سیمرغ برای سروش صحت ؛ دیپلم افتخار سهم علی مصفا

سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر با معرفی برگزیدگان به پایان رسید و سروش صحت جایزه بهترین کارگردانی را برای نخستین ساخته سینمایی‌اش با نام «جهان با من برقص» دریافت کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، عصر امروز (پنجشنبه پنجم اردیبهشت) با حضور اهالی سینما، خبرنگاران و علاقه‌مندان در تالار وحدت برگزار شد.

در ابتدای این مراسم کلیپی از جشنواره جهانی فیلم فجر پخش شد و همچنین دست اندرکاران جشنواره معرفی شدند.

میرکریمی: دوستان سینمای ایران ما را تنها نگذاشتند

سپس سیدرضا میرکریمی دبیر جشنواره جهانی فجر با حضور روی صحنه، گفت: «از چهار سال پیش که من مسئولیت این جشنواره را با کمک همکاران خبره‌ام در حوزه بین‌الملل سینما برعهده گرفتم و سعی کردیم جایگاه درستی را در اندازه سینمای ایران ایجاد کنیم. امسال با تحریم‌های ناعادلانه و یکسویه که نه تنها اقتصاد که فرهنگ را نیز نشانه رفته است، مواجه بودیم اما علی‌رغم همه مشکلات به خاطر شان سینمای ایران در جهان شاهد برگزاری جشنواره‌ای باشکوه بودیم، بسیاری از دوستان سینمای ایران در سراسر دنیا ما را تنها نگذاشتند.» 

او سپس با اشاره به ترانه‌ای که در آغاز مراسم اختتامیه اجرا شد، بیان کرد: «در ترانه آغازین مراسم بیتی بود که مبنی‌بر آب و جارو کردن دل و خانه بود که من بسیار آن را دوست دارم باید بگویم ما هم در طول یک ساله گذشته کوچه‌های دلمان و شهرمان را آب‌پاشی کردیم تا مهمانان ما بیایند و یکی از مهمترین و قدیمی‌ترین فستیوال‌های غرب آسیا برگزار شود از وزارت فرهنگ و ارشاد، سازمان سینمایی، شهرداری تهران, وزیران ارتباطات و… تشکر می‌کنم که از این حرکت ملی حمایت کردند.

میرکریمی همچنین از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان سینمایی، وزیر ارتباطات و شهرداری تهران و همه حامیان جشنواره قدردانی کرد.

معرفی برگزیدگان بخش نت پک و بین‌الادیان

در ادامه نوبت به معرفی برگزیدگان رسید و در آغاز این بخش نوبت به اهدای جایزه نت پک رسید و داوران این بخش که متشکل از اعجاز گل، لاتیکا پادگائونکار و سید غلامرضا موسوی روی صحنه حضور پیدا کردند.

جایزه این بخش به فیلم «خط باریک قرمز» به کارگردانی فرزاد خوشدست از ایران تعلق گرفت. خوشدست پس از دریافت جایزه با تشکر از هیات داوران به ویژه غلامرضا موسوی، گفت: «دوست دارم این جایزه را در ابتدا به بچه‌های کانون اصلاح طلب هدیه بدهم چون این فیلم را آن‌ها ساختند. من تمام تلاشم را کردم که در طول ساخت این فیلم با آن‌ها صادق باشم و دروغ نگویم. در این فیلم تصمیم گرفتم به معجزه هنر و تئاتر بپردازم. همچنین من مطلع شدم به زودی دختردار می شوم. من از توماج دانش بهزادی نیز تشکر می کنم.»

سپس داگلاس فالسون، اینیس گیل، سید محمدحسین نواب، داوران بخش بین الادیان برای اهدای جایزه این بخش روی صحنه حضور پیدا کردند و دیپلم افتخار این بخش به «شکستن همزمان بیست استخوان» به کارگردانی جمشید محمودی از افغانستان اهدا شد.

نوید محمودی که به جای جمشید محمودی برای دریافت لوح تقدیر این بخش روی صحنه حضور پیدا کرد، گفت: «به دلیل این که فیلم محصول مشترک ایران و افغانستان است، دو اسم «رونا مادر عظیم» و «شکستن هم زمان بیست استخوان». جمشید اینجا نیست و من جایزه‌اش را می‌گیرم. دو سال سخت برای ساخت این فیلم به ما گذشت. امیدوارم همانطور که این فیلم در دنیا بسیار مورد استقبال بوده است مردم ایران نیز این فیلم را دوست داشته باشند.»

در ادامه مراسم باربارا لوری، جونیت جبنویان و روبرت صافاریان برای اهدای جایزه منتقدان بین‌المللی روی صحنه حاضر شدند. دیپلم افتخار بهترین فیلم بلند بخش جلوگاه شرق از دیدگاه منتقدان بین‌المللی به فیلم «اعلان» به کارگردانی محمود فاضل جوشکون از ترکیه و بلغارستان رسید.

جایزه صلح به «امینه» رسید، جایزه محمد امین به «حمید»

سپس حسین انتظامی (رییس سازمان سینمایی) و رضا کیانیان رییس کاخ جشنواره برای اهدای جایزه صلح روی صحنه آمدند و دیپلم افتخار این بخش به فیلم «امینه» به کارگردانی ایمن زیدان از سوریه رسید.

در بخش بعدی مراسم رضا کیانیان درباره جایزه محمد امین گفت: «بسیار خوشحال هستم که برای بار چهارم برای اهدای جایزه «محمد امین» روی صحنه آمدم. این جایزه در واقع جایزه اخلاق است. بدین دلیل اسمش محمد امین است که پیامبر ما می‌گوید من نیامدم مگر برای تکامل اخلاق در جهان. هیچ فیلمی نیست که به اخلاق نپردازد حتی اگر این دغدغه کوچک باشد. این جایزه به فیلمی اهدا می‌شود که دغدغه اصلی آن اخلاق است.»

در ادامه جایزه محمد امین جشنواره سی‌وهفتم به فیلم «حمید» به کارگردانی اعجاز خان از هند تعلق گرفت.

بهترین فیلم اول جشنواره سی و هفتم

در ادامه اهدای جوایز، نوبت به بخش فیلم‌های اول رسید و عمار هادی العرادی، غسان سلهب و بهروز شعیبی داوران این بخش با حضور روی صحنه تندیس بهترین فیلم اول را به «جوان روسی» به کارگردانی الکساندر زولوتوخین از روسیه اهدا کردند.

معرفی برگزیدگان جلوه‌گاه شرق

سپس نوبت به بخش جلوه‌گاه شرق رسید و روسودان گلورژیدزه و خسرو معصومی داوران این بخش برای اهدای جایزه روی صحنه حاضر شدند، جایزه بهترین فیلم کوتاه آسیایی به «قربانی» ساخته مهدی محمدنژادیان از ایران تعلق گرفت.

مهدی محمدنژادیان کارگردان «قربانی» بعد از دریافت جایزه گفت: «هزاران کودک در سراسر دنیا در معرض خشونت قرار می‌گیرند. این کودکان به ویژه در جوامع سنتی صدایی ندارند من سعی کردم صدای آن‌ها باشم.»

همچنین تندیس بهترین کارگردان آسیایی به هو منگ برای فیلم «عبور از مرز» از چین رسید. تهیه‌کننده این فیلم بعد از دریافت جایزه بیان کرد: «جشنواره جهانی فیلم فجر تشویق خوبی برای ساخت فیلم بعدی ما ایجاد کرده است. کارگردان فیلم در حال حاضر در کشور چین است.»

دیپلم افتخار بهترین فیلم بلند آسیایی هم به فیلم «شکستن همزمان بیست استخوان» به کارگردانی جمشید محمودی از کشور افغانستان اهدا شد. نوید محمودی بعد از دریافت دیپلم افتخار گفت: «من بیش از ۳۴ سال است که در ایران مهاجر هستم. مطمئن هستم همه شما در کوچه‌ها و خیابان‌هایتان مهاجران افغانستانی را دیده‌اید. خواهش می‌کنم هرچقدر که از دست شما برمی‌آید به مهاجران محبت کنید برای اینکه بی‌سرزمینی درد بزرگی است. به همه عوامل فیلم تبریک می‌گویم و امیدوارم فیلم بعدی در جشنواره فیلم فجر داخلی پذیرفته شود.»

سپس تندیس بهترین فیلم بلند آسیایی به «جای خالی دوست» به کارگردانی محمدعلی طالبی از کشور ایران اهدا شد، محمدعلی طالبی کارگردان فیلم که در مراسم حضور نداشت، در کلیپی که برای جشنواره ارسال کرده بود، گفت: «ضمن تشکر از برگزارکنندگان جشنواره جهانی فیلم فجر، هیات داوران و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، می‌خواهم این جایزه را به نیلوفر روزبهانی که به همراه دوستش به قصد خودکشی از یک پل پرید و به طرز معجزه آسایی نجات یافت، اهدا کنم و از همه نوجوانان می‌خواهم به زندگی که می‌تواند لحظه‌های شیرینی داشته باشد بیندیشند؛ مثل همین لحظه‌ای که می‌تواند لبخند بر لبان ما بنشیند.»

سیمرغ‌های سیمین بر شانه برگزیدگان نشستند

در بخش بعدی مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، کلیپ معرفی فیلم‌های بخش سینمای سعادت پخش شد و داوران این بخش که شامل وانگ ژیائوشوای، پیتر فلایشمان، مایک فان دایم، مظفر اوزدمیر،لابینا میتوسکا، نرگس آبیار و نوید محمدزاده بودند برای اهدای جوایز روی صحنه حضور پیدا کردند.

نخستین سیمرغ سیمین به بهترین فیلم کوتاه اختصاص داشت به «افراط منجی ماست» به کارگردانی مورگان زیورلا- پتی از سوئد تعلق پیدا کرد. 

همچنین سیمرغ سیمین جایزه ویژه هیات داوران به بهترین طراحی لباس برای فیلم «پرنده بهاری» به کارگردانی جینگ ژیانگ لی از چین اختصاص یافت.

سپس نوبت به معرفی برترین بازیگران جشنواره امسال رسید و نوید محمدزاده پیش از اعلام نام بهترین بازیگر مرد، به شوخی گفت: «من این سیمرغ که نشان می‌دهند بیشتر از آن یکی که خودم قبلا گرفته‌ام دوست دارم. آقای میرکریمی یکی از این سیمرغ ها به من بدهید.»

در نهایت دیپلم افتخار بهترین بازیگر مرد به علی مصفا برای فیلم «جهان با من برقص» به کارگردانی سروش صحت اهدا شد و سیمرغ سیمین بهترین بازیگر مرد به جسپر کریستنسن برای فیلم «پیش از ژاله» به کارگردانی مایکل نوئر از دانمارک تعلق پیدا کرد.

علی مصفا پس از دریافت جایزه گفت: «ظاهرا یکی در آن بالا و یکی در پشت‌صحنه هوای مرا داشته است تا این جایزه را بگیرم! از سروش صحت برای این همکاری تشکر می‌کنم.»

همچنین سیمرغ سیمین بهترین بازیگر زن به مارتینا آپوستولووا برای فیلم «ایرینا» به کارگردانی نادژدا کزه‌وا از بلغارستان اهدا شد. استفان کیتانوف تهیه‌کننده فیلم که برای دریافت جایزه روی صحنه حضور پیدا کرده بود، گفت: «بسیار تشکر می‌کنم که این فیلم را دیدید. این اولین فیلم مارتینا و کارگردان آن است. دریافت این جایزه برای سینمای بلغارستان یک افتخار است.»

سیمرغ سیمین بهترین فیلمنامه جشنواره جهانی فجر نیز به گرنوت کرا و اولیور هافنر برای فیلم «واکرسدوروف» به کارگردانی اولیور هافنر از آلمان تعلق گرفت. 

اهدای سیمرغ بهترین کارگردانی به سروش صحت

در ادامه مراسم اهدای جوایز، سیمرغ سیمین بهترین کارگردانی به سروش صحت برای فیلم «جهان با من برقص» از ایران اهدا شد. صحت پس از دریافت این جایزه گفت: «از هیات داوران و برگزارکنندگان جشنواره بسیار تشکر می‌کنم. بسیار خوشحال هستم. در این دو، سه روز بیشتر می‌شنیدم که همه درباره فیلم می‌گفتند که حال این فیلم خوب است. فکر می‌کنم علت این حال خوب این است که ما در طول ساخت این فیلم همگی حالمان خوب بود و مسائل را باهم حل می‌کردیم. فکر می‌کنم اگر ما هم گاهی کوچه را برای مهمانان جارو کنیم، با مهاجران مهربان باشیم، کمی خودمان، بقیه و حتی کسانی را که عقایدشان مخالف ماست دوست داشته باشیم، آن‌وقت است که جهان با ما خواهد رقصید.»

سپس نوبت به اهدای سیمرغ زرین بهترین فیلم سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر رسید که از رضا میرکریمی دبیر جشنواره و پل شریدر مهمان ویژه این رویداد دعوت شد تا در کنار داوران بخش سینمای سعادت، جایزه این بخش را اهدا کنند.

سیمرغ زرین بهترین فیلم جشنواره جهانی فجر به «جوان روسی» به کارگردانی الکساندر زولوتوخین و تهیه‌کنندگی ادوارد پیچوگین و الکساندر سوخوروف از روسیه اهدا شد.

آیرات یامیلوو فیلمبردار «جوان روس» که به نمایندگی از کارگردان اثر سیمرغ زرین این بخش را دریافت کرد، گفت: «اصلا انتظار نداشتم از این فیلم انقدر استقبال شود و جا دارد از داوران و همه مهمانان تشکر کنم.»

الکساندر زولوتوخین کارگردان این فیلم نیز در پیامی تصویری گفت: «بسیار مهم است که داستانی ساده و صادقانه ساخته شود و خوشحالم که تماشاگران ایرانی این فیلم را درک و با آن احساس نزدیک داشتند.»

۵۷۲۴۳

کد خبر 1253449

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =