۲ نفر
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۰
دلار افتاد و شاخص بورس هم فرو ریخت

اقتصادآنلاین نوشت: شاخص بورس تهران در پابان معاملات امروز افتی ۹۷۹ واحدی را به ثبت رساند و به سطح واحد رسید. نمادهای «پارس»، «کگل»، «شپنا» و «رمپنا» بیشترین تاثیر را بر جهتگیری امروز نماگر اصلی بازار داشتند.

معاملات روز دوشنبه نیز با عقب نشینی شاخص‌های بورس و فرابورس به اتمام رسید. ریزش ۹۷۹ واحدی شاخص بورس تهران که در روز جاری به وقوع پیوست اگرچه برای بسیاری از سرمایه گذاران امر مطلوبی نیست با این حال با توجه به ضعف نماگر اصلی که در روز گذشته با رشد ناچیز ۱۰۳ درصدی به وقوع پیوست امری دور از انتظار نبود. به موجب این عقب نشینی که ۰.۴۶ درصد از ارتفاع شاخص بورس تهران کاست شاخص بورس تهران باز هم به کانال ۲۱۱ هزار واحدی بازگشت و در سطح ۲۱۱ هزار و ۸۷۱ واحدی به انتظار ادامه معاملات در روز آتی نشست.

معاملات بازار سهام که در روزهای گذشته تحت تاثیر بی تصمیمی سهامداران قرار گرفته، این روزها تحت تاثیر ضعف تقاضا و نبود عرضه قدرتمند در نمادهای مهم و شاخص ساز بازار، رویه‌ای نوسانی را پیش گرفته و گاه و بیگاه حرکتی افزایشی یا کاهشی را از خود به نمایش می‌گذارد. با این حال معاملات امروز تنها حاصل بی تصمیمی معامله گران نبوده است. بازار سهام که در همواره در فراز و فرود قیمت‌هایش نیم نگاهی قیمت ارز و بهای کامادیتی در بازارهای جهانی دارد امروز از افت شدید قیمت دلار در بازار آزاد اثر پذیرفت.

داد وستدهای امروز بازار سهام در حالی جریان یافت که  قیمت دلار از همان بدو شروع معاملات در بازار آزاد با کاهش مواجه شد و هم اکنون قیمتی در حدود ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان دارد. همین امر موجب شد تا اثر روانی دلار بر معاملات بورس تاثیر گبذاردو به افت قیمت بسیاری از نمادهای دلاری که درآمد ریالی شان با قیمت دلار سنجیده می‌شود سایه بیافکند. بر این اساس امروز شاهد افت قیمت بسیاری از نمادها بالاخص نمادهای بنیادی در بورس تهران بودیم. طی این روز نمادهای «پارس»، «کگل»، «شپنا» و «رمپنا» بیشترین تاثیر را بر شاخص بورس گذاشتند و تحت تاثیر جو منفی ناشی از کاهش قیمت ارز و تقویت ریسک‌های سیاسی دماسنج اصلی بازار سهام را به پایین کشیدند.

خودرویی‌ها هر روز بدتر از دیروز

نمادهای مستقر در گروه خودرو و ساخت قطعات  که همواره تحت تاثیر اخبار مرتبط با افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها و یا افزایش تقاضای سفته بازی وارد فاز صعود می‌شوند چند روزی است که پس از رسیدن به مقاومت‌های مهم قیمتی مسیر نزول را پیش گرفته اند و هر روز بیشتر از دیروز وزن کم می‌کنند. امروز نیزدر تداوم همین مسیر نزولی بسیاری از نمادهای خودرو ساز نظیر ایران خودرو، «خساپا» و «خپارس» با کاهش قیمت رو به رو شدند. بر این اساس معاملات امروز در حالی پایان یافت که افت قیمت سهام تنها به خودرو سازها محدود نماند و قطعه سازها ها نیز در بر گرفت به طوریکه امروز به جز نمادهایی همچون «ختوقا» و «خکمک» که نزدیک به سقف قیمت روزانه معامله شدند اغلب قطعه سازها یا با افت قیمت مواجه شدند با افزایشی اندک را شاهد بودند. به دنبال معاملات امروز نمادهای گروه خودرویی که در روزهای گذشته بیشترین ارزش معاملات را داشتند به رده دوم فهرست ارزش معاملات گروه‌های بورسی نقل مکان کردند و ضمن معامله ۶۵ میلیون سهم ارزشی بالغ بر ۱۰۸ میلیارد تومان را برای معاملات خود رقم زدند.

آمار و ارقام بازار

کاهش ۱۰۳ واحدی امروز شاخص بورس تهران افزایش  ۰.۰۵ درصدی را برای این نماگر به همراه داشت. در این روز نمادهای «فارس»، «پارس» و «همراه» بیشترین تاثیر را بر حرکت امروز شاخص گذاشتند. حرکت امروز نماگر اصلی بازار که آن را به سطح ۲۱۲ هزار  و ۸۵۱ واحد رساند، بیش از هر چیز به واسطه نمادهای حاضر در برخی گروه های بنیادی نظیر پالایشی و پتروشیمی روی داد. گفتنی است، حجم معاملات امروز بورس تهران سه میلیارد و ۶۵۶ میلیون سهم و ارزش معاملات آن هزار و ۷۲ میلیارد تومان بوده است که از این میان ۱۰۰۷ میلیارد تومان آن ارزش معاملات خرد بوده است.

ترین‌های بورسی

معاملات بورس تهران امروز در حالی پایان یافت که نمادهای شیمیایی با مجموع ارزش معاملات ۱۱۲ میلیارد تومانی بیشترین ارزش معاملات را داشتند که بیشترین ارزش معاملات در آنها با ۲۳ میلیارد و ۲۹۸ میلیون تومان به نماد «شفن» اختصاص داشت. گروه‌های خودرو، بانک، فلزات اساسی و فرآورده‌های نفتی نیز به ترتیب جایگاه‌های دوم تا پنجم در این زمینه را به خود اختصاص دادند.

 کوتاه از فرابورس

شاخص آیفکس معاملات روز جاری را با کاهش ۱۰ واحدی به اتمام رساند. این شاخص بیشترین تاثیر مثبت را از نمادهای «دماوند»، «ارفع» و «هرمز» پذیرفت. این در حالی است که امروز نمادهایی نظیر «مارون»، «ذوب» و «شراز» بر روی این شاخص اثر منفی گذاشتند. حجم معاملات این بازار بالغ بر یک میلیارد و ۲۷۵ میلیون سهم بود و ارزش معاملات سهام به ۴۴۳ میلیارد تومان می‌رسد این در حالی است که ارزش کل معاملات این بازار با در نظر گرفتن معاملات اوراق اخزا و تسه در روز جاری به ۶۱۰ میلیارد تومان رسیده است.

۲۲۶۲۳۱

کد خبر 1262085

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =