صنعت خودرو ۸۰۰ هزار شغل ایجاد کرده است/ ۷۰ درصد لوازم خانگی بازار، وارداتی است

تسنیم نوشت: مدیرعامل ایران خودرو گفت: اشتغال ۵۵۰ هزار نفری در صنعت قطعه و در مجموع اشتغال بیش از ۸۰۰ هزار نفری در صنعت خودرو و قطعه نیاز به حمایت مستمر دارد که خوشبختانه با کمک وزیر صنعت این صنعت جان گرفت.

 هاشم یکه زارع در گردهمایی بزرگ قطعه سازان خودرو با موضوع چشم انداز صنعت قطعه سازی با اشاره به تولید ۹۵ میلیون خودرو در دنیا و همچنین اشتغالزایی ۷۰ میلیون نفری این صنعت، گردش مالی این صنعت را در جهان ۳ هزار میلیارد دلار اعلام و اظهار کرد: با توجه به این ارقام نمی توان این صنعت را ساده فرض کرد چرا که صنعت خودرو در دنیا محرک صنایع داخلی به شمار می رود.

وی با اشاره به تعرفه ۴۰ تا ۹۰ درصدی صنعت خودرو در ایران گفت: این عدد در حالی در ایران تعیین شده که تعرفه صنعت خودرو در کشوری مانند نیجریه که صنعت خودرو ندارد ۸۰ درصد و در هند که صنعت خودرو دارد، ۹۰ تا ۱۳۶ درصد و تایلند نیز ۱۲۵ تا ۱۵۵ درصد تعیین شده است.

یکه زارع با بیان این که در حال حاضر ۷۰ درصد لوازم خانگی موجود در بازار از طریق واردات تامین می شود که بالغ بر ۲۲ میلیارد دلار ارزبری دارد، تصریح کرد: با این حال هیچ اعتراضی به این صنعت وارد نیست در حالی که صنعتی مانند خودرو تنها سه تا ۴ میلیارد دلار ارزبری دارد.

مدیرعامل ایران خودرو با اشاره به آغاز تحریم صنعت خودرو از ۱۵ مرداد اظهار کرد: با این حال برخی در ایران از اردیبهشت ماه به پیشواز تحریم ها رفتند در حالی که نباید این صنعت را تنها گذاشت. نمونه آن کمک ۱۷ میلیارد دلاری آمریکا به صنعت خودرو، ۶ میلیارد دلاری ایتالیا و همچنین تسهیلات ۱.۵ میلیارد یورویی بلاعوض این کشور به صنعت خودرو اشاره کرد. فرانسه نیز به ازای هر خودرو هزار یورو یارانه به خریداران می پردازد تا از این صنعت حمایت کند.

وی ادامه داد: اشتغال ۵۵۰ هزار نفری در صنعت قطعه و در مجموع اشتغال بیش از ۸۰۰ هزار نفری در صنعت خودرو و قطعه نیاز به حمایت مستمر دارد که خوشبختانه با کمک وزیر صنعت این صنعت جان گرفت.

۲۲۶۲۳۱
کد خبر 1248476

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 5
  • IR ۱۷:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۰
    1 0
    قرار نیست که چون شغل ایجاد کرده آشغال دست مردم بدهد و جیب مردم را خالی کند. دو تا مدیر شایسته بگذارید تا این صنعت را به روز کند. از چینی ها خجالت بکشید. اونها شدند خودروساز و ما هنوز مونتاژکار مانده ایم چون دو تا مهندس برجسته طراحی اتومبیل از طراحی اتاق و موتور و سیتم تعلیق و ترمز نداریم. خودتان را گذاشته اید روی وضعیت اتوماتیک که مغزتان انرژی مصرف نکند؟ یک تکانی به خودتان بدهید.