پمپئو: نامه ایران مبهم بود/هانت: تهران تجدیدنظر کند

ایسنا نوشت: وزیر امور خارجه آمریکا مدعی شد نامه‌ای را که ایران به سران پنج کشور (انگلیس، آلمان، فرانسه، روسیه و چین) درباره تصمیمش برای کاهش اجرای تعهدات هسته ای‌اش نوشته است را دیده است.

 مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با همتای بریتانیایی خود در پاسخ به سوالی درباره فشار آمریکا به ایران که می‌تواند تهدید جنگ را در پی داشته باشد و آیا فکر نمی‌کنید این فشارها از سوی آمریکا عامل درگیری و تنش شود، ادعا کرد: وقتی ما در چشمان شرارت خیره شده‌ایم این درست نیست که بپرسید طرف چه کسی هستید. این بحث یک لفاظی است، ما طرف دموکراسی هستیم. هدف ما این است کشوری ایجاد کنیم که به نفع مردمش کار کند. شما شاهد اقدامات ایران در خاک اروپا و یا در منطقه و مسائل دیگر هستید و اینها موضوعاتی است که من و جرمی (هانت) درباره آن در یک سو ایستاده‌ایم.

وی در پاسخ به اینکه شما چه برداشتی از اعلامیه ایران برای کاهش تعهدات هسته‌ای اش دارید، فکر می کنید ایران به سمت سلاح هسته‌ای برود، گفت: من نامه آنها را دیده‌ام و به نظر عمداً مبهم نوشته شده است. باید صبر کنیم ببینیم اقدامات آنها چیست؟ بعد از آن تصمیم می‌گیریم و ارزیابی می‌کنیم. ما سعی خواهیم کرد تصمیم خوبی بگیریم که در واکنش به اقدامات آنها چه کنیم.

وی ادامه داد: اینکه ایران از برجام دور شود و به سمت برنامه هسته‌ای برود ممکن است به روندی منجر شود که آنها به سمت سلاح (هسته‌ای) بروند. ما و بریتانیا در همکاری هستیم که ایران راهی به سمت سلاح هسته‌ای پیدا نکند.

پمپئو همچنین در این نشست مطبوعاتی مشترک در پاسخ به سوالی در ارتباط با اینستکس، گفت: ما با شرکای اروپایی خود در این ارتباط صحبت کرده‌ایم، تدابیری اندیشیده شده تا کالاهای بشردوستانه به ایران منتقل شود و تا وقتی اینستکس چنین خاصیتی داشته باشد مشکلی وجود نخواهد داشت اما اگر فراتر برود ما بررسی می‌کنیم و اگر لازم باشد تحریم‌هایی علیه کسانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند برقرار می‌کنیم.

همچنین به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان هانت نیز از جمهوری اسلامی ایران خواست درخصوص تصمیم اخیر خود که او آن را «خروج نسبی از برجام» خواند، تجدیدنظر کند.

وزیر خارجه انگلیس ضمن تکرار ادعاهای مقامات غربی علیه کشورمان مبنی بر «اقدامات بی‌ثبات کننده» در منطقه خاورمیانه، گفت: اگرچه ما هردو (پمپئو و هانت) در این زمینه توافق داریم که ایران نباید هرگز به تسلیحات هسته‌ای دست یابد، اما درباره اینکه چگونه به این هدف دست پیدا کنیم، رویکردهای متفاوتی داریم و این بر کسی پوشیده نیست.

هانت مدعی شد: انگلیس همچنان به حمایت از توافق هسته‌ای ادامه داده است؛ توافقی که دستاوردی مهم در معماری منع اشاعه محسوب می‌شود. زیرا معتقدیم که این توافق در جهت حفظ منافع امنیتی مشترک است. اما تصمیم امروز تهران درباره تعهداتش ذیل این توافق یک گام ناخوشایند بود. از ایران می‌خواهم اقدامات تنش‌زای بیشتری را انجام ندهد و به تعهداتش پایبند باقی بماند. تحریم‌ها در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران لغو شدند. اگر ایران به تعهداتش در قبال این توافق پایبند نباشد، البته پیامدهایی را به دنبال خواهد داشت. تا زمانی که ایران به تعهدات خود پایبند باشد، انگلیس نیز به تعهدات خود پایبند باقی خواهد ماند!

310311

کد خبر 1257922

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • IR ۲۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
  1 1
  اون مغز شماست که نامفهومه و حرف ما را نمی فهمد. خیلی هم شفاف بود و ما تا آخرش پای کار هستیم.
 • رضا IR ۲۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
  3 0
  پمپِئوی خائن تو عددی نیستی که بخای روبروی ملت ایران قد علم کنی... هنوز شجاعت و غیرت ملت ایران را ندیده ای و متوجه نیستی با کی طرف هستی
 • IR ۲۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
  2 0
  اقای پمپئو جواب سلام علیک است شما نابودی کشور ما را می خواهید انتظار دارید ایرانیان به شما که برگزیده صهیونیست ها و انگلیس هستید تعظیم کنند؟
 • GB ۰۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
  1 1
  نامه ایران مبهم نبود. پمپئو خنگ است.
 • پرویز AE ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۴
  0 0
  این انگلیس بدبخت از وقتی آمریکا جای او را در سلطه و استعمار گرفته افتاده دنبال آمریکا و همش دم تکون میده تا بلکه ته مانده استخوان آمریکایی بهش برسه...