تاثیر اجرای عملیات بازار باز بر نرخ سود

همتی در یادداشت اینستاگرامی در خصوص ویژگی‌های بازار باز و مشکلاتی که در نبود آن ایجاد می‌شود توضیح داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، رئیس کل بانک مرکزی در صفحه شخصی خود نوشت: در مورد عملیات بازار باز، یک نکته را باید تأکید کنم: این بازار علاوه براین که، امکان معاملات اوراق بهادار دولت را بین بانک ها و بین بانک مرکزی و بانک ها فراهم می آورد، نکته بسیار مهم این است که در واقع اوراق بهادار دولتی را مشخص به دارایی هایی بدون ریسک تبدیل می کند، ولی همزمان نرخ تنزیل در بازار در قالب دامنه نرخ سود تعریف خواهد شد.

به بیان دیگر، آنچه تلاش برای اجرای آن است، شکل پیش رفته عملیات سیاست پولی است که همزمان نه تنها معاملات اوراق و نحوه تعامل بانک مرکزی با بانک ها را سامان خواهد داد، بلکه با توجه به مسیر تورمی که بانک مرکزی ترسیم خواهد کرد، دامنه تعیین شده نرخ سود، سامان ساختاریافته ای به نرخ سود خواهد داد تا نرخ ها از حول و حوش یک بازه، زیاد و کم نشوند.

بدون این دامنه، آشفتگی زیادی در نرخ های بین بانکی ممکن است بوجود آید، که با ترتیباتی که گفتم این مشکل بوجود نخواهد آمد و بانک مرکزی خواهد توانست با قدرت سیاست های خود را اجرا کند.

۲۲۶۲۲۶

کد خبر 1252004

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۱
    2
    درصد سود سپرده هارو زیاد کنید چرا احترام نمیگذارید به این همه سپرده هرچی داشتیم فروختیم بی انصاف ها درصد سود رو روزشمار کنید وبالا بیستوپنج درصد بدهید14