۲۵۰ روستا در خوزستان زیر آب هستند/ ورود آب به اهواز منتفی است

رییس سازمان مدیریت بحران با بیان اینکه در حال حاضر ۲۵۰ روستا در زیر آب هستند، گفت: با توجه به تمهیداتی که در دو روز گذشته صورت گرفته، احتمال ورود آب به شهر اهواز منتفی شده است.

اسماعیل نجار (رییس سازمان مدیریت بحران)  در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره آخرین وضعیت سیل در استان خوزستان گفت: دو روز پیش جلساتی با حضور وزیر کشور و کارشناسان برگزار شد، بررسی‌های همه جانبه‌ای صورت گرفت و چند اقدام اساسی در این جلسه تصویب شد و با توجه به اینکه ورودی سدها کاهش پیدا کرده دبی خروجی سدها را نیز کاهش دادیم.

وی ادامه داد: همچنین مقرر شد برخی مسیرهای آب بسته شده و انتقال آب به آن کانال‌ها محدود شود و در برخی کانال‌ها ورود آب را افزایش دهیم. به ویژه در کانال سلمان بشدت دبی ورودی آب را کاهش دادیم و با لای‌روبی که در اوایل آبراه سلمان ایجاد شد آب با سرعت بیشتری در حال خارج شدن است. در حال حاضر استان‌های معین نیز با تجهیزات و ماشین‌آلات سنگین در حال کار در منطقه هستند و از ورودی آب به مناطق شهری جلوگیری می‌کنند.

رییس سازمان مدیریت بحران با اشاره به دستور تخلیه ۵ منطقه در شهر اهواز گفت: دستور تخلیه این مناطق برای پیشگیری از خطر بود و تمام عوامل اجرایی در تلاش هستند تا آب بیش از این وارد شهر شود و غیر از منطقه عین‌دو که دچار آبگرفتگی شده دیگر مناطق نیز در حال حاضر شرایط تثبیت‌ شده‌ دارند و معتقدم ورود آب به شهر در حال حاضر منتفی است و بارندگی‌های پیش‌رو نیز بر اساس پیش‌بینی هواشناسی بارندگی‌هایی نیست که تا ۲۹ فروردین شدت زیادی داشته باشد و امیدواریم با تمهیداتی که اندیشیده شده مشکل در استان خوزستان برطرف شود.

نجار در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود وزارت نفت اجازه ورود آب به همه مخازن هورالعظیم را به دلیل احتمال خسارت به تجهیزات نفتی نمی‌دهد، تصریح کرد: تا جایی که اطلاع دارم این موضوع از سوی وزیر نفت تکذیب شده است و در هور العظیم تا جایی که توان داشته نسبت به ورود آب اقدام شده است و حتی به بخش‌هایی در سمت هورالعظیم عراق نیز آب وارد شده است.

وی با بیان اینکه براساس شواهد و قرائن شرایط استان خوزستان تثبیت شده‌است، خاطرنشان کرد: امدادرسانی و توزیع اقلام نیز به مردم تخلیه شده از روستاها همچنان ادامه دارد و با برپایی موکب‌های اربعین در این منطقه غذای گرم به مردم ارائه می‌شود البته ممکن است با توجه به گستردگی کار نواقصی وجود داشته باشد و دربازدیدهایمان از این کمپ‌ها مردم درخواست‌هایی از ما داشتند که شاید در شرایط عادی امکان تامین آن نیز وجود نداشته باشد.

رییس سازمان مدیریت بحران در پاسخ به این سوال که آیا امدادرسانی و توزیع اقلام فقط به مردمی که در کمپ‌ها هستند صورت می‌گیرد؟ گفت: تا جایی که میسر است امکانات در اختیار افرادی که در کمپ‌ها نیز نیستند قرار می‌گیرد و اگر درجایی کسی مدعی است در خارج از کمپ به سر می برد و به آنها امدادرسانی نشده و توزیع اقلام صورت نگرفته به ما اعلام کند تا به سرعت امدارسانی صورت گیرد.

وی ادامه داد: عمدتا ۲۵۰ روستا در حاشیه رودهای کارون و کرخه به زیر آب رفته و یا تقریبا زیر آب هستند، اما تصور می‌کنم با توجه به کاهش خروجی سدها بیش از این دیگر شاهد آبگرفتگی در مناطق روستایی نباشیم.

کد خبر 1249379

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =