استفاده از بقایای ادرار به‌عنوان ابزار باستان‌شناسی در مرکز ترکیه

یافته‌های جدید نشان می‌دهد انسان حدود 10 هزار سال پیش از شکار به گله‌داری روی آورده است.

به گزارش خبرآنلاین، برای اولین بار دانشمندان از بقایای ادرار در یک سایت باستان‌شناسی در ترکیه، برای تخمین زمانی حوادث استفاده کردند.{لینک}

محققان از دانشگاه کلمبیا با گردآوری 113 نمونه ادرار (نیترات، سدیم و کلراید باقی‌مانده از ادرار) در سایت باستان‌شناسی Aşıklı Höyük در مرکز ترکیه متوجه حضور انبوه انسان، در کنار گوسفند و بز حدود 8000 سال پیش از میلاد مسیح شدند.

«جوردن آبل» از دانشجویان دانشگاه کلمبیا می‌گوید این اولین بار است که از نمک باقی‌مانده از ادرار در علم باستان‌شناسی برای مطالعه توسعه و گسترش حیوانات استفاده می‌شود.

وی افزود همان‌طور که تصور می‌کنیم، انسان و حیوان هنگام ادرار کردن نمک دفع می‌کنند و ما فکر نمی‌کردیم در چنین محلی نمک حاصل از ادرار بیابیم.

قدیمی‌ترین مدرک باقی‌مانده از سکونت انسان در این محل به 10400 سال پیش‌ برمی‌گردد. اما حدود 10000 سال پیش ناگهانی میزان ادرار زیاد می‌شود که حکایت از انبوه شدن جمعیت انسان و حیوان هم‌زمان دارد.

طبق شواهد جمع‌آوری‌شده در این سایت باستانی انسان حدود 8450 سال پیش دست به پرورش گوسفند و بز زده است. این روند تا 1000 سال بعد ادامه یافته است.

بر این اساس حدود 1790 انسان و حیوان باهم زندگی می‌کردند و ادرار به‌دست‌آمده هم برای انسان و هم برای حیوان است.

5656

کد خبر 1251549

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =