هفته گرافیک آغاز شد/ نمایش جلوه‌ای دیگر از هنر زنان ایرانی

برنامه‌های ویژه روز جهانی گرافیک با محوریت آثار طراحان زن در خانه هنرمندان ایران آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، برنامه‌های ویژه روز جهانی گرافیک که به همت انجمن طراحان گرافیک و با حمایت اداره کل هنرهای تجسمی برگزار می‌شود؛ روز جمعه ششم اردیبهشت ماه در خانه هنرمندان آغاز شد.

فاطمه کرکه‌آبادی (رئیس انجمن گرافیک) و زهرا پاشایی (دبیر هفته گرافیک) برنامه‌های این رویداد هنری را تشریح کردند.

در افتتاحیه هفته گرافیک هادی مظفری (مدیرکل هنرهای تجسمی) با تبریک روز جهانی گرافیک به خانواده بزرگ طراحان گرافیک گفت: «ایکودی، سازمان جهانی دیزاین امسال را به نام زنان نامگذاری کرده است. ایکودی خواسته به این بهانه زنان طراح را که خوب دیده نمی‌شوند به عرصه بیاورد و ما نیز این را به فال نیک می گیریم.»

مظفری افزود: «با توجه به آمار، در بازه زمانی ۳۰ ساله از سال ۶۵ تا ۹۵ بیش از سه میلیون نفر در رشته‌های هنری دانشگاه تحصیل کرده‌اند. یک میلیون نفر از این تعداد در رشته‌های تجسمی درس خوانده‌اند و از این یک میلیون نفر نیز ۵۰ درصد در رشته گرافیک فارغ‌التحصیل شده‌اند. این آمار در نگاه نخست شاید نگران کننده به نظر بیاید ما اگر بپذیریم هنرمند گرافیست ارتباط تصویری را می‌شناسد و هارمونی و نظم را درک می‌کند، جای نگرانی نیست. من فکر می‌کنم همانطور که هر خانواده‌ای به یک پزشک و وکیل نیاز دارند هر سازمان و نهاد و مرکز فرهنگی و تجاری به طراحان گرافیست، نیازمند است. اگر این اتفاق بیفتد هنوز این تعداد طراح گرافیک برای کشور ما کم است.»

مظفری گفت: «ما هنوز نیاز داریم از طراحی گرافیک استفاده کنیم و ایران زیباتر خواهد شد اگر گرافیک به زندگی ما نزدیک شود.»

در مراسم افتتاحیه روز جهانی گرافیک از بانوان طراح ایرانی مهنوش مشیری، طاهره محبی تابان و مینو واثقی به پاس سال‌ها فعالیت در حوزه تصویرسازی، آموزش خلاق و طراحی قدردانی شد.

در ادامه مراسم نیز نمایشگاه ایران و ترکیه با زنان طراح افتتاح شد، این نمایشگاه شامل طراحی گرافیک زنان ایرانی و ترکی متولد ۱۳۵۰ تا ۱۳۶۹ بود که ۸۰ پوستر از زنان طراح ترکیه و ۸۰ پوستر از زنان طراح ایرانی به نمایش گذاشته شده بود.

بخش دیگر نمایشگاه شامل طراحی‌های زنان متولد دهه‌های ۲۰ و ۳۰ و ۴۰ خورشیدی شمسی است. این قسمت مستندسازی بخشی از گذشته تاریخ طراحی گرافیک ایران است که شامل پوستر، جلد کتاب، لوگو و بسته بندی است.

برنامه‌های هفته گرافیک تا ۱۳ اردیبهشت ماه در خانه هنرمندان و باغ موزه قصر برگزار می‌شود.

۵۷۲۴۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1253913

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =