مقالات خود را برای همایش «طالقانی و زمانه ما» ارسال کنید

همایش علمی - پژوهشی «طالقانی و زمانه ما» در چهلمین سال درگذشت او برگزار می شود.

به گزارش خبرآنلاین همایشی علمی – پژوهشی «طالقانی و زمانۀ ما» به همت  مجتمع فرهنگی آیت الله طالقانی و به مناسبت چهلمین سال درگذشت آن زنده یاد با نگرش به نیازهای روز در آبان ماه ۱۳۹۸ برگزار می شود. از علاقه مندان به شرکت در این همایش دعوت می‌شود مقالات خود را در یکی از موضوعات زیر به دبیرخانه همایش ارسال کنند. مقالات پس از داوری در کمیتۀ علمی، به تناسب، برای ارائه در همایش، چاپ در پوستر یا مجموعۀ مقالات، برگزیده می‌شود. آخرین مهلت ارائه چکیدۀ مقالات ۳۱ خردادماه ۹۸، اعلام نتیجۀ چکیده‌ها ۳۱ تیرماه و ارسال اصل مقاله ۳۰ شهریور خواهد بود.

اطلاعات تکمیلی درخصوص زمان ومکان برگزاری همایش متعاقباً اعلام می‌شود.

محورهای مقالات عبارتند از:

هستی شناسی و انسان شناسی طالقانی

توحید و شرک، خدا و جهان، انسان و جهان، مادّه و معنا، اختیار و مسئولیت، اومانیسم، عرفان نظری، عملی و سلوک، الهیات رهایی بخش.

طالقانی، اخلاق و مسئولیت اجتماعی

حقوق بشر، تسامح، خود و دیگری، جذب و دفع، نظام اخلاقی، معنویت، سبک زندگی.

طالقانی و تجربه‌های زیستی

سرچشمه‌های اندیشگی طالقانی، منش و شخصیت، مشی سیاسی، مبارزه، روابط با افراد در زندان، تعلیم، تربیت و آموزش‌های عمومی، زندگی خصوصی، خانواده.

طالقانی و اندیشه‌های دینی

علم و دین، بنیاد گرایی، دین و مدرنیته، مکتب فقهی طالقانی، تقریب بین مذاهب اسلامی، ایرانیّت و اسلامیّت، احیای اندیشه‌های دینی، خرافه زدایی، ادیان قبل از اسلام، حقوق زن (حجاب، قضاوت و …).

طالقانی و قرآن

تعریف قرآن، روش، گرایش و نظریۀ تفسیری، هرمونتیک و فهم قرآن، وحی و کلام خدا، نوآوری‌های تفسیری، قرآن و نیازهای روز انسان، زبان و موسیقی قرآن، قرآن و علم.

طالقانی و اقتصاد

فقر و نابرابری، قسط و عدالت، سرمایه داری و سوسیالیزم، مالکیت.

طالقانی، جامعه و امر سیاسی

گفتگو، رواداری، کثرت گرایی دینی، دین و دولت، جامعه‌ی مدنی، تحزّب، اقوام و مذاهب، صلح و همزیستی، آزادی، شورا، دموکراسی، قدرت و حکومت، وحدت و همبستگی، اصلاحات و اصلاح طلبی، نهضت‌های آزادیبخش (الجزایر، فلسطین، مصر)، جوان.

آدرس ارسال چکیده و اصل مقالات: تهران، انتهای بزرگراه مدرس (نرسیده به میدان هفت تیر)، نبش خیابان مشاهیر، پلاک ۴ طبقه همکف، واحد جنوبی.

زمان تماس: روزهای زوج از ساعت ۹ صبح تا ساعت 12-  آدرس ایمیل: Info@taleghani.org

تلفن تماس: ۰۲۱۸۸۳۱۷۳۵۱  - شماره تلفن همراه جهت ارتباط تلگرام و واتساپ: ۰۹۹۰۳۳۳۳۱۵۸

/6262

کد خبر 1260334

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =