آقای بازیگری که نویسنده شد، از نویسندگی می‌گوید

ایبنا نوشت: سیاوش طهمورث می‌گوید: رشته اصلی من حوزه‌های کارگردانی و بازیگری، صداپیشگی، دوبله و به طور کلی رشته‌های نمایشی است، این است که نوشته‌هایم با هدف و به خاطر نویسنده شدن نیست.

سیاوش طهمورث، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون که به تازگی به جرگه نویسندگان هم پیوسته است، ضمن حضور در غرفه نشر «نودا»، در سی‌ودومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، از انتشار اولین کتاب خود با نام «از تو می‌گویم» خبر داد و گفت: «اصلا قصد چاپ کردن نوشته‌هایم را نداشتم، ولی دوستان اصرار داشتند که این نوشته‌ها را چاپ کنم. البته به غیر از این مجموعه داستان، نمایشنامه و فیلمنامه هم دارم.»

 
او ادامه داد: «رشته اصلی من حوزه‌های کارگردانی و بازیگری، صداپیشگی، دوبله در رادیو و طراحی است و به طور کلی در رشته‌های نمایشی فعالیت دارم، این است که نوشته‌هایم با هدف و به خاطر نویسنده شدن نیست. اما به هر حال درددل‌ها و دیدگاه‌هایی دارم که می‌توانم آن‌ها را در قالبی غیر از هنرهای نمایشی ارائه بدهم؛ به همین دلیل آن‌ها را برای خودم نوشتم که دوستان لطف داشتند و پیشنهاد چاپ آن‌ها را دادند.»

طهمورث در ادامه درباره اولین کتاب خود گفت: «کتاب «از تو می‌گویم»، شامل قصه‌های کوتاهی است که در یک مجموعه جمع‌آوری شده است. چون الان دیگر متاسفانه خواننده‌های کتاب ما حوصله خواندن کتاب‌های صد یا دویست صفحه‌ای و بیشتر را ندارند. بنابراین بهتر است که برای آن‌ها قصه‌های کوتاه نوشته شود، تا به خواندن عادت کنند ما الان عادتمان را از دست داده‌ایم، و وقتی که به خواندن عادت کردند، می‌توان کم‌کم آن را وسیع‌تر کرد و موقعیت کامل‌تری برای آن ایجاد کرد.

 


 

این بازیگر سینما و تلویزیون در ادامه ضمن گلایه از وضعیت نشر و مطالعه کتاب در کشور، گفت: «در حال حاضر در کشور ما با ۸۵میلیون جمعیت، تیراژ کتاب هزار تا است، که از آن هزارتا هم شاید ۵۰۰ تای آن هم خمیر شود. یعنی کتاب‌خوان نداریم. چند دلیل هم دارد؛ یکی اینکه کاغذ گران است که در نتیجه کتاب هم گران می‌شود و از طرفی هم الان وضع به گونه‌ای است که هر کسی به خودش اجازه می‌دهد که هرچه دلش می‌خواهد را بنویسد و چاپ کند. بنابراین با این اوصاف جامعه کتاب‌خوان نمی‌شود.»
 
نویسنده ضعیف سینمای مبتذل می‌آفریند
طهمورث در ادامه درباره ارتباط نویسندگی و سینما و اثر آن‌ها بر یکدیگر اظهار کرد: «اگر نویسنده و فیلمنامه‌نویس نداشته باشیم که متاسفانه الان نسبتا نداریم در نتیجه سینما ما به این ابتذال کشیده می‌شود. چون نویسنده‌ سینما نیست و وقتی هم نویسنده نباشد، چیزی نوشته می‌شود، که هر کسی به خودش اجازه می‌دهد آن نوشته را کارگردانی کند، چرا که آن نوشته ضعیف است. البته کارگردان و ۹۰درصد بازیگرانی هم که برای ایفای نقش‌های آن می‌آیند، در همان حد هستند و در نتیجه این وضع سینمای ما می‌شود.»
 
این بازیگر سینما و تلویزیون در پایان از انتشار کتاب‌های دیگری از خود در آینده نزدیک خبر داد و گفت: «نوشته‌های دیگری هم دارم که برای چاپ آن عجله‌ای ندارم. اما به اصرار دوستان و به مرور چاپ خواهد شد. برای امسال یک کتاب دیگر هم در دست دارم، که آن هم در قالب داستان کوتاه است و به زودی چاپ خواهد شد. علاوه بر این فیلمنامه و شعر هم دارم که زمان دقیق چاپ آن مشخص نیست.»

۵۷۲۴۵
کد خبر 1254964

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =