لاوروف درباره پیامدهای حمله نظامی به ونزوئلا هشدار داد

ایرنا نوشت: وزیر امور خارجه روسیه بار دیگر نسبت به تحقق سناریوی نظامی در مورد ونزوئلا و بکارگیری زور از سوی آمریکا در مورد این کشور هشدار داد.

سرگئی لاوروف روز یکشنبه در گفت وگو با شبکه تلویزیونی زویوزدا وابسته به وزارت دفاع روسیه گفت که روسیه امیدوار است سناریوی بکارگیری نیروی نظامی آمریکا علیه ونزوئلا تحقق نیابد.
وی با بیان اینکه واشنگتن هنوز نمی داند که سیاست آن کشور در ونزوئلا چه خواهد بود، گفت: اقدام نظامی از سوی آمریکا باعث برخورد منافع این کشور با روسیه در کاراکاس می شود.

ارسال کمک های انسانی به ونزوئلا از سوی غرب نمایشی است
وزیر امور خارجه روسیه این را هم گفت که تلاش برخی کشورهای غربی برای ارسال کمک های انسانی به ونزوئلا یک اقدام نمایشی کم ارزش است.

وی خاطرنشان کرد که این گونه اقدامات در شرایطی که تحریم های اقتصادی سنگین علیه ونزوئلا وضع شده و غربی ها رهبری آن را بدست گرفته اند، فریب افکار عمومی و اقدامی تحریک آمیز است.
لاوروف با بیان اینکه آمریکا توجیه روسیه در اعزام نظامیان خود به ونزوئلا را که در راستای اجرای تعهدات قانونی صورت گرفته نپذیرفته است، افزود: اما نیروهای آمریکایی، کانادایی، فرانسوی، انگلیسی و کشورهای عضو ناتو در اوکراین حضور دارند.

گوایدو مسیر پروشنکو را می رود

لاوروف گفت که خوان گوایدو رهبر مخالفان دولت ونزوئلا که خود را در خیابان های کاراکاس رئیس جمهور معرفی کرده است از شیوه احمقانه پترو پروشنکو رئیس جمهوری اوکراین پیروی می کند چرا که از مذاکرات ملی برای حل و فصل بحران در کاراکاس خودداری می کند.

وی افزود: گوایدو که بطور غیرقانونی خود را رئیس جمهوری ونروئلا خوانده است ضرورت آغاز گفت وگوهای ملی با نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا را رد می کند.

وی با بیان اینکه مادورو برای چنین مذاکراتی آماده است و بارهای آمادگی خود برای گفت وگو را اعلام کرده است، افزود: گوایدو به دلیل اینکه روی حمایت های واشنگتن حساب باز کرده از گفت وگو خودداری می کند.

آمریکا به دنبال قطع روابط روسیه با دیگر کشورها است

وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری از سخنان خود گفت: آمریکا برای قطع روابط و همکاری های روسیه با کشورهای دیگر تلاش می کند.

وی ادامه داد: ما اطلاع داریم که طرف آمریکایی از کشورهای دیگر می خواهد که با روسیه همکاری بازرگانی نداشته باشند و هیات های روسی را هم به کشور خود نپذیرند.

لاوروف گفت: سفرای آمریکا در کشورهای مختلف به سازمان های دولتی می روند و از آنها می خواهند از همکاری با روسیه بویژه خریداری محصولات نظامی مسکو خودداری کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در بخش دیگری از سخنان خود به آمادگی کرملین برای مذاکره جدی با آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی موسوم به ناتو اشاره کرد.

لاوروف در پاسخ به این پرسش که آیا در صورت تکرار اقدامات تحریک آمیز اوکراین در تنگه کرچ ناتو برای دفاع از این کشور وارد مناقشه با روسیه می شود؟، گفت: به نظرم مانند دفعه گذشته که این اقدام را محکوم کردند و تحریمی را در مورد روسیه وضع کردند رفتار خواهند کرد و ناوهای خود را وارد ماجراجویی اوکراین نمی کنند.

وی خاطرنشان کرد که هیچ منعی برای عبور ناوهای اوکراینی از دریای سیاه به دریای آزوف (از تنگه کرچ) در صورت رعایت تدابیر امنیتی وجود ندارد.

دو ناوچه و یک یدک کش متعلق به نیروی دریایی اوکراین توسط مرزبانان روسی در روز 25 ماه نوامبر سال 2018 (چهارم آذر ماه) توقیف شدند و از آن زمان 24 ملوان اوکراینی در روسیه در بازداشت بسر می برند.

310311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1252216

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =