۱ نفر
۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۲
درجه‌بندی سنی فیلم‌ها در سینماها اجرایی شد

آیین‌نامه جدید درجه‌بندی سنی فیلم‌های سینمایی توسط سازمان سینمایی ابلاغ شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در این آیین‌نامه که بعد از امضاء حسین انتظامی ابلاغ شده است، چگونگی اجرایی شدن درجه‌بندی سنی فیلم‌ها و نحوه برخورد با خاطیان مشخص شده که از امروز  (سه‌شنبه ۱۰ اردیبهشت)  برای تمامی سینماها، تهیه‌کننده‌ها و پخش‌کننده‌ها لازم الاجرا  است.

 پیشگیری از هرگونه آسیب به مخاطبان اعم از کودکان و نوجوانان،  اخلاقی و باورهای اجتماعی و جوانان بر اساس موازین تربیتی به عنوان ضرورت صنعت تصویر شناخته می‌شود، اهمیت این موضوع بدان خاطر است که گاه نمایش رفتار و گفتار شخصیت‌های منفی و ترس و مضامین مشابه هستند، برای رخدادهایی که متضمن خشونت برخی گروه‌های سنی نامناسب است، لذا اطلاع رسانی، طبقه بندی آثار و توصیه‌های آگاهی بخش با انواع روش‌ها ضروری به شمار می رود. نظام درجهبندی سنی فیلم‌ها یا بد بودن محتوای آثار نبوده و صرفا هدایتگر مخاطبان در تشخیص مطابقت آثار با موازین تربیتی و روحی روانی می‌باشد و به همین منظور تبیین و ابلاغ  می‌شود. 

مطابق با این آیین‌نامه رده‌بندی سنی برای فیلم‌های سینمایی به شرح زیر است: 

گروه9+ :این فیلم دارای الفاظ یا صحنه های نامناسب برای کودکان است و تماشای آن برای کودکان زیر 9 سال توصیه نمی شود.

گروه 12+ : این فیلم دارای صحنه های نسبتا خشونت آمیز یا دلهره آور یا استعمال دخانیات و یا الفاظ نامناسب است و تماشای آن برای افراد زیر 12 سال توصیه نمیشود.

گروه 15+ : این فیلم دارای صحنه های خشونت آمیز، ترسناک یا استعمال مواد مخدریاروابط خلاف عرف جامعه و  یا زبان تند و نامناسب است وتماشای آنبرای افراد زیر 15 سال توصیه نمی شود.

گروه 18+ : این فیلم دارای صحنه های افراطی از خشونت یا صحنه های استعمال مواد مخدر یا صحنه هایی تداعی کننده روابط زناشویی و یا الفاط و حرکات نامناسب است و تماشای آن برای افراد زیر 18 سال ممنوع است.

همچنین در این آیین‌نامه آمده است: دفاتر پخش فیلم، سالن های نمایش فیلم،  سامانه های برخط نمایش فیلم و سامانه های پیش فروش و فروش اینترنتی بلیت سینما  مکلف به اطلاع رسانی درجه بندی سنی مندرج در پروانه نمایش فیلم ها در تمامی مواد تبلیغی، فضای فیزیکی و مجازی مرتبط با نمایش فیلم می‌باشند.

یکی دیگر از مواردی که سالن‌های سینما و سامانه‌های پخش آنلاین باید رعایت کنند درج هشدار مربوط به درجه‌بندی سنی پیش از آغاز نمایش فیلم است.همچنین لازم است در طول نمایش فیلم حداقل 5 نوبت، متن هشدار به صورت زیرنویس در فیلم درج شود که این زیرنویس 30 ثانیه قبل از نمایش بخش‌های نامناسب گروه سنی نمایش داده شود.

در این آیین‌نامه همچنین عواقبی برای رعایت نشدن موارد ابلاغ شده برای فرد متخلف در نظر گرفته شده است که براساس آن ابتدا به متخلفان تذکر می‌دهند و در صورت  عدم توجه به تذکرات، با دستور مدیر کل سینمای حرفه‌ای از ادامه اکران یا پخش فیلم ممانعت به عمل خواهد آمد. همچنین سینماداران، مدیران دفاتر پخش و سامانه‌های برخط نمایش در صورت عدم اجرای این موارد با جرایمی مثل ابطال پروانه نمایش، تعلیق فعالیت‌ها و تعلیق کارت مدیریت سینما روبه‌رو خواهند شد.

متن کامل این آیین‌نامه را اینجا بخوانید.

۵۷۲۵۴

کد خبر 1254930

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =