به ویژه در مقطع اهواز کاهش دهیم و باز مجدداً در پایان این دوره چند روزه به اتکای اطلاعات جدیدی که دریافت می‌شود محاسبات مجددی صورت بگیرد و امیدواری ما این است که محاسبات مجدد در راستای استمرار همین وضعیت باشد اما آمادگی داریم در صورتی که شرایط روزهای آتی به گونه دیگری رقم خورد ما در محدوده‌ای باشیم که امکان تصحیح تصمیمات را داشته باشیم.

وزیر نیرو در پایان از تصمیم این وزارتخانه برای افزایش حجم نگهداری آب در مخزن سیمره به منظور کاهش فشار بر سد کرخه خبر داد و گفت: اتفاق خوبی که ما را مجاب کرد به این تجدید نظر که ما بتوانیم به‌صورت موقتی حجم نگهداری آب در مخزن سیمره را افزایش بدهیم و فشار روی کرخه را کم بکنیم و با کاهش این فشار امکان کاهش خروجی را داشته باشیم که به این تصمیم رسیدیم و همکاران در ضمن مراقبت و هوشیاری تام سعی خواهند کرد حداکثر این کاهش را داشته باشیم.

41231
کد خبر 1248152

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =