پشت پرده رابطه فردوسی‌پور و میثاقی از نگاه یک خبرنگار

مهدی شادمانی خبرنگار ورزشی رشته توییتی در توییتر خود درباره مسائل به وجود آمده بین فردوسی‌پور و میثاقی نوشته است که آن را می خوانید.

۱ سال هفتگی با محمدحسین میثاقی کارکردم و سالیان بیشتر با فردوسی پور. حالا بابت این مدت، به شناختی رسیده‌ام که می‌شود در موردشان بنویسم. اگر در متن دنبال قضاوت اخلاقی‌ام هستید در اشتباهید. در طول نوشته سعی می‌کنم یک گزارشگر باشم تا خودتان درک کنید دقیقا امروز چه اتفاقی رخ داده؟

 کارگردان بابت تایم هشدار می‌دهد ناظر پخش هنوز روی آیتم ایراد دارد. یکی‌ پیام داده که میهمان حضوری برنامه سوتی داد و میهمان روی خط به انگلیسی حرف می‌زند و مترجم اشتباه‌ ترجمه‌ می‌کند. در این بلبشو آرام نشسته و به دیالوگ‌ها گوش می‌دهد و خطای مترجم را می‌گیرد و ...؛ این عادل فردوسی‌پور است. برای اینکه بدانی سوپرمن است از موبایل جادویی‌اش که دسته‌اول ترین اخبار را مجانی دارد تا مدل رانندگی و جنون فوتبال دیدنش در ۳مونیتور همزمان باید بدانی کارنامه بالا و پایین دار۹۰ را نباید از سر شکم تحلیل کرد. باید بدانی۹۰ را کسی ساخته که در کار بی‌نظیر است و ادعای شباهتش با کسی دروغ است.

 اصرار دارد فرزند رسانه است و اصرار دارند این ۲۰سال را به هرکسی می‌دادند او هم چنین می‌کرد. به چرندیات گوش نکنید. صداوسیما اگر ساختار عادل‌پرور داشت‌، ده‌ها دیگر هم مثل او داشت. جوان جویای نام پرمطالعه سخت‌کوش، استاد دانشگاه با ۹۰‌ی چنان درخشان یک استعداد است که تلویزیون توان ساختش ندارد.

«شبیه‌ترین به عادل» این بدترین توصیفی بود که این روزها باب شده. محمدحسین میثاقی، یک استعداد درخشان دیگر است با توانایی‌های دیگر. کافی است او را بایک میکروفن به صحرا بفرستید و سوژه پیدا کند. اگر سوژه بدهی درخشانش کند و اگر نداشته باشی خودش همیشه یک ایده دارد. گزارش‌های روسیه را با گزارش‌های جام ملت‌ها مقایسه‌ کنید. در شبکه ۳ زمان جام ملت‌ها، بیش از اینکه جای عادل روی صندلی خالی باشد جای میثاقی در امارات خالی بود. لشگری خبرنگار به آنجا رفتند و تولیدات را به نمایش گذاشتند. همه‌شان به ارزشی کمتر از نصف گزارش‌های روسیه اما مگر المپیک یادتان رفته؟ او در تایمی که نوبت سازمانی‌اش بود چنان به دست و پای کاروان پیچید و گزارش از هیات ژوری وزنه برداری و اعتراض‌های کشتی داد که تنها المپیکی را ساخت که مردم نزدیک‌ترین حالت به کاروان را داشتند؛ شاید حتی بهتر از عادل.

استعداد میثاقی آنجاست. پسر باهوش با زبان کامل و ایده‌های بامزه که شاید اگر در سازمانی مثل سی ان ان بود پله‌های آموزش و ترقی را جوری می‌رفت که تا چندسال دیگر توانایی‌اش فقط ورزش نباشد و بتواند خبرنگار اول سازمانی به همان بزرگی باشد. اینجا مسیر پیشرفت از میز رد می‌شود و میز جایی است که خرده خرده استعدادهایش را خشک می‌کند. مقایسه فردوسی‌پور و میثاق به واسطه کاری که در کنارشان کرده‌ام مثل هیچ مقایسه‌ای نیست. فقط اشتباه‌ است. فردوسی‌پور بعد از ۲۰ سال حالا به پختگی‌ای رسیده که تحت تاثیر برنامه‌اش فوتبال مثل یک برلیان شفاف است. فساد دارد اما، فسادش از همه حوزه‌های دیگر عیان و فاش‌تر. با نود مسیری ساخت که الگوسازی را از رویش شروع کردند و نودهای حوزه دیگر ساختند که خب هیچ‌کدام موفقیت نود را نداشتند اما میثاقی گزارشگری که می تواند روزی نامبروان فری‌لنسرها باشد و به جای حسینی‌بای درآب فرورفته گزارش بگیرد یا خبرنگار نیوریورک ایران باشد حالا در مسیری دیگر قراردارد. شاید بگویند که میثاقی در آن مسیر نبود و چنان نمی‌شد، من هم می‌گویم مگر اصلا صداوسیما تا به حال مصاحبه‌ای از مقامات رسمی کشورها در نیویورک گرفته که برای میثاق رویابافی کنم. اما از رویا شما را به ایران۹۰ها دعوت می‌کنم که از شهرهای مختلف گزارش می‌گرفت و تبعیض‌های عجیب در خاک ایران را در گزارشی فوتبالی و فان به نمایش می‌کشید.

زیاده گویی شد. حالا نود نیست و میثاق پرچ میز شده. این روزها قضاوت‌های زیادی در مورد رفتار میثاقی شده اما قصد ورود به آن را ندارم. فقط می‌بینم که صدا وسیما رونالدو را بیرون گذاشته و محمدصلاح را دفاع آخر بازی گرفته. استعدادهای میثاقی پشت میز نابود می‌شوند و صدا وسیما بی عادل ریزش بیننده ثابت ۲۰ساله دارد. این‌ها اولین ضربه را به صدا و سیما می‌زند و چون رقیب ندارد آتشش دامن جای دیگر را هم می‌گیرد.کسی دلش می‌سوزد باید اینجا کاری کند بعد دودش به چشم فوتبال می‌رود که نود پایین نیامده صدای فسادش درآمده،حتما مخاطبان عادت کرده تلویزیون متضرران بعدی هستند و دست آخر ‌فردوسی‌پور و ‌میثاقی این بازی هیچ برنده‌ای ندارد حتی مدیران تصمیم‌گیرنده، یک بازی همه سر باخت است با نابودی دوستاره ستاره‌هایی که می‌شد و می‌شود با ادامه درخشش در جای خودشان همه معادلات بالا را معکوس ‌کنند. 

256 41

کد خبر 1249769

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مهدی IR ۱۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  3 2
  همه ی مطلب یک طرف و این که "در طول نوشته سعی می‌کنم یک گزارشگر باشم تا خودتان درک کنید دقیقا امروز چه اتفاقی رخ داده؟" هم یک طرف...
 • علی IR ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  23 0
  آفرین به این تحلیل
 • IR ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  18 0
  مگر برای مقامات دستور دهنده حذف 90 مهم است که مردم به جای تماشای نود جذب شبکه های انور ابی شوند؟
 • عصر ارتباط IR ۱۹:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  23 4
  با سلام جناب آقای شادمانی بنده هم کاملا با نظر شما موافقم و اعتقاد دارم عادل فردوسی پور تواناترین مجری ورزشی و محمدحسین میثاقی بهترین گزارشگر میدانی برای تلویزیون ایران هستند که متاسفانه با کج سلیقگی توام با غرض ورزی مدیران تازه به دوران رسیده به مهره هایی سوخته بدل خواهند شد و متعاقبا سبب ریزش بیش از پیش مخاطبان تلویزیونی را دربر خواهد داشت.
 • IR ۱۹:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  23 4
  واقعا اصلن قابل مقایسه نیستن حتی ازنظرشخصیتی عادل کجا واین زرنگ خان کجا
 • هادی IR ۲۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  45 2
  عادل باید میرفت چون:۱- متخصص و کاربلد بود ۲- متملق و چاپلوس نبود!!!
 • GB ۲۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  30 1
  مدیران صدا و سیما ستاره های تهی از نورند.
 • مردم IR ۲۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  18 1
  دمت هم گرم
 • IR ۲۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  17 6
  بالاخره یک تحلیل درست. به نظرم ناعادلانه به میثاقی تاختند
 • IR ۲۱:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  13 2
  عالی عالی و جذاب بود این متن و رسانه ملی چه میدونه ( شاید هم نمیخواد بدونه) چه خبره
 • IR ۲۲:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  13 16
  بیخیال بابا،از گرونیه کمر شکن بنویس
 • IR ۲۳:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  26 1
  بازى همه سر باخت، به دست يك نفر، شخص منفور على فروغى
 • IR ۲۳:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  25 2
  دلم به حال مردم مملکتم و بیشتر خودم میسوزه انگار منتظر نشستن ببینن مردم به چی دلخوش کردن اون دلخوشی رو بگیرن ازشون مثل ۹۰ مثل همه ی سر گرمی هایی که به مزاج اقا زاده ها خوش نمیاد.اخه گفتن حقیقت و رسوا کردن بعضیا درد داره واسه اقازاده ها
 • الف م IR ۲۳:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  25 1
  دلم از همه دنیا خونه از صوا و سیما بدتر از همه ی دنیا
 • vahid DE ۰۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  8 0
  ای بابا
 • IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  10 0
  اين وسط ، نه عادل مهم هست و نه ميثاقي ،
 • IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  12 3
  همه جای این ملک اینگونه هست استعداد سوزی ، مدیر سوزی و... ولی کی میخواهیم درس بگیریم کی میخواهیم بیخودی دخالت نکنیم کی میخواهیم الکی تصمیمی نگیریم که به ضرر همه ملک باشد و...
 • منصور IR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  36 4
  نتیجه می کیریم نویسنده هم؛نابغه ایست همسنگ این دو نفر!چون با آنها زیسته وکارکرده وبه نوعی یکی ازآنهاست.البته که ماهم این ادعا رامی پذیریم.با یک شرط.تکلیف کلماتی مثل نبوغ! زبان کامل!!سوپرمن!!!رالطفا روشن کنید که چیست.و(توهم)هم .ممنون
 • نوحی IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  5 38
  با سلام میشه بفرمایید ما تاکی باید عادل را تحمنل می کردیم 20سال کم بود . اگر راست می گویید عادل 20 سال فرصت داشت یکی مثل خودش را تربیت کند . درست جایش خودش . حالا می گید میثاقی تربیت شده ولی برای جای دیگر . تورا خدا ول کنید ملت را با این حرف های آبکی .
 • FR ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  3 3
  چند بار برنامه پخش نشد