در آستانه ماه مبارک، برخی غذاها ارزان و بعضی مواد خوراکی گران شد

ایرنا نوشت: قیمت برخی اقلام همچون برنج در آستانه ماه مبارک رمضان با وجود تامین بازار، افزایش یافته اما برخی کالاها همچون گوشت قرمز، گوشت مرغ و تخم مرغ اندکی ارزان شده است.

تا چند هفته پیش قیمت هر کیلوگرم دام زنده گوسفندی ۴۰ هزار تا ۴۳ هزارتومان، هر کیلوگرم گوشت گوسفندی برای مصرف کنندگان ۱۱۰ هزار تا ۱۳۰ هزارتومان، گوشت گوساله ۱۰۰ هزار تا ۱۱۰ هزارتومان، گوشت مرغ ۱۳ هزار تا ۱۵ هزارتومان، تخم مرغ ۱۵ هزار تا ۲۰ هزارتومان و برنج ۱۸ هزار تا ۲۰ هزارتومان بود.

اکنون در آستانه ماه مبارک رمضان قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ گرم تنظیم بازاری ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان و تخم مرغ ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام شده است.

بررسی ها نشان می دهد بر پایه برنامه ریزی ها، قیمت هر کیلوگرم دام زنده گوسفندی حدود ۳۶ هزارتومان، لاشه گوسفندی بره تولید داخل ۷۵ هزارتومان و لاشه گوسفندی سنگین وزن ۶۸ هزارتومان است که تفکیکی آن با نرخی بیش از ۹۰ هزارتومان به دست مصرف کنندگان می رسد.

این رقم نسبت به هفته گذشته یک هزار تومان و نسبت به ابتدای سال ۱۰ هزار تا ۱۵ هزار تومان کاهش یافته است.

در ۱۰ روز اخیر گوشت مرغ در فروشگاه های شهر تهران با نرخ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه می شود و به گفته مسئولان، عرضه این محصول با قیمت بیشتر، تخلف به شمار می رود.

تخم مرغ نیز در بازار با نرخ ۱۵ هزار تا ۱۸ هزارو ۵۰۰ تومان عرضه می شود که نسبت به اوایل اردیبهشت ماه با اندکی کاهش قیمت مواجه شده است.

اکنون هر کیلوگرم برنج نیز ۲۰ هزار تا ۲۵ هزارتومان به فروش می رسد که نسبت به ۱۰ روز گذشته پنج هزار تا هشت هزارتومان افزایش قیمت را نشان می دهد.

 روغن، قند و شکر

در آستانه ماه مبارک رمضان قیمت هر کیلوگرم شکر ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان، قند ۱۲ هزارتومان، خرما مضافتی ۳۵ هزارتومان، هر بسته پنیر ۵۰۰ گرمی بیش از هفت هزار تومان و سبزی خوردن ۲ هزار تا سه هزار تومان است.

به تازگی مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، تامین، توزیع، تنظیم بازار و ذخایر راهبردی وزارت جهاد کشاورزی نیز اعلام کرد: براساس آخرین مصوبه ستاد تنظیم بازار همه کالاهای اساسی از جمله برنج، گوشت مرغ، گوشت قرمز، روغن، شکر، خرما، زولبیا و بامیه تامین شده است.

«مسعود بصیری» تاکید کرد قیمت گذاری و چگونگی توزیع آن به همه استان‌ها ابلاغ شده است.

به گفته بصیری، طبق جلسه سی و دوم کارگروه تنظیم بازار برای ماه مبارک رمضان قرار است ۳۰ هزار تن برنج ۱۱۲۳ هندی با نرخ کیلویی ۷۴۰۰ تومان در بسته‌بندی‌های ۱۰ کیلوگرمی، ۱۲۰ هزارتن شکر برای مصارف صنفی و صنعتی و ۲۰ هزار تن شکر برای مصارف خانوار فله‌ای با قیمت کیلویی ۳۴۰۰ تومان توزیع شود.

همچنین ۱۰ هزارتن روغن نباتی برای مصارف صنفی و صنعتی و ۲۰ هزارتن روغن برای مصرف خانوار با ۱۰ درصد پایین تر از نرخ مصوب، ۱۵ هزارتن گوشت مرغ با قیمت ۱۱ هزارو ۵۰۰ تومان، پنج هزارتن گوشت مرغ منجمد با قیمت ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان و پنج هزارتن گوشت قرمز مخلوط منجمد با قیمت ۳۱ هزار و ۵۰۰ تومان توزیع می شود.

محصول خرما نیز با تخفیف ۱۵ درصد در غرفه های رایگان که در میادین میوه و تره بار به عرضه کنندگان اختصاص یافته است، عرضه می شود.


 

۱۷۲۳۱

کد خبر 1256747

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =