زاکانی: عدالت برای برخی‌ها دکان شده است/ صفارهرندی: امکان ندارد آمریکا وارد جنگ با ایران شود

زاکانی گفت: برخی ها حس ماجراجویی دارند و به اسم عدالت خواهی کارهای شان را تمام می کنند و این بسیار مذموم است.

به گزارش خبرآنلاین، علیرضا زاکانی در برنامه "نسل امروز" که روز جمعه ۲۴ خردادماه با موضوع "عدالت خواهی، شعار یا واقعیت" به روی آنتن رفت، حضور یافت.

وی درباره تفاوت فضای دانشگاهی امروز نسبت به سال های گذشته اظهار کرد: اگر به موضوع عدالت دقت نشود و در مسیر تحقق آن تعریف درستی نداشته باشیم محصول آن بی عدالتی می شود اما به اسم عدالت از آن یاد می‌کنیم.

زاکانی ادامه داد: باید مبنای درست عدالت مشخص شود و به صورت جامع به موضوع پرداخته شود. باید به جمیع ارزش ها و به عدالت در میان تمامی ارزش ها توجه ویژه‌ای شود. حضرت علی(ع) درباره عدالت می فرمایند نشاندن هر چیزی در جای خودش امکانی را به ما می دهد که درباره خودمان دچار افراط و تفریط و در مورد دیگران نیز دچار بی عدالتی نشویم.

زاکانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اجرای عدالت تا کجا باید دنبال شود که مسیر دچار انحراف نشود؟ گفت: اگر مسیر تحقق عدالت مبتنی بر علم و دانش دقیق باشد و دچار خشکی و ظاهرنگری صرف نشود، هرگز دچار سرخوردگی نخواهد شد و این مسیر انتها نخواهد داشت.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چگونه سره یا ناسره را در حوزه عدالت خواهی تشخیص داده شود ؟ بیان کرد: اگر دقت ها مبنایی باشد و آبروی افراد رعایت شود و قبل از اجرای عدالت و آبروبری باید دقت کنند این اقدام در مسیر دیگری قابل پیگیری هست و یا خیر. در واقع اطمینان از صحت موضوعات اهمیت دارد.

زاکانی گفت: برخی ها حس ماجراجویی دارند و به اسم عدالت خواهی کار های شان را تمام می کنند و این بسیار مذموم است. در واقع کاستی‌های خودشان را با خنج کشیدن روی صورت مردم جبران می کنند.ممکن است عدالت و آزادی برای برخی ها دکان باشد. در حقیقت خودشان در زمان مسئولیت شان دیکتاتور بودند و الان ترویج آزادی و عدالت خواهی می کنند.

زاکانی تاکید کرد: در حال حاضر نباید آزادی خواهی، استقلال طلبی و عدالت خواهی را سرکوب کرد. اینها ویژگی های ممتازی هستند که در کنار هم معنا پیدا می کنند و جامعه از آن منتفع می شود.

وی افزود:وقتی صحبت از عدالت می شود یعنی هر کسی به اقتضای شرایط خود باید فرصت کسب کند و همه باید در پایه ای از فرصت های برابر قرار گیرند.در مسیر فرصت های برابر ممکن است فردی اقتضائات و توان بیشتری داشته باشد از این رو باید میدان برای رشد و بروز آن ویژگی های خاص فراهم شود که این را عدالت می گویند.

وی در پایان با اشاره به اینکه باید هر فرد به اندازه توان خود حرکت کند، گفت :رهبر معظم انقلاب در پیام شان به جنبش دانشجویی در آبان سال 81 عدالت را به عنوان بزرگترین آرمان جوانان نام می برند و مصادیق آن را نیز ذکر می کنند و اینکه جوانان تا کجا باید معترض و مطالبه گر عدالت باشند.

امکان ندارد که آمریکایی ها با ایران وارد جنگ شوند

همچنین محمد حسین صفار هرندی  در دومین روز از همایش شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در مشهد گفت: ممکن است در روند پیشرفت و حرکت انقلاب اسلامی ریزش ها و رویش هایی ایجاد شود که روندی طبیعی است و در همه جریان ها و انقلاب های جهان وجود دارد. اما مردم در نهایت پشیبان انقلاب هستند و از اصل انقلاب، حراست و حمایت می کنند.

اهم نکات مورد بررسی وی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به شرح زیر است:

*انقلاب اسلامی ایران، سرمنشأ اتفاقات بزرگ و تحولات عظیم در مسیر تاریخ جهان شد و امروز دشمنان نیز به این واقعیت و قدرت تاثیرگذاری نظام جمهوری اسلامی در منطقه و جهان ایران اعتراف می کنند، تا جایی که می توان تاریخ جهان را به قبل از انقلاب اسلامی ایران و بعد از آن تقسیم کرد.

*در عرصه بین المللی و منطقه ای نیز انقلاب اسلامی تاثیر عمیقی داشته و امروز برای حل و فصل مسائل منطقه ای به ویژه در کشورهای اسلامی از جمله یمن، سوریه و عراق، از ایران وساطت می طلبند و همین امر نشانه قدرتمندی و پذیرش حقانیت ایران از سوی کشورهای جهان است.

*انقلاب اسلامی مردم ایران به الگویی منحصر به فرد تبدیل شده و با سایر انقلاب ها در جهان متفاوت است. این انقلاب با کودتا و کشتار به دست نیامده بلکه با تکیه بر دین مداری و معنویت و آرمان های والای اسلامی و انسانی به دست آمده و پیش می رود.

*امکان ندارد که آمریکایی ها با ایران وارد جنگ شوند واین قدرت بازدارندگی از دستاوردها و ثمرات انقلاب اسلامی است. امروز تهدید ایران، معنایی ندارد، چرا که از قدرت و نفوذ ایران در منطقه اطلاع دارند و جرات تعرض به ایران را ندارند.

۲۷۲۱۲

کد خبر 1269962

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =