تکلیف سود بانکی در سال ۹۸ روشن شد

 سود بانکی امسال افزایش نمی‌یابد، این نکته ای است که رییس کل بانک مرکزی صراحتا در سخنان خود بدان اشاره کرده است.

 به گزارش خبرآنلاین، در حالی نرخ سود بانکی قرار است در محدوده ۱۰ تا ۱۵ درصد باقی بماند که نرخ تورم رسمی در ایران به سی درصد نزدیک شده است.

 پیش از این بسیاری از کارشناسان اقتصادی با استناد به نرخ تورم تک رقمی و نرخ سود بانکی دو رقمی خواستار آن بودند که نرخ سود بانکی مناسب با تورم کاهش یابد اما در شرایط کنونی به رغم عقب‌ماندگی شدید نرخ سود بانکی از تورم، قرار نیست سود بانکی افزایشی را تجربه نماید.

بازده بازارها بیش از ۱۰ برابر سود بانکی

 سود بانکی در حالی بین ۱۰ تا ۱۵ درصد است که بررسی‌ها نشان می دهد بازار ارز در سال گذشته یعنی در فاصله بین فروردین ماه تا پایان اسفند بازدهی در حدود ۱۸۰ درصد داشته بالاست. متوسط قیمت ارز در فروردین ماه بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی بانک مرکزی در حدود ۵ هزار تومان بود، این در حالی است که در فروردین ماه سال جاری دلار در محدوده ۱۳ هزار و ۸۰۰ تا ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان نوسان می‌کند.

 به این ترتیب بازده بازار ارز در حدود ۱۸۰ درصد تلقی می‌شود.

 در عین حال بازار سکه نیز سودی در این ابعاد را برای حاضران در بازار داشت. بازده سرمایه در بازار سکه نیز در حدود ۱۷۴ درصد است چرا که نرخ سکه تمام بهار از محدوده یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به محدوده ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان پانهاده است.

 بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی وزارت راه و شهرسازی بازده در بازار مسکن ینز در حدود ۱۲۸ درصد عنوان شده است. این بازدهی در فاصله ماه‌های اسفند ۹۶ تا اسفند ۹۷ به دست آمده است به این ترتیب روشن می شود نرخ سود بانکی به هیچ روی توانایی رقابت با سایر بازارها را دارا نیست.

سود بانکی

جمع‌آوری نقدینگی؛ شاید وقتی دیگر

 این چنین است که به نظر می‌رسد سپرده گذاری در بانک ها به عنوان ابزاری برای جمع آوری نقدینگی امکان پذیر نیست چرا که نرخ سود سپرده‌های بانکی به هیچ روی تناسبی با دیگر بازارها دارا نیست.در عین حال برخی کارشناسان نیز با استناد به زیان دهی بانک ها معتقدند افزایش نرخ سود بانکی منجر به رشد نقدینگی و فشار تورمی در آینده می شود و مضرات این وضعیت بیش از جمع آوری نقدینگی در شرایط کنونی است. 

تصمیم بانک مرکزی برای ثابت ماندن نرخ سود سپرده‌های بانکی حالا نشان می‌دهد تغییری در وضعیت بازارهای موازی ایجاد نخواهد کرد و سرمایه هایی که قصد تبدیل شدن دارند بازاری جز بانک ها برخواهند گزید.

 نرخ سود سپرده‌های بانکی در شهریورماه سال ۱۳۹۶، با دستور بانک مرکزی مبنی بر الزام به اجرای مصوبه شورای پول و اعتبار عقبگرد کرد و به ۱۵ درصد برای سپرده های بلند مدت و ۱۰ درصد برای سپرده های کوتاه مدت رسید.

 بانک مرکزی پیش از این نیز نسبت به حذف سود روزشمار با هدف کاهش بار مالی بانک ها اقدام کرده است و حالا سود بانکی تنها به مانده سپرده ها در حساب های بانکی تعلق می گیرد. به این ترتیب بانک ها در سال ۱۳۹۸ در معادلات سوددهی بازارهای جایگاه خود را از دست خواهند داد تا زمانی دیگر مهار نرخ تورم، سپرده گذاری در بانک ها را سودآور نماید.

223223

کد خبر 1249686

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 22
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ر IR ۲۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  12
  سود بانکی و ماه شمار کردن باعث تورم شدید شد ... اینجا ایرانه و نباید با بقیه کشورا مقایسه بشه ... درضمن سود تسهیلات رو کم نکردن !!! باید سود رو زیاد کنن که به شرایط بازار بیاد
  • IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
   4
   کو گوش شنوا؟ دقیقاً از شهریور 96 که سودبانکی کاهش یافت استارت اولیه گرانی دلار،سکه و مسکن و به تبع آن تورم کمرشکن زده شد.
 • IR ۲۰:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  22
  ایران بهشت دلال هاست
 • IR ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  22
  موافق نیستیم. شما به مردمی که سرمایه کم خودشان را در بانک گذاشته و از آن ارتزاق می کنند ظلم می کنید. فرمول سود بالا بره یا سود بالا نره کار نمی کنه. باید طراحی معادله پیچیده تری در دستور کار قرار بگیره تا بسیاری از مردم که در سن بازنشستگی هستند به زیر خط فقز سقوط نکنند. همیشه دنبال سفید و سیاه نباشید. گاهی باید یک زون خاکستری ساخت. به تخصص ریاضیدان ها و اندیشه و نگاه همه جانبه به مسائل نیاز دارد
 • IR ۲۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  0
  بهترین کار همین بود.
 • GB ۲۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  6
  به به چه اصلاخی
 • مونا احتشامی IR ۲۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  2
  سرمایه تان را تبدیل به دلار های کاغذی بدون پشوانه نکنید ممکن است مورد دست برد سارقان قرار گیرد پول تان را ملک بخرید و شب آرام بخوابید که نه سرقت می شود و نه گم و نه از بین می رود در کشور امریکا طی پنج سال گذشته قیمت ملک و مسکن بین ۶۰ الی ۱۰۰ در صد رشد قیمت داشته می توانید به آمار های جهانی مراجعه کنید تا متوجه شوید پیروز باشید ؛
 • IR ۲۱:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  18
  تورم رفته بالا سود نباید بره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • IR ۲۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  16
  عمده نابسامانیهای اقتصادی کشور از مهر ماه96 که سود بانکها کم شد شروع شد و برجام فقط سرعت سقوط اقتصادی و ریال را اضافه کرد ولی باعثش نبود.
 • IR ۲۳:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  13
  باید سود سپرده متناسب با دیگر بازارها بشه
 • IR ۲۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  10
  لطفا درصد سود را زیاد کنین من هم کارگر هستم کار میکنم هم که مادرم فوت کرده و چند ساله پدر و مادرم ازهم جدابودند و بد مادرم فوت کرد و من پیش پدر بزدگ و مادر بزرگمم و یه زمین به من رسید که کل دارایی من هست و سرمایه من..که فرختم و زیاد نیس ولی خیلی کمکم میکنه درکنار پول کارگریم..ودربانک سپرده گذاری کردم کم هست واقعا درصد سود وباید زیاد کنن سود سپرده رو چ کوتاه مدت چ بلند..وروز شمار بکنن درصد رو..واول ماه پرداخت کنن سود سپرده هارو ن وسط ماه به خدا هم کمک پدرم میکنم هم باسود وپول کارم کم کم میخوام خونه بسازم و ازدواج کنم روی سپرده گذاریم دربانک حساب کردم که این کار کردم و نمیخوام پولم رو از دست بدم چون هیچ پشتوانع جز این برام نیست به قران راست میگم..لطفا درصد رو زیاد کنین ..وب نظرم من باپول سپرده گذاران درهربخشی میتونید کار کنید وسود سپرده مالی رو بادرصد بالاتر وروزشمار بدید..ونیاز نیست درصد کم کنید تا سپرده گذاران مجبور بشن پولشونو دربیارن..
 • IR ۲۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  14
  لطفادرصد سود رو زیاد کنین نه کم این همه ادم سرمایه گذاری کرده ...این درست نیست که روز شمار روبرداشتید و بااین گرونی درصد رو کم حساب میکنید
 • IR ۲۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  9
  سود را زیاد کنید جای دوری نمیره
 • DE ۰۳:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  4
  پس دلار گرون میشه
 • IR ۰۷:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  10
  و از ِن جالبتر اینکه بانکها با این پولهای جمع شده بانرخ ارزان به نامهای زیبای تولید و کارآفرینی اقدام به پرداخت تسهیلاتی میکنند که مستقیما سر از بازارهای با سودهای کلان خواهند کرد و نتیجه حاصله گسترش بساط رانت در توزیع چنین پول پرقدرتی خواهد گردید
 • IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  2
  حساب های طویل المدت 5 ساله با نرخ سود روزشمار پلکانی به نحویکه در پایان سال پنجم سرمایه سپرده گذار 100% افزایش داشته باشد بهترین راه نزدیک کردن سود سرمایه گذاری بانکی به بازارهای موازی است
 • IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  6
  سرمایه ها در بازار سکه و طلا و ارز در حال گردشه
 • IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  9
  چرا باید در بانک ها سرمایه گذاری کرد در حالی که سودش بسیار ناچیز هست؟‌
 • IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  9
  سود ۱۰ تا ۱۵درصدی کجا و بازده ۱۸۰ درصدی کجا؟ عقل هم خوب چیزی هست
 • IR ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  7
  در سال های اخیر بازارهای موازی و جذاب دیگری در کنار بانک ها به وجود آمده که سرمایه گذاری در آنها بیشتر صرفه داره
 • IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  1
  تکلیف نقدینیگ و جهت حرکتش مشخص شد!
 • IR ۱۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۹
  1
  تکلیف ما روشن نشد