صالحی: ۱۰ هزار تن کاغذ در ۲ هفته آینده توزیع می‌شود

تسنیم نوشت: وزیر فرهنگ درباره توزیع کاغذ تاکید کرد که حدود شش الی ۱۰ هزار تن کاغذ در یک تا دو هفته آینده ترخیص و به بازار عرضه می‌شود.

سیدعباس  صالحی در حاشیه جلسه امروز دولت و در جمع خبرنگاران گفت: «مسئله کاغذ که در چند ماه اخیر مطرح  شده مسئله مهم برای همه کسانی است که هم در حوزه فرهنگی و هم در حوزه مطبوعات فعالیت می‌کنند.»

او افزود: «دلایل مختلفی در این زمینه تاثیرگذار است؛ تولید ما در کاغذ بسیار کم است. سه کارخانه کاغذ در کشور وجود دارد  که به طور اسمی ۱۷۰ هزار تن تولید دارند ولی باید گفت تولید این کارخانه‌ها در سال ۹۶ حدود حدود ۱۰ هزار تن و در سال ۹۷ هم حدود ۲۰ هزار تن بوده و این در حالیست که نیاز کاغذ ما سالانه حدود چهارصد هزار تن است. بنابراین نیاز به واردات داریم و باید در بحث خودکفایی،  از قبل اقدامات لازم را انجام می‌دادیم.»

وزیر فرهنگ با بیان اینکه بخش عمده‌ای از نیاز ما به کاغذ از راه واردات تامین می‌شود، اظهار کرد: «از  ۴۰۰ هزار تن کاغذ مصرف سالیانه، میزانی که در بخش نشریات و روزنامه‌ها باتوجه به تیراژشان مورد نیاز است، حدود ۸۰ الی ۱۰۰ هزار تن است. در اوایل سال مطرح بود که آیا می‌توانیم ارز ۴۲۰۰ تومانی را از کاغذ برداریم و به ارز نیمایی تبدیل کنیم یا خیر که همین امر باعث ایجاد تلاطم در بازار کاغذ شد. مطرح شدن تصمیمات موجب ترخیص نشدن کاغذهای وارد شده به گمرک شد.»

صالحی ادامه داد: «گفت‌وگوهای مختلفی در دولت با تاکید مقام معظم رهبری مطرح شد که موجب شد تا کاغذ مطبوعات و نشریات با همان ارز ۴۲۰۰ تومانی باشد. قرار همه آن چه در گمرکات است ترخیص شود که حدود شش الی ۱۰ هزار تن در یک تا دو هفته آینده ترخیص و به بازار عرضه می‌شود. همچنین حدود ۲۰ الی ۳۰ هزار تن کاغذ هم در مسیر است که به کشور برسد و با این واردات مشکل برطرف خواهد شد. در تعزیرات وزرات ارشاد کمیته‌ای تشکیل شده و به شکل جدی وارد میدان شدند تا مجموعه کسانی که ارز گرفته ولی کاغذ وارد نکردند یا وارد کرده‌اند اما توزیع‌شان مشخص نیست را مورد بررسی قرار دهند.»

۵۷۲۴۳

کد خبر 1260351

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • فیروزه IR ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  0 0
  با توجه به کمبود و گرانی ارز،تحریم های اقتصادی ، فساد ناشی از تخصیص ارز دولتی و .... مطبوعات ما چا از فضای مجازی برای انتشار استفاده نمی کنند. چرا منابع نایاب و محدود مملکت و بقولی بیت المال را هزینه مطبوعاتی می کنیم که به آسانی جایگزین دارد. فقط مقداری قدرت و نوآوری می خواهد که خواننده را به فضای مجازی بکشید ، البته نوآوری و ابتکار می خواهد که همچنان نایاب است. خواهش می کنم این پیشنهاد را مطرح فرمایید
  • IR ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
   1 0
   واقعا چه نیازی به روزنامه های کاغذی هستند که فقط عامل تخریب محیط زیست هستند. سایت های درجه یک خبری یکی از یکی بهتر ، به روز تر ، حرفه ای تر، چند رسانه ای (شامل فیلم و صدا و هایپر لینک) ، ر ایگان ...