کدام بازیگر کدام برنامه غیرمرتبط را اجرا می‌کند؟

صدا و سیما دستورالعمل تازه‌ای را مبنی بر فعالیت سلبریتی‌ها فقط در حوزه کاری خودشان تصویب کرده است. اجرای این قانون حضور سلبریتی‌ها در صدا و سیما را محدود می‌کند و هدف از اجرای این برنامه استفاده از بازیگران در حوزه کاری خودشان است.

مهسا بهادریاگر پیش‌تر برای ساخت یک برنامه تلویزیونی اول اتاق فکرش تشکیل می‌شد و افرادی دور هم می‌نشستند تا درباره راهبردها و اهداف برنامه با هم بحث کنند و به نتیجه‌ای برسند که حاصلش بشود برنامه‌ای که حرفی برای گفتن داشته باشد و از سوی دیگر برای مردم هم جذاب باشد، این روزها اما مواد لازم برای تولید اکثر برنامه‌های تولیدی سیما، عبارتند از: یک تهیه‌کننده، یک اسپانسر، یک دکور عجیب، غریب، یک لیست مهمان عجیب، غریب‌تر و یک مجری سلبریتی که بتواند اسپانسر جذب کند! اتاق فکری هم اگر احیانا تشکیل شود احتمالا برای بررسی بهترین زمان برای گفتن جمله دیکته‌شده از سوی اسپانسر با لبخندی هرچه ملیح‌تر رو به دوربین است. چیزی که باعث می‌شود تا خود اسپانسر مجری را تعیین کند. اسپانسری که طبیعتا فقط به سودی که از مخاطب رسانه ملی عایدش می‌شود فکر می‌کند و کیفیت اجرا یا کیفیت برنامه برایش هیچ اهمیتی ندارد. آنچه مهم است سلبریتی‌ای است که یک ویژگی خاص دارد. هرچه تعداد فالورش در فضای مجازی و هوادارانش در دنیای واقعی بیشتر، بهتر

همین که مجری انتخاب شده اسمی داشته باشد که به گوش مردم آشنا باشد کفایت می‌کند. حتی اگر بازیگری باشد که چندسالی در هیچ پروژه درجه یکی بازی نکرده باشد یا مثلا خواننده‌ای که خیلی وقت است دیگر آهنگی از او هیت نشده است

استفاده از سلبریتی اما تنها سیاست اسپانسرها نیست و مدتی است که مدیران شبکه‌های مختلف هم برای روی آنتن آوردن سلبریتی‌ها با هم رقابتی عجیب دارند. از محمدرضا گلزار گرفته تا جواد رضویان و از کامران تفتی گرفته تا بنیامین بهادری. هر کسی به طور بالقوه می‌تواند مجری یک برنامه تلویزیونی باشد.

همین که مجری انتخابی بتواند گپی با مهمان برنامه که احتمالا او هم یکی از جنس خودش یا نهایتا یک سلبریتی ورزشکار است، بزند کافی است. چندروز پیش اما واژه تخصص بعد از مدت‌ها از زبان یک مدیر رسانه ملی شنیده شد. وقتی بعد از کلی سروصدا و خبرهایی که از طریق کانال رسمی روابط عمومی صداوسیما منتشر شد، اجازه حضور بنیامین بهادری روی آنتن شبکه سه و به عنوان مجری برنامه‌ای که جایگزین برنامه «ماه عسل» شده بود و قرار بود باکس پیش از افطار شبکه سه را پر کند، از سوی معاونت سیما داده نشد، گفته شد که چون این خواننده تخصص ندارد نمی‌تواند این برنامه را اجرا کند. ایرادی که البته جدی است، هرچند حساسیت معاون سیما بر روی باکس افطار بود اما به نظر می‌رسد این حساسیت باید روی چندین و چند برنامه دیگر هم اجرا شود. برنامه‌هایی که در سال‌های گذشته رشدی قارچ‌گونه داشتند و تقریبا همه شبکه‌های تلویزیون را هم دربرمی‌گیرند. حالا حتی در شبکه مهجور ایران‌کالا هم یک هنرپیشه روی آنتن می‌رود تا یک مسابقه اجرا کند!

گلزار و ترویج کتابخوانی

چندی پیش بازیگر نام آشنای سینما  محمدرضا گلزار برنامه‌ای به نام «برنده باش» در شبکه سه سیما با هدف ترویج کتاب‌خوانی به راه انداخت، پس از پخش چندین قسمت از برنامه و با توجه به اعتراضات شکل گرفته از سوی مراجع تقلید مبنی بر ترویج شیوه پول درآوردن بدون زحمت، ضبط این برنامه متوقف شد تا با شکل و شمایلی تازه مجددا راهی آنتن شبکه سه شود اما باتوجه به جلسه شورای نظارت که خروجی و حکم صادر شده در آن، اختیار بازگشت «برنده باش» را به خود صداوسیما واگذار کرده باید دید که اگر این برنامه راهی برای بازگشت داشته باشد، آیا از نظر مدیران تلویزیون حضور او در این برنامه ضابطه‌مند است؟ گلزار البته پیش‌ از شروع مسابقه‌ای عکسی از خود در حال کتاب خواندن منتشر کرد که شاید همان عکس بتواند حضور او در این حوزه را ضابطه‌مند کند!

حمید گودرزی اجرا در «پنج ستاره » را دوست دارد

حمید گودرزی بازیگر تلویزیون و سینمای ایران که به تازگی در سریال «برسر دوراهی» ایفای نقش کرده در برنامه «پنج ستاره» مجری است

«پنج ستاره» هم مسابقه‌ای شبیه به «برنده باش» است که البته شبکه پنج آن را خیلی زودتر از شبکه سه روی آنتن برد. تنها تفاوت دو برنامه در شیوه انتخاب شرکت‌کنندگانشان است که برای «برنده باش» شائبه قمار به وجود می‌آورد و «پنج ستاره» هم با وجودی که از آن شیوه استفاده نمی‌کند از آنتن حذف می‌شود.

«پنج ستاره» اما تنها تجربه اجرای حمید گودرزی نیست. این بازیگر که تجربه خوانندگی را هم در کارنامه دارد، یکی از سلبریتی‌های مورد علاقه اسپانسرها است و ویژه‌برنامه شب یلدا و تحویل سال این شبکه را هم اجرا کرده و حالا دیگر تبدیل به مجری مناسبتی شبکه پنج شده است.

اولین اجرای آقای بازیگر تبدیل به آخرین اجرای او می‌شود؟

دانیال عبادی بازیگر نه چندان مطرح سینما و تلویزیون هم جزو بازیگرانی است که به تازگی به دنیای اجرا قدم گذاشته‌ است. او برای اولین بار با اجرای مسابقه «هفت در سه» به تلویزیون آمدمسابقه‌ای که بخشی از بازی‌های کامپیوتری را در شرایط فیزیکی و با استفاده از نور، الکترونیک، لیزر، تیر اندازی و... به نمایش می‌گذارد

دانایی و «ستاره‌ساز»

امیرعلی دانایی در سریال«کلاه پهلوی» درخشید و چهره شد. او اخیرا در سریال نمایش خانگی«خواب زده» در حال همکاری با سیروس مقدم است. دانایی قرار بود یکی از مجری‌های فرعی برنامه استعدایابی «ستاره‌ساز» باشد. برنامه‌ای که در ابتدا مجری آن محمدحسین میثاقی بودپس از حذف عادل فردوسی‌پور و برنامه «نود» شبکه سه «فوتبال برتر» را با اجرای میثاقی جایگزین آن کرد و میثاقی هم برای اینکه بیشتر تمرکزش را روی یک برنامه بگذارد اجرای «ستاره‌ساز» را به دانایی واگذار کرد و حالا احتمالا اگر دانایی بخواهد حضورش در این برنامه را طبق ضابطه جدید صداوسیما توجیه کند، باید مثل همه بچه‌های هدف برنامه «ستاره‌ساز» به دنبال استعداد فوتبالی در خودش بگردد.

پژمان بازغی می‌خواست برود، اما حالا مجبور به رفتن است

«کودک شو» یکی دیگر از برنامه‌هایی است که بیشتر با مجری سلبریتی‌اش دیده شد. برنامه‌ای برای خانواده‌هایی که بچه کوچک دارند و با حضور بچه و والدینش. پژمان بازغی اجرای این برنامه را در سه فصل به عهده داشت. هر چند او پیش‌تر از ابلاغیه صداوسیما به دلیل دلخوری از جشنواره جام‌جم اعلام کرده بود که دیگر در  تلویزیون برنامه نمی‌سازد و مجری‌گری برنامه «کودک شو » را کنار می‌گذارد، اما با پادرمیانی و وساطت کارگردان و تهیه‌کننده برنامه، برگشته بود؛ حالا باید دید ضوابط استفاده از سلبریتی‌ها در جایگاه تخصصی‌شان شامل حال این بازیگر هم می‌شود!

«وقتشه» با کامران تفتی شناخته شد

شبکه نسیم علاوه بر «کودک شو» برنامه دیگری با نام «وقتشه » را در فهرست برنامه‌های خود جای داده که مسئولیت اجرای آن با کامران تفتی است. بازیگری که همزمان در دو سریال مناسبتی «برادرجان» و «از یادها رفته» حضور دارد.

کامران تفتی علاوه بر بازیگری، خواننده نیز هست. شاید این دلیلی باشد بر اینکه  در تجربه‌ای دیگر و پس از برنامه «وقتشه»، تفتی به سراغ اجرای یک برنامه با محوریت موسیقی رفته است. «دلصدا» نام برنامه‌ای است که از شبکه پنج سیما پخش می‌شودبرنامه ترکیبی «دل صدا» با آیتم‌هایی همچون اخبار و حواشی دنیای هنر، خاطره بازی ( هر هفته با یکی از پیشکسوتان دنیای هنر گپ صمیمی انجام می شود)، گپ و گفتگو با مهمان برنامه و ... همراه است. البته اگر قرار بر حضور مجری‌ها در جایگاه تخصصی‌شان است شاید «دلصدا» برای این بازیگر مجاز باشد و «وقتشه» نه!

«شوتبال» را رستمی اجرا کند چون تجربه تنیس دارد!

به جرات می‌توان گفت شبکه نسیم از آن شبکه‌هایی است که برنامه‌های متفاوتی برای جذب مخاطبان خود می‌سازد و اینگونه که به نظر می‌آید مجری برنامه‌های خود را بیشتر از میان بازیگران انتخاب می‌کند. یکی دیگر از برنامه‌های این شبکه «شوتبال»است و مجری ان هم امیرحسین رستمی استقبل از شروع برنامه مقداد مومن‌نژاد درباره انتخاب امیرحسین رستمی به عنوان مجری این برنامه گفته بود: «شبکه نسیم مانند سایر شبکه‌ها مجری ثابت ندارد، بقیه مجری‌هایی هم که در فضای ورزشی کار می‌کنند، همه درگیر بودند اما امیرحسین رستمی هم از سوی شبکه پذیرفته شد و هم توانایی ایجاد فضای شاد و هیجان‌انگیز را در برنامه داشت. او هم بازیگر موفقی است و هم در اجرا و ورزش موفق است ضمن اینکه در رشته تنیس بسیار مهارت دارد

حال باید دید که این مهارت ورزشی امیرحسین رستمی می‌تواند او را در لیست استثناها قرار دهد یا احیانا باید رستمی به دنبال پیدا کردن عکسی با لباس ورزشی و در مستطیل سبز از خود باشد!

۲۵۸۲۴۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1258523

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =