چرا انتخاب وحید هاشمیان تنها تصمیم مثبت فدراسیون فوتبال بود؟

بازیکن سال‌های دور تیم‌ملی اعتقاد دارد با سرمربی ایرانی هم می‌توان به جام جهانی راه یافت اما فدراسیون فوتبال ایران اعتقادی به گزینه‌های داخلی ندارد.

امیرمحمد سلیمانی: مارک ویلموتس و تیم ملی، رابطه‌ای بود که در نهایت نهایی شد. حالا سرمربی بلژیکی روی نیمکت تیم ملی ایران می‌نشیند تا یوزها را برای حضور در دو دیدار دوستانه مقابل سوریه و کره‌جنوبی آماده کند. فدراسیون فوتبال به او امیدوار است و همین یعنی قرارداد مرد بلژیکی تا پایان جام جهانی 2022 قرارداد دارد. این یعنی مهدی تاج و همکارانش باور دارند ویلموتس ایران را به جام جهانی قطر می‌رساند. اما سرمربی جدید تیم ملی تنها نیست و یکی از نزدیک‌ترین همکارانش، وحید هاشمیان است. مرد محبوب فوتبال ایران دوباره به تیم ملی بازگشته و این بار دستیار سرمربی یوزها خواهد بود. با ابراهیم قاسم‌پور درباره انتخاب او به عنوان عضو جدید کادر فنی تیم ملی گفتگو کرده‌ایم.

حالا وحید هاشمیان دستیار تیم ملی ایران است. آن‌چه از تمرینات تیم ملی مشخص بوده، نشان می‌دهد او وظیفه مهمی برعهده دارد. هاشمیان می‌تواند دستورات ویلموتس را اجرا کند و سبک بازی تیم ملی را تغییر دهد؟

انتخاب وحید هاشمیان تنها تصمیم مثبت فدراسیون فوتبال در چند وقت اخیر است. او زبان ویلموتس را می‌داند، جوان است، انرژی دارد، فوتبال اروپا را می‌شناسند و خوش اخلاق است. من با او کار کرده‌ام، می‌خواهم بگویم آدم سالم و درستی است. اگر صحبت از تغییر باشد، هر سرمربی با سیستم خودش به دنبال تغییر است. زمان به ما ثابت می‌کند که ویلموتس توانایی تغییر سبک بازی تیم ملی را دارد یا نه. فوتبال قابل پیش‌بینی نیست و ویلموتس هم یک سرمربی جدید در فوتبال ایران است. او در تیم ملی بلژیک بوده اما نتیجه درخشانی نداشته و این یعنی پیش‌بینی موفقیت او کمی سخت است. باید او و سبک بازی‌اش بیشتر دیده شود تا بررسی راحت‌تری داشته باشیم.

انتخاب وحید هاشمیان تنها تصمیم درست فدراسیون بود؟ یعنی انتخاب ویلموتس اصلا درست نبود؟

وقتی شما سرمربی‌ای مثل کارلوس کی‌روش را پس از هشت سال از تیم ملی ایران کنار می‌گذارید، باید به دنبال یک سرمربی بهتر باشید. ویلموتس از کی‌روش دانش بیشتری ندارد. البته این انتخاب به توانایی مالی فدراسیون فوتبال بازمی‌گردد که حالا مشکلات زیادی دارد، مثل شرایط کلی ورزش ایران. با این حال نباید به ویلموتس اختیار تام بدهیم. اگر او دانشی دارد، باید به سرمربی‌های ایرانی هم بیاموزد. به نظرم ویلموتس باید با تیم‌های پایه ایران هماهنگ‌تر شود.

مارک ویلموتس دو بازیکن را خارج از لیست نهایی‌اش به تیم ملی اضافه کرد. به نظر شما او بازی‌های لیگ برتر را بیشتر از کی‌روش دنبال خواهد کرد؟

خب او چند بازی پایانی لیگ برتر را دیده و متوجه درخشش سید حسین حسینی و علی علی‌پور شده است. لیست او را با آخرین لیست کی‌روش مقایسه کنید. تغییرات زیادی نداشته است. او اصلا شناختی از فوتبال ایران نداشته و فکر می‌کنم بخش بزرگی از این لیست را فدراسیون فوتبال به او داده است.

آقای قاسم‌پور، ما یک سرمربی ایرانی در حد شان و شخصیت تیم ملی نداریم؟

هیچ اعتمادی به سرمربی‌های داخلی نداریم. این مشکلی بود که از گذشته داشتیم و حالا جدی‌تر شده است. از قبل انقلاب بود و در سال‌های اخیر بیشتر هم شد. آن هم در شرایط فعلی که مشکلات مالی داریم، من واقعا دلیل اصلی این انتخاب‌های گران‌قیمت را نمی‌فهمم. این هزینه برای سرمربی خارجی را می‌توانیم برای تیم‌های پایه داشته باشیم. با سرمربی داخلی هم صعود به جام جهانی ممکن است. چهار تیم از آسیا راهی جام جهانی می‌شود و یک تیم هم به پلی‌آف می‌رود. یعنی فوتبال ما اینقدر بدبخت است که میان این پنج کشور هم نباشیم؟ همین حالا جام جهانی جوانان برگزار می‌شود و ما هیچ جایگاهی در آن نداریم. چرا؟ چون برنامه‌ای برای تیم‌های ملی نداریم. این بی‌برنامگی با سرمربی خارجی هم حل نمی‌شود.

و سوال آخر؛ ویلموتس در تیم ملی موفق خواهد بود؟

فقط امیدوارم این اتفاق رخ دهد. فوتبال ما آنقدر توانایی دارد که بهترین افتخارات را کسب کند. چند بازیکن جدید به تیم ملی اضافه شده و همه منتظر بازی‌های پیش‌رو هستیم. در این دو بازی پیش‌رو نتیجه اهمیتی ندارد. او باید شاگردان جدیدش را بشناسد. شاگردانی که نمی‌دانیم خودش انتخاب کرده یا انتخاب کرده‌اند و به او تحویل داده‌اند.

255 251

کد خبر 1266872

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =