۰ نفر
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۰
منطقه روی بشکه باروت؛ مسئولیت‌پذیری کشورها، راه عبور از بحران

کشورهای فرا منطقه‌ای درصدد هستند که شرایطی را در منطقه به وجود آورند که هم تسلیحات آن‌ها به فروش رسد و هم اهداف سیاسی و امنیتی خود را تأمین کنند.

بحران در منطقه خلیج‌فارس دیگر برکسی پوشیده نیست. امنیت تنگه هرمز با حضور نیروهای آمریکایی درخطر است و از سوی دیگر ایران نیز به خاطر صادرات نفت تحت‌ فشار آمریکا قراردارد. حادثه ایجاد شده برای نفت‌کش‌ها و کشتی‌های تجاری در امارات را هم اگر به بازی موشکی یمن بیافزایم آنگاه باید گفت، منطقه بر بشکه باروت نشسته است. برای فهم از آنچه ممکن است در منطقه در آینه نزدیک به وجود آید «وقایع اتفاقیه» با نصرت‌الله تاجیک دیپلمات و کارشناس مسائل منطقه به گفت و پرداخته که در ادامه می‌خوانید.

لزوم مسئولیت‌پذیری دولت های منطقه
این دیپلمات باسابقه معتقد است: در شرایط فعلی مسئولیت‌پذیری همه کشورها در مقابل سرنوشت ملتها در منطقه آن ‌هم در شرایطی که تمام ملت‌ها در کنار بشکه باروت آماده انفجار نشسته‌ایم، لازمه عبور از بحران‌های آینده است. همه حکومت‌ها باید مسئولیت‌پذیری نسبت به سرنوشت منطقه داشته باشند.

منطقه در مسیر بحران‌های بیشتر
 به نظر می‌رسد منطقه در حال حرکت به سمتی است که در این مسیر شرایط در حال حادتر شدن است. تلاشی هم برای اینکه منطقه به سمت ثبات و آسایش حرکت کند، وجود ندارد و احتمالا منافع اقتصادی برخی کشورهای فرا منطقه‌ای مطرح است. البته تمام موضوع، منافع اقتصادی نیست و بیشتر بحث سیاسی و آرایش و چینش جدید قدرت در سطوح بین المللی مطرح است زیرا قدرت های بزرگ درصددند هم منافع اقتصادی خود را تأمین کنند و هم به سایر منافع خود دست یابد؛ زیرا اگر تنها منافع اقتصادی مطرح باشد در صلح و ثبات منافع بیشتری شامل حال همه می‌شود.

تور ماهیگیری کشورهای فرا منطقه‌ای
کشورهای فرا منطقه‌ای درصدد هستند که شرایطی را در منطقه به وجود آورند که هم تسلیحات آن‌ها به فروش رسد و هم اهداف سیاسی و امنیتی خود را تأمین کنند. از این  رو علاوه بر کشورهای منطقه، کشورهای فرامنطقه ای هم مسئولیت‌های  بیشتر در شرایط کنونی دارد زیرا تبعات امنیتی این منطقه در درجه اول به اروپا و در درجه بعد به سایر کشورهای جهان سرازیر خواهد شد.

مسئله یمن جدی است
 اگر مسئولیت‌پذیری کشورهای منطقه و فرا منطقه‌ای را در نظربگیریم، در مورد یمن کمترین توجه به این کشور است و افکار عمومی دنیا در این مورد مسئول است و باید نقش خود را در پایان دادن به جنایت‌ علیه مردم یمن ایفا کند. در حال حاضر وضعیت یمن هم به خلیج‌فارس و هم به دریای سرخ و باب المندب کشیده شده است و این مسئله باعث شرایط ناامن در سراسر جهان خواهد شد. از این رو مسئولیت‌پذیری کشورهای منطقه و فرامنطقه ای در مورد تحولات منطقه خلیج فارس مهم است.

 * منتشر  شده در سایت وقایع اتفاقیه

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1261730

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =