هشدار وزیر بهداشت: ۱۵میلیون بیمار مبتلا به فشارخون در کشور/ مصرف نمک را کم کنید

وزیر بهداشت گفت: در بسیج ملی کنترل فشارخون، درصدد هستیم که با مشارکت‌های بین بخشی، مردم را با عامل خطر فشارخون آشنا کرده و با شناسایی موارد جدید مبتلا به فشارخون، مردم را درخصوص شیوه‌های کنترل و پیشگیری از ابتلا به آن آگاه کنیم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از وبدا، سعید نمکی در نشست شورای هماهنگی روسای مراکز روابط عمومی و اطلاع رسانی دستگاه های اجرایی کشور، با اشاره به دستاوردهای بسیار مطلوب حوزه سلامت بعداز پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار کرد: در آن زمان، با پوشش واکسیناسیون، مراقبت از زنان باردار، ترویج تغذیه نوزاد با شیر مادر، توسعه شبکه بهداشتی و درمانی کشور و ایجاد زیرساخت های آن، به شاخص های خوبی در حوزه سلامت دست یافتیم؛ تا جایی که مرگ و میر نوزادان، کودکان زیر یک سال و زیر پنج سال، مادران باردار و زنان به دلیل عوارض بارداری و زایمان، به یک دهم سال‌های قبل از انقلاب رسید. همچنین پوشش شبکه بهداشتی و درمانی در اقصی نقاط کشور به ۹۸ درصد و پوشش واکسیناسیون نیز به ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرد.  

وزیر بهداشت افزود: در سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تعداد دانشگاه‌های علوم پزشکی، اساتید و همچنین پروژه‌های پژوهشی و تحقیقاتی در حوزه سلامت با افزایش کیفی و کمی مطلوبی مواجه شد؛ به طوریکه در عرصه بین‌المللی نیز درخشید.  

نمکی گفت: در دولت دکتر روحانی، با تلاش دست اندکاران حوزه سلامت، یک دستاورد بسیار مهم تحت عنوان طرح تحول نظام سلامت شکل گرفت. این دستاورد در چند عرصه تحولات بیشتری را ایجاد کرد که کاهش پرداختی از جیب بیمار به خصوص در هزینه‌های بستری، توسعه زیرساخت‌های نظام سلامت، افزایش تخت‌های بیمارستانی و توسعه بخش‌های تخصصی و فوق تخصصی در فاز اول طرح، از جمله آن است.  

وزیر بهداشت با بیان اینکه در فاز اول اجرای طرح تحول نظام سلامت، به تقویت و توسعه بخش درمان توجه شد، گفت: آنچه نیاز بود به آن بپردازیم، اولویت پیشگیری بر درمان و اولویت درمان سرپایی بر درمان بستری بود که در فاز دوم طرح تحول سلامت به آن می پردازیم.  

نمکی خاطرنشان کرد: اگر در سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی توانستیم بر درمان بیماری‌های واگیردار، که عامل اصلی مرگ و میر کودکان و گروه های آسیب پذیر بود، توفیق حاصل کنیم، به این دلیل بود که شش بیماری مهلک مسری قابل پیشگیری با واکسن را با صرف هزینه ۵ دلار به ازای یک دوره کامل واکسیناسیون در گران‌ترین شرایط، مدیریت کردیم. اما امروزه، گرفتار بیماری‌های غیرواگیر هستیم که درمان آنها هزینه‌های هنگفتی را به کشور و نظام سلامت وارد می کند.  

وزیر بهداشت تصریح کرد: در مقابله با بیماری‌های واگیردار، پروسه واکسیناسیون، کنترل و مراقبت، همگی توسط وزارت بهداشت انجام می‌شد، اما در مورد بیماری‌های غیرواگیر، وزارت بهداشت ایفاگر گستره محدودی از اقدامات است. بنابراین در حوزه مقابله با بیماری های غیرواگیر نیازمند مشارکت بین بخشی وسیعی هستیم تا شیوه زندگی مردم را اصلاح کنیم، اصلاح سبک زندگی مردم نیز باید از مدارس و از سنین پایین آغاز شود. لذا نقش تمامی دستگاه‌ها و رسانه‌ها بسیار تاثیرگذار است.  

نمکی عنوان کرد: طبق آمار از ۳۸۰ هزار مرگ در سال ۹۶، حدود ۳۱۳ هزار مرگ به بیماری های غیرواگیر و ۱۶۱ هزار مرگ نیز به دلیل فشارخون بالا یا بیماری‌های ناشی از فشارخون، رخ داده است.  

وزیر بهداشت فشارخون را قاتل خاموش توصیف کرد و افزود: قاتلی خاموش‌تر و مهلک‌تر از فشارخون بالا وجود ندارد و این در شرایطی است که حداقل ۴۰ درصد از مبتلایان به فشارخون بالا، از این موضوع اطلاعی ندارند و زمانی که دچار بیماری مزمن کلیوی یا سکته مغزی و قلبی می‌شوند، اطلاع پیدا می‌کنند که دیر است. به همین دلیل، کنترل فشارخون را به عنوان نخستین اولویت مقابله با بیماری‌های غیرواگیر معرفی کردیم.

نمکی با بیان اینکه ۵۰ درصد از بیماران مبتلا به فشارخون بالا، تحت کنترل و درمان مناسب قرار ندارند، گفت: طبق برآوردها، در حال حاضر حدود ۱۵ میلیون بیمار مبتلا به پرفشاری خون در کشور داریم.

وزیر بهداشت با اشاره به برگزاری بسیج ملی کنترل فشارخون در کشور، تصریح کرد: در بسیج ملی کنترل فشارخون درصدد هستیم که با مشارکت بین بخشی، مردم را با عامل خطر فشارخون آشنا کرده و با شناسایی موارد جدید مبتلا به فشارخون، مردم را در خصوص شیوه‌های کنترل و پیشگیری از ابتلا به فشارخون آگاه کنیم.

نمکی با بیان اینکه انتظار می‌رود در بسیج ملی کنترل فشارخون حدود ۲ میلیون بیمار مبتلا به فشارخون بالا شناسایی شوند، اظهار کرد: میزان مصرف نمک در ایران، دو برابر کشورهای دیگر است. در ایران حدود ۱۱ گرم و میانگین مصرف نمک کشورهای دیگر حدود پنج گرم است. البته ذائقه هر کشوری، بستگی به تاریخچه آن ملت دارد. ایران، کشوری پرآفتاب است و بالطبع مردم تعریق بیشتری دارند؛ بنابراین با از دست دادن سدیم، برای تامین آن بدن نیازمند مصرف نمک و خوراکی‌های شور می شود که در گذشته پدران ما با مصرف غذاهای شور آن را جبران می‌کردند؛ این در شرایطی است که امروزه، فرزندان سایه نشین ما ذائقه نیاکان خود را آموخته اند.  

وزیر بهداشت بیان کرد: نمی‌توان گفت که مردم نمکدان‌ها را از سفره خود حذف کنند، بلکه باید سعی کنند فقط ۳۰ درصد از نمک مصرفی خود را کاهش دهند. در این راستا توجه و مساعدت زنان خانه دار، رستوران ها و نانوایی ها بسیار راهگشا خواهد بود.  

نمکی خطاب به روسای مراکز روابط عمومی و اطلاع رسانی دستگاه‌های اجرایی کشور، گفت: از شما می‌خواهیم در دستگاه‌ها و در سطح ملی، کمک کنید که بتوانیم این قاتل خاموش را مغلوب کرده و در این زمینه به نتایج مطلوبی دست پیدا کنیم.

 وزیر بهداشت در پایان تاکید کرد: بعداز برگزاری بسیج ملی کنترل فشارخون، مبحث سلامت روان، دیابت، بهداشت سالمندان و سایر موضوعات در دستور کار وزارت بهداشت قرار دارد. در واقع به دنبال کیفی کردن خدمات در نظام سلامت و تمرکز بر مقوله پیشگیری با اولویت بیماری‌های غیرواگیر هستیم. امیدوارم این نشست آغازی مبارک از یک همکاری بین بخشی باشد. تاکید می‌کنم بنده وزیر بهداشت تمام مردم ایران هستم و هدفی جز برقراری عدالت در سلامت و دسترسی تمام مردم ایران به امکانات سلامت، ندارم.

۲۳۵۲۳۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1265862

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =