ایرنا نوشت: پژوهشگران دانشگاه کمبریج متغیرهای ژنتیکی ای را کشف کرده اند که از بروز چاقی و عوارض ناشی از آن در افراد جلوگیری می کند.

محققان انگلیسی با بررسی پرونده ژنتیکی بیش از نیم میلیون داوطلب دریافتند که نزدیک به 6 درصد از مردم انگلستان که ژن اروپایی دارند، از ترکیب خاصی از متغیرهای ژنتیکی برخوردارند که آن ها را، فارغ از سبک زندگیشان در برابر اضافه وزن محافظت می کند. 
تمرکز این مطالعه بر ژنی موسوم به MC4R متمرکز است. 
محققان پیش تر نیز نسبت به نقش این ژن در تنظیم وزن افراد آگاه بودند اما نتایج بررسی های جدید آن ها به شناسایی 61متغیر خاص از این ژن منتهی شد که برخی از آن ها می تواند جلوی اضافه وزن در افراد را بگیرد و برخی دیگر آن ها را در برابر عوارض ناشی از چاقی از جمله دیابت نوع دو و بیماری های قلبی حفظ می کند. 
امید می رود که با اتکا به یافته های اخیر، بتوان داروهای لاغری جدید و موثرتری را تولید و روانه بازار کرد.
صدف فاروقی دانشمند ایرانی که سرپرستی این تحقیقات را برعهده دارد، می گوید: «این تحقیقات ثابت کرد که ژنتیک نقش عمده ای در این که بعضی افراد چاق باشند و بعضی دیگر آن قدر خوش شانس اند که ژن هایی داشته باشند که آن هارا از چاقی حفظ کند، دارد.» 
«این بدان معنی نیست که نمی توانیم با کنترل چیزی که می خوریم، بر وزنمان تاثیر بگذاریم اما نشان می دهد که بعضی افراد از سایرین خوش شانس ترند.»
گزارش کامل نتایج این تحقیقات در مجله Cell منتشر شده است. 

5656

کد خبر 1251906

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =