۰ نفر
۱۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۰
بیش از ۴۹۰.۰۰۰ خانه خالی در تهران داریم

ایسنا در گزارشی نوشت: طبق آمار سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۳ میلیون و ۸۹۰ هزار واحد مسکونی در تهران وجود دارد که ۱۳ درصد آن خالی از سکنه است.

 بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ در استان تهران ۳ میلیون و ۸۹۰ هزار واحد مسکونی وجود دارد که ۴۹۰ هزار واحد معادل ۱۳ درصد از این تعداد خالی است و با توجه به رکود ساخت و ساز احتمالا تعدادی از واحدهای خالی دارای سکنه شده است. با این حال آمار خانه های خالی تهران بیش از دو برابر استاندارد جهانی است.

موجودی مسکن کل ایران نیز در سال ۱۳۹۰ حدود ۲۱ میلیون و ۶۶۳ هزار واحد بوده که با ۱۷ درصد رشد به ۲۵ میلیون و ۴۱۲ هزار واحد در سال ۱۳۹۵ رسیده است. در مقابل، آمار خانه‌های خالی از یک‌ میلیون و ۶۶۳ هزار واحد در سال ۱۳۹۰ به ۲ میلیون و ۵۸۷ هزار واحد در سال ۱۳۹۵ افزایش یافته و حدود ۵۵ درصد رشد کرده است.

مقایسه این دو آمار به خوبی اتلاف سرمایه ساختمانی عمدتا در سال‌های ۱۳۹۰  تا ۱۳۹۲ را آشکار می‌کند و نشان می‌دهد بخش زیادی از ساخت‌وسازها در این فاصله غیرمصرفی، لوکس و متراژ بزرگ بوده که با جنس خانوارها (با ابعاد کوچک‌تر از یک دهه قبل) سازگار نبوده است.

با این حساب نسبت خانه‌های خالی به کل موجودی واحدهای مسکونی کشور ۱۱ درصد است که نشان می‌دهد از هر ۱۰ خانه در کشور، حداقل یکی خالی است. این وضعیت البته در تهران بحرانی‌تر است. تعداد خانه‌های خالی در تهران از ۳۲۷ هزار واحد در سال ۱۳۹۰ به ۴۹۰ هزار واحد در سال ۱۳۹۵ افزایش یافته و با توجه به این آمار ۱۳ درصد از کل موجودی واحدهای مسکونی پایتخت خالی است.

این در حالی است که مطابق استاندارد جهانی، نسبت خانه‌های خالی بین ۴ تا ۶ درصد کل واحدهای یک شهر یا کشور است. به عبارت دیگر حداکثر ۴ تا ۶ درصد از خانه‌های هر شهر باید برای مواقع نقل‌ و انتقال مسکن یا مهاجرت و تقاضای جدید خالی باقی بماند. با این حال در کشور دو برابر و در تهران بیش از دو برابر این استاندارد خانه خالی وجود دارد.

۲۲۶۲۲۶

کد خبر 1267548

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
  34 1
  باز هم این آمار را قبول ندارم. وقتی در شهر تردد می کنم تعداد خانه های خالی ناجور توی ذوق می زند
  • ناشناس IR ۱۸:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
   8 0
   این آمار مربوط به سال 95 هستش با توجه به گرونیهای اخیر اگه در حال حاضر آمار گرفته شود به احتمال زیاد میزان خانه های خالی دو برابر سال 95 خواهد بود .
 • IR ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
  2 10
  آخه چرا آمار کذب میدین؟ واجبه دروغ بگین. کجا واحد اضافی اون هم با آن تعداد در تهران وجود داره؟
 • IR ۱۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
  7 1
  در ساختمان ما و اغلب بستگان واحد خالی هست. اغلب از 10 واحد 1 تا سه واحد خالی است. ساختمانهای تمام خالی زیادی هم می شناسم که چندین سال است خالی مانده اند.