استاندار قم: نمایشگاه‌ها با هدف حمایت از تولید استانی برپا شود

استاندار قم گفت: هدف از برپایی نمایشگاه های مختلفی که در طول سال برگزار می شود، باید با هدف حمایت از تولید استانی باشد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قم، بهرام سرمست روز چهارشنبه در نخستین جلسه کارگروه توسعه صادرات قم درسالجاری افزود: در برپایی نمایشگاه ها باید ظرفیتی برای حمایت از تولید استانی تعریف شود و اولویت بازاریابی برای محصولات داخل استان باشد.

وی با تاکید بر این که در نمایشگاه بین المللی هدف اصلی باید صادرات باشد، اضافه کرد: برپایی نماشگاه باید به قصد بازاریابی، توسعه صادرات و برندسازی صورت گیرد، ولی تا رسیدن به این افق باید اقتضایی عمل کنیم.

وی ادامه داد: تجربه های موفق از جمله نمایشگاه کفش که همه اذعان به موفقیت آن دارند، را فراموش نکنیم و محور کار برپایی سایر نمایشگاه ها قرار دهیم.

سرمست اضافه کرد: هرچند که وضعیت صادرات به دلیل تحریم رضایت بخش نیست، ولی توسعه بازارهای هدف همچنان باید در برنامه ریزی ها باشد.

وی ادامه داد: توسعه روابط با عراق و سوریه باید در محور کار سازمان ها و نمایندگی وزارت خارجه در قم باشد و از افرادی که در اقتصاد و صادرات این کشورها نقش دارند، دعوت به حضور در استان شود.

وی با تاکید بر این که باید بخش صادرات را در بخش های مختلف از جمله کشاورزی فعال تر نماییم، گفت: تشکل های بخش کشاورزی استان قوی و توانمند هستند و می توانند موتور محرک در بخش صادرات باشند.

استاندار قم با بیان این که باید سهم هر بخش در صادرات مشخص شود، تصریح کرد:با وجود این که بخش گردشگری، صنعت و خدمات در استان سهم زیادی دارند، ولی در بخش صادرات نقش کمرنگی ایفا می کنند و تشکل ها و اتحادیه های صنفی این بخش ها باید پای کار آیند.

وی در ادامه با اشاره به این که سقف دریافت تسهیلات از بانک صادرات باید افزایش یابد، بیان کرد: هدفگذاری افزایش 20 درصدی صادرات در طول سالجاری مناسب است و اعضای کارگروه توسعه صادرات باید برنامه ریزی های لازم را برای این افزایش داشته باشند.

وی با تاکید بر این که ارز حاصل از صادرات باید به چرخه اقتصاد برگردد، خاطرنشان کرد: شفافیت در این عرصه ضروری است تا بتوانیم مسائل و مشکلات موجود را در سطح کشوری پیگیری نماییم.

سرمست افزود: بخش خصوصی در استان قم حضوری فعال با مسئولیت پدیری بالا دارد و جلسه های گفت و گوی بخش خصوصی و دولت می تواند محفلی برای حل این مشکلات باشد.

وی تاکید کرد: زمانی که در جنگ اقتصادی هستیم و از ظرفیت های جهانی به طورظالمانه محروم شده ایم، باید به داخل کشور اتکا نماییم که در این عرصه کارآفرینان و تجار بهترین مشاوران هستند.

در نخستین جلسه کارگروه توسعه صادرات قم با حضور اعضا در سالن جلسه های امام جواد(ع) برگزار شد و ارائه گزارشی از صادرات و واردات کالا در سال گذشته و بیان مشکلات در عرصه صادرات از جمله مباحث مطرح شده در این جلسه بود.

46

کد خبر 1257867

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =