۳ نفر
۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۲
اتاق بازرگانی و توسعه اقتصادی لرستان

یکی از الزام‌های رشد اقتصادی در تمامی اقتصادهای برتر دنیا، تنظیم روابط دولت با بخش خصوصی است و در قانون اساسی ایران، اتاق بازرگانی به‌عنوان نماینده بخش خصوصی در حوزه‌ اقتصاد معرفی شده است.

اتاق های بازرگانی استانی به منظور کمک به فراهم آوردن موجبات رشد و توسعه اقتصادی هر استان تاسیس شدند و اصل وجودی انها همفکری صاحبان صنعت، معدن و تجارت و انعکاس مشکلات بخش های مذکور است و خوشبختانه در سال های اخیر فعالیت و اقدامات اتاق لرستان در این راستا بوده است.

آنچه اتاق بازرگانی را مهم کرده است، جایگاه مشورتی آن با قوای سه‌گانه‌ نظام  است که خوشبختانه اتاق لرستان با نماینده این قوا در استان به خوبی ارتباط برقرار کرده و تاکنون نظرات کارشناسی و مشورتی اعضای این نهاد اثرگذاری مثبتی داشته است. گواه این ادعا شرکت اتاق لرستان در شوراهای مختلف چون شورای گفت و گو دولت و بخش خصوصی است که البته خروجی پیگیری های اتاق در این جلسات منجر به بازگشت تعدادی از واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل استان به چرخه تولید و تعیین میان‎بر و تسهیل موانع قانونی مزاحم برای سهولت فعالیت فعالان اقتصادی لرستان شده است.

برای تحقق اثرگذاری اتاق‎های بازرگانی استانی بر توسعه اقتصادی هر استان، گفتمان‌سازی و حضور در شوراهایی که اتاق در آن حق رای دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. رسیدگی به اعتراض مودیان مالیاتی و مودیان تامین اجتماعی، پیگیری رفع مشکلات واحدهای اقتصادی، تلاش در راستای مقررات زدایی جهت سهولت فعالیت اقتصادی و تسهیل سرمایه‌گذاری در شوراهای مختلف از جمله اقدامات اتاق لرستان در سال های اخیر است که این اقدامات تاثیرگذاری نقش اتاق در اقتصاد استان را ثابت می کند.

دوری از مسائل سیاسی
اگر بخواهیم به دور از غرض از پنجره دیگر به اقدامات هیات رییسه اتاق بازرگانی لرستان نگاه کنیم، می بینیم که هیات نمایندگان و ریاست این اتاق در طول دوره هشتم با عینک سیاسی به مسائل اقتصادی استان نگاه نکرده و مصلحت و منفعت امور را در چارچوب اصل «صرفه اقتصادی» به پیش برده اند و خوشبختانه در نهمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی استان نیز افراد دارای صلاحیت براساس آرا اعضای این اتاق انتخاب شدند که در امور مربوط به تولید یا توزیع در صنعت و تجارت فعال هستند و اقتصاد لرستان و ایران را (براساس شرایط فعلی) خوب می شناسند و از اینرو جای امید است که در این دوره نیز بتوانند نمایندگان خوبی برای حوزه های صنعت، معدن و تجارت در اتاق بازرگانی لرستان باشند. مطمئنا با حضور این اعضا تولیدات مشورتی اتاق هم پشتوانه علمی و هم مشورتی دارد.

یکی از دیگر اقدامات بارز اتاق بازرگانی لرستان که نباید از آن چشم پوشی کرد، معرفی ظرفیت های لرستان به سرمایه گذاران است. دعوت اتاق استان از سرمایه گذاران داخلی و خارجی همواره در سال های اخیر به خوبی انجام شده و ریاست اتاق بازرگانی استان پیوسته برای شناسایی و فعال کردن ظرفیت‌های بلااستفاده در اقتصاد لرستان تلاش کرده‎اند و مدافع سرسخت امنیت سرمایه‌گذاری بوده و هستند.

ایجاد بستر لازم و ایجاد امنیت برای سرمایه گذاری
ذکر این نکته برای آن دسته از افرادی که اتاق بازرگانی را مسئول مستقیم جذب سرمایه گذار در استان می‎دانند حائز اهمیت است که اتاق رابط بین سرمایه گذار و دستگاه های اجرایی، مدیران ارشد، صنایع، معادن، بخش کشاورزی و بازرگانی استان است و وظیفه دولت فراهم آوری شرایط و بستر لازم و ایجاد امنیت برای سرمایه گذار است تا سرمایه گذاری که به استان ورود می‎کند، فراری نشود. به نوعی وظیفه اتاق به سرانجام رساندن سرمایه گذاری‎ها نیست و ایجاد ساختار مناسب نهادی و قانونی برای حمایت از سرمایه‌گذاران بر عهده دولت است. به عبارتی هر چه قدر اتاق فرش قرمز را برای سرمایه گذار پهن کند تا زمینه حضور سرمایه‎گذار به‌صورت واقعی فراهم نشود، نتیجه خوبی نمی گیریم. لازم به ذکر است که البته وظیفه اتاق بازرگانی بررسی عوامل موثر بر سرمایه گذاری و ارائه راهکار برای جذب سرمایه گذار است و اتاق لرستان در این حوزه خوب عمل کرده است.

به هر روی کارآمدی نقش اتاق بازرگانی لرستان در معرفی ظرفیت های استان به سرمایه‏ گذاران و تلاش برای جذب سرمایه‏ گذار بر فعالان اقتصادی استان پوشیده نیست.

اتاق‌ بازرگانی لرستان به دلیل فضای نامساعد کسب‌وکار در استان طی سال های اخیر تلاش کرده که برای منافع فعالین اقتصادی و رفع موانع و مشکلات آنها اقداماتی را انجام دهد و در سال‌های اخیر کارهای خوبی در زمینه توانمندسازی، موضوعات آموزشی و  اطلاع‌رسانی در این اتاق‌ انجام شده است.

حضوری افرادی فعال در اتاق لرستان
اتاق بازرگانی، صنایع و معادن لرستان با حضور افرادی فعال هر روزه در حال فعالتر شدن در عرصه اقتصادی استان است که در بسیاری از جهات می تواند مدعی اثرگذاری در اقتصاد استان باشد و گزارش عملکرد این اتاق حاکی از صحت این ادعاست.

* کارشناس ارشد صنایع

کد خبر 1259111

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =