لایحه تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج با مردان خارجی رد شد

مهر نوشت: سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری با خبرنگاران که در محل شورای نگهبان برگزار شد، خبر از رد شدن لایحه تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج با مردان خارجی داد.

عباسعلی کدخدایی با اشاره به بررسی لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی گفت: این لایحه اصولا مورد قبول هر فرد دلسوزی است و کلیت قانونی هم که فعلا داریم، با این لایحه تفاوتی نمی‌کند.

او افزود: البته تشریفاتی در قانون فعلی وجود دارد که مجلس آن تشریفات را حذف کرد و اعضای شورای نگهبان معتقد بودند که در ماده واحده این لایحه مباحث کیفری و مسائل امنیتی به طور مطلق از متن مصوبه حذف شده است و این مسئله را خلاف موازین شرع تشخیص دادند.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینکه تبصره‌ای به این لایحه در مجلس اضافه شده بود که آن هم خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته شد، ادامه داد: اطلاق اعطای تابعیت نسبت به مواردی که خوف بروز مشکلات و مسائل امنیت وجود داشته باشد خلاف موازین شرعی و قانون اساسی اعلام شد.

کدخدایی گفت: همچنین در یکی از تبصره‌های این لایحه، اطلاق اعطای پروانه اقامت به پدر مطرح شده است که در این مورد هم نسبت به مواردی که خوف بروز مشکلات و مسائل امنیتی وجود داشته باشد خلاف موازین شرع و مغایر بند ۵ اصل ۳ قانون اساسی شناخته شد.

۴۷۲۳۴

کد خبر 1270152

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • FR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۵
  5 17
  با احترام به همه بانوان کشور بخاطر امنیت کشور نباید تصویب بشه بخدا حواشی زیادی هست که نمیشه گفت مسئله حقوق برابر زنان تو این موضوع صادق نیست
  • شمس تبریزی IR ۱۷:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۵
   18 8
   در برخی مناطق ایران موجب به هم خوردن ترکیب جمعیتی منطقه و در نهایت کشور خواهد شد و تبعات بعدی داره که نمیتونم بهش اشاره کنم. مساله را در سطح وسیع تری نگاه کنید
 • رسول IR ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۵
  8 14
  تشکر از آینده نگری شورای نگهبان و رد این لایحه