می‌خواهم حاجی مایلی باشم و زار بزنم: «این فوتبالو نمی‌خوام»

شاید احساسی باشد اما همان چند لحظه تصویری که امیرحسین خیرخواه و مسعود اکبری عکاسان ورزشی از پسرک در اصفهان گرفته اند که چشمش آسیب دیده، چنان آزار دهنده است که دلم بخواهد مثل محمد مایلی کهن اشک بریزم و فریاد بزنم:«من این فوتبالو نمی خوام...»

بیش از ۲۰۰ آسیب دیده از پایان یک بازی فوتبال. حتما ارزشش را دارد که جناب مربی بعد از بازی در کنفرانس مطبوعاتی همچنان از مهندسی نتیجه می گوید و سرمربی عزیز دیگر لبخندی ملیح بر لب دارد که انگار نه انگار گروهی سلاخی شده اند.داور هم الان اگر بپرسی می گوید دیشب توپ توپ خوابیده!

داور همانی است که چندی قبل تصاویر داوری عجیب و غریبش در لیگ دسته های پایین تر رسانه ای شد و حملاتی که به او و کمک‌هایش شد را همه دیده اند. اینجا هم در شب قبل در چنین شرایط حساسی با چند اشتباه چنان جو را متشنج کرد که دعواها از همان وسط زمین آغاز شود و آن جنایات پایان شبش گریزی نداشته باشد.

این دعوا ولی از یک ماهی پیشتر آغاز شد.
از حوادث بازی دو تیم در تهران که مثل ماجراهای تقابل تیم‌های تهرانی با تبریزی ، مدیریت صحیح نشدند. جمعیتی که در فضایی بسته محصور شدند و هواداران رقیب را بالای سرشان هم نشاندند. درگیری های آن روز و بازیکنان وقیحی که تهدید جانی کردند برای بازی انتقامی در اصفهان.

یک ماه درگیری، کری ، شاخ و شانه و التهاب افزایی برای مسابقه‌ای که انگار برنده اش قهرمان جهان می‌شود، بازی را چنان متشنج کرد که در زمین دیدیم.
حالا کلی شیشه شکسته، کلی ماشین آسیب دیده و کلی خسارت مالی به جای مانده که تمام شان پشیزی اهمیت ندارد وقتی بحث چشمان یک پسر بچه خردسال در میان است. 
وقتی سلامتی چند صد نفر به خطر افتاده و ورزشگاه در تملک گروهی قداره کش هتاک بوده .
اینجا دیگر ماجرا فوتبالی نیست. بحث جنایت است. کاش قوه محترم قضاییه پرونده ای تشکیل دهد و تمامی آمرین چه سهوی و چه عمدی و تمامی ضاربین را به عنوان مجرم فرا بخواند. آنها هم آرامش شهری را به خطر انداخته اند و هم امنیت عمومی جامعه را.
این مصداق عملی مجرمانه است و مستوجب برخورد قضایی .
با این وجود همچنان بر طبل خود می کوبند و دنبال نتیجه ای هستند که به دست آمده یا از دست رفته. 


نه فقط قلعه نویی، سپاهان و بازیکنان بی ادبی که تصویر فحاشی یکی‌شان را دوربین ها شکار کردند و باقی شان پشت به دوربین بودند، داور یا فتاحی مسئول برگزاری مسابقه که راستش همه آنهایی که در مقام بوقچی روی سکوها و در صفحات اجتماعی اجتماعی، فارغ از جایگاه اجتماعی‌شان چنین دو قطبی ناثوابی را برای جماعتی ساختند تا خود را برای ارتکاب جرم و جرح تعمدی افراد صاحب حق بداند، مقصرند.
همه در خطری که سلامتی این کودک و ده ها نفر دیگری که دیشب اینچنین خونین و مالین در بیمارستان ها تحت درمان قرار گرفتند، مقصرند.

کاش یکبار تمام این مسببین و آمرین در پیشگاه عدالت بایستند و اقلا توضیح دهند بهای قهرمانی‌شان با کرور کرور پول‌های بیت‌المال، باید چنین فجایعی باشد؟
حد یقف چنین خشونت زایی‌های‌شان در مسیر بردن به هر قیمتی کجاست؟ به راه افتادن استخر خون چون ورزشگاه و بازی الاهلی مصر ؟
اگر اینچنین است و اراده‌ای برای برخورد با چنین رفتارهای مجرمانه‌ای نیست، من یکی دوست دارم مثل حاجی مایلی فریاد بزنم:«این فوتبالو نمی‌خوام...»
دوست دارم گفته از سر منیت محمد دادکان را تکرار کنم:«اقلا سه سالی در این فوتبال را تعطیل کنید »

254 43

کد خبر 1265147

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =