پدیده،قطب جدید فوتبال ایران

پرسپولیس صعودش به لیگ قهرمانان آسیا فصل بعد را نهایی کرده، سپاهان هم شانس زیادی برای سقوط مستقیم دارد و در این میان استقلال هم باید به صعود امیدوار باشد، اما پدیده شهر خودرو چه آینده‌ای خواهد داشت؟

امیر محمد سلیمانی:با قهرمانی پرسپولیس در لیگ هجدهم، شاگردان برانکو حضورشان در فصل ۲۰۲۰ لیگ قهرمانان آسیا را قطعی کرده‌اند. پرسپولیس حالا امیدوار است برای دومین بار در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا حذف نشود. اتفاقی که در فصل جاری برای شاگردان برانکو رخ داد و چندان مورد تایید هواداران نبود. با این حال قهرمانی در لیگ برتر و سه گانه قهرمانی، به طرفداران پرسپولیس روزهای خوبی را هدیه داده که حتی عدم صعود به مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا را هم تسکین می‌دهد. داستان صعود پرسپولیس به لیگ قهرمانان با همه تیم‌های لیگ برتری متفاوت است. بنابراین شرایط سپاهان، استقلال و حتی پدیده بستگی به فینال جام حذفی دارد. این که کدام تیم قهرمان جام حذفی می‌شود روی صعود مستقیم نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا تاثیر دارد،نتیجه‌ای که به صعود احتمالی سپاهان منجر خواهد شد.

به طور دقیق‌تر، اگر پرسپولیس قهرمان جام حذفی شود، سهمیه قهرمان جام حذفی به سپاهان می‌رسد. اگر سپاهان به قهرمانی در جام حدفی دست پیدا کند، سهمیه لیگ قهرمانان را مستقیما دریافت می‌کند و فقط قهرمانی داماش در جام حذفی ممکن است سپاهان را به شکل مستقیم راهی آسیا نکند، که در آن شرایط هم زردهای اصفهان راهی پلی‌آف این مسابقات خواهند شد، استقلال آخرین سهمیه نیمه فوتبال ایران را دریافت می‌کند و پدیده شانسی برای حضور در مسابقات آسیایی نخواهد داشت.

با صعود مستقیم سپاهان و پرسپولیس، دو سهمیه پلی‌آف به رتبه‌های سوم و چهارم لیگ برتر دست پیدا می‌کند. یعنی استقلال و پدیده شهر خودرو مشهد باید در مراحل انتخابی لیگ قهرمانان آسیا به مصاف رقبای خود بروند و در این میان، صعود پدیده یک اتفاق تاریخی است. پدیده در نیم فصل نخست یکی از بهترین تیم‌های لیگ بود. آن‌ها آمار بسیار خوبی در مسابقات خانگی فصل داشتند و یحیی گل‌محمدی، مجموعه‌ای از بهترین آمارها را در لیگ هجدهم به نام خودش ثبت کرد؛ پدیده تنها تیم لیگ هجدهم بود که بیش از 500 پاس در هر مسابقه ارائه کرده است. شاگردان یحیی در کنار پرسپولیس و استقلال به بیشترین تعداد برد در لیگ دست پیدا کردند و در طول فصل کمتر از 10 تساوی داشتند. با کسب رتبه چهارم، یک تیم از خراسان پس از یازده موفق شد به چنین جایگاهی دست پیدا کند تا رکوردی شگفت‌انگیز را از خود به یادگار گذاشته باشد.

قرمزهای مشهد می‌توانند قطب جدید فوتبال ایران باشند. آن‌ها ورزشگاه خوبی دارند، با یک مالکیت خصوصی بدون حاشیه همراه هستند و همه چیز را مهیا می‌بینند تا پس از سپاهان و تراکتورسازی، سومین قدرت غیر تهرانی لیگ برتر باشند. با ماندن یحیی گل‌محمدی، احتمالا شرایط از این هم بهتر خواهد شد. آن‌ها مسیر خوبی را در لیگ هجدهم طی کردند و شاید این مسیر قابل قبول در لیگ نوزدهم به قهرمانی مشهدی‌ها تبدیل شود.

255 251

کد خبر 1262318

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =