اخذ سند مالکیت موزه استاد شهریار توسط شهرداری تبریز

سند مالکیت موزه استاد شهریار مربوط به دوره پهلوی دوم، در محله مقصودیه شهر تبریز به مساحت ۲۲۱ متر مربع در بخش ۵ اخذ شد.

به گزارش خبرانلاین به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز، این اثر در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۲۲۷۲۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است. ساختمان این موزه، قبلاً محل زندگی محمد حسین شهریار-توسط-شهرداری-تبریز">شهریار، شاعر مشهور ایران بوده‌ است. این خانه در سال ۱۳۶۷ و بعد از درگذشت استاد، از سوی شهرداری تبریز خریداری شده و هم‌اکنون زیر نظر این نهاد اداره می‌شود.

در این خانه بیش از ۵۰۰ قطعه از آثار و نیز وسایل شخصی شهریار-توسط-شهرداری-تبریز">شهریار شامل کتاب، دستخط و انواع یادبودها و هدایای داخلی و خارجی به همراه لوازم زندگی این شاعر تبریزی به نمایش گذاشته شده‌است.

در بخش فوقانی نیز که در واقع بخش اصلی و قدیمی‌تر موزه ادبی استاد شهریار-توسط-شهرداری-تبریز">شهریار به‌ شمار می‌رود، بخش‌هایی چون بخش اسناد قدیمی، عکس‌ها، دست‌نوشته‌ها، وسایل شخصی شامل لباس‌ها، کتاب‌ها، لوازم‌التحریر، رختخواب و بستر استراحت استاد، تالار پذیرایی منزل استاد، هدایا، لوح‌های تقدیر و تندیس‌های این شاعر بزرگ قرار گرفته‌است.

در موزه ادبی استاد شهریار-توسط-شهرداری-تبریز">شهریار همچنین سه تار معروف این شاعر بزرگ و آثار خط نستعلیق وی در معرض دید عموم قرار گرفته‌است.

علیرضا داستان مدیرکل املاک و مستغلات شهرداری تبریز با اشاره به اخذ سند مالکیت این خانه موزه اظهار داشت: امیدواریم با اخذ اسناد مالکیت موزه های تبریز و ساختمانهای تاریخی، فرهنگی همچون موزه استاد شهریار-توسط-شهرداری-تبریز">شهریار بر حفظ و نگهداری این خانه بیشتر توجه شود.

او همچنین با بیان اینکه اخذ این اسناد نشان دهنده هویت گذشته شهری و سندی بر ماهیت آینده شهر تبریز خواهد بود، اظهار داشت: با اخذ اسناد موزه ها و خانه های تاریخی از تخریب و آسیب های احتمالی جلوگیری می شود .

46

کد خبر 1268493

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =